راه سوم: صبح امروز با آغاز نشست اعضای شورای شهر رشت برای انتخاب شهردار جدید؛ و انصراف مسعود کاظمی، محمد زالفی و مهدی فرشاد فقیه مسعود نصرتی به عنوان شهردار جدید کلانشهر رشت انتخاب شد.

مسعود نصرتی،متولد: ۱۳۴۷ در قزوین است. وی تحصیلات دکترای شهرسازی با گرایش جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی (دانش‌آموخته مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی – ۱۳۸۲) و مهندسی عمران – عمران (دانش‌آموخته دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه -۱۳۷۷) را دارد. شروع فعالیت وی در شهرداری قزوین- ۱۳۷۰ (۲۴ سال سابقه فعالیت در حوزه مدیریت شهری) بوده است.

او تجربه‌های ارزنده ای در حوزه مدیریت شهری ایران و در طول نزدیک به سه دهه تلاش و کوشش در شهرداری اندوخته و البته آن‌ها را در مسیر تحقق توسعه پایدار در شهر قزوین به کار بسته است. دکتر نصرتی با علاقه‌مندی تمام و حساسیت بالا، فاصله بین تئوری‌های دانشگاهی و کارکردهای جاری بررسی کرده و یکی از افرادی است که توانسته در این فاصله راه حل‌های ویژه را رقم بزند. قزوین؛ در فاصله دوره ای که او به عنوان شهردار، سکان هدایت دستگاه مدیریت شهری آن را پذیرفته، جهشی غیرقابل انکار داشته است و این اتفاق علی رغم محدودیت‌های جدی و مالی بسیاری رخ داده که شهرداری‌های دیگر یا پروژه‌های زیرساختی خود را متوقف نموده‌اند یا سرعت آن را به حد قابل ملاحظه ای کاهش داده‌اند.

نصرتی در طول فعالیت خود، همواره یکی از ظرفیت سازان مؤثر در معرفی شهر قزوین و سایر شهرهای ایران و حتی جهان اسلام بوده است.

وی از سال ۱۳۹۲ تاکنون به عنوان رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی (WAIC) فعالیت‌های ارزنده ای را برای تثبیت و توسعه این مجمع جهانی انجام داده است و اکنون مجمع به عنوان یک آژانس شهری ویژه همکار برنامه اسکان بشر (UN-HABITAT) به خوبی معرفی شده و منشأ آثار بسیار مهمی در توسعه شهری است.

دکتر نصرتی در رابطه با آدرس کردن مجمع در سطح جهان اسلام و البته در میان سایر کشورهای جهان فعالیت‌های موفقی داشته است.

تلاش او برای بهبود کیفیت زندگی شهری در قزوین دو بار در جایزه بهترین عملکردهای برنامه اسکان بشر ملل متحد مورد تقدیر قرار گرفته است.

وی با تلاش شبانه‌روزی زیر ساخت‌های توسعه شهری قزوین را به خوبی ایجاد نموده و با تمرکز روی آن شهر را آماده یک جهش بزرگ دیگر ساخته است.

وی پس از میزبانی کنفرانس جهانی شهرداران کشورهای اسلامی در خصوص شکوفایی شهری از سوی قائم مقام دبیرکل سازمان ملل به عنوان هماهنگ کننده برنامه شکوفایی شهری برای شهرهای اسلامی انتخاب گردید.

همچنین با میزبانی موفق شهرهای راه ابریشم و بر اساس نظر ریاست برنامه اسکان بشر ملل متحد اتحادیه جهانی شهرهای راه ابریشم را تأسیس نمود.

دکتر نصرتی همچنین به عنوان دبیر اجرایی شهرداران شبکه راه حل‌های توسعه پایدار (SDSN)فعالیت‌های متعددی را به انجام رسانده است.

شهر قزوین در دوره مدیریت نصرتی بر اساس ظرفیت سازی‌های انجام شده در فرآیندی مسابقه ای و از میان شصت و شش شهر به عنوان پایلوت جهانی برنامه شکوفایی شهری انتخاب گردید.

همچنین بر اساس دست‌آوردهای این پایلوت، نخستین پایلوت بین‌المللی محیطی- شهری هدف یازدهم جهان نیز در حاشیه اجلاس ژنو؛ شهر قزوین بود که گزارش آن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل معرفی خواهد شد.

دکتر نصرتی؛ مقالات و سخنرانی‌های متعددی در خصوص رویکردها، چالش‌ها و ظرفیت‌ها شهرها و شهرداری‌ها ارائه نموده است.

وی از سال ۱۳۹۲ تاکنون به عنوان مدرس دانشگاه در حوزه آکادمیک فعالیت جدی داشته است.

تلاش‌های وی در برگزاری و میزبانی نشست‌های بین‌المللی؛ ظرفیت‌های بسیاری را برای معرفی شهر قزوین به همراه داشته است.

” معنویت و مدل شکوفایی برای شهرهای ایرانی اسلامی پایدار ” کتابی است که دکتر نصرتی به رشته تحریر درآورده می‌تواند ابزار مناسبی برای سنجش شهری در حوزه تمدنی شهرهای اسلامی به شمار رود.

اهم برنامه ها:

  مسعود نصرتی روز گذشته با حضور در صحن شورای رشت درباره اهم برنامه های خویش اظهار کرد: پرداختن به موارد خاص و ساده سازی موضوع از جمله برنامه های بنده است که بر اساس ۲۷ سال سابقه حضور در مدیریت شهری این مباحث را مطرح می کنم.
وی با اذعان به اینکه برای انجام برنامه ها باید مردم را با خودمان همراه کنیم گفت: باید کارها بر اساس یک وفاق آرمانی و در سه محور کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف شود.
نصرتی افزود: برای ایجاد افق های فعالیتی به درآمد و جذب سرمایه گذاران نیازمند هستیم و با تحقق این مهم شورا و شهرداری می تواند وارد عمل شود .
نصرتی شناسایی داشته ها را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: باز تعریف رشت، اتحاد بزرگان رشت از جمله اولویتها است و باید برای این شهر برنامه تعریف شود.
 شهردار رشت با بیان اینکه پرداخت حقوق و پاداش ، تعیین تکلیف وضعیت پرسنل شهرداری جزو امورات روزانه و وظیفه هر شهرداری است گفت: در برنامه چشم انداز ارائه شده به شکوفایی شهر رشت اشاره شده است.
مسعود نصرتی با اذعان به اینکه ورود سرمایه گذار و مشارکت بخش خصوصی از جمله اهدافم می باشد بیان کرد: باید حمایت دولت را نیز کاملا جذب کنیم و از آن در راستای اجرای پروژه ها بهره مند شویم.
وی افزود: مباحث و مشکلات زیست محیطی شهر رشت را باید به گونه ای بررسی و برطرف کنیم که شهر رشت در تمام دنیا شهره شود

نصرتی با اشاره به اینکه شهر تبریز در سال ۲۰۱۸ خود را بعنوان پایتخت گردشگری معرفی نموده است گفت: شهر رشت نیز این توانایی را دارد که بتواند بعنوان پایتخت محیط زیستی با توجه به رودخانه های رشت و فضای سبز حاکم بر آن مطرح شود.
 شهردار رشت در خصوص شاخصه های شکوفایی رشت گفت: کیفیت زیست،پایداری محیطی، عدالت و شئون اجتماعی،قدرت اقتصادی و…می باشد.
وی در خصوص مدیریت مالی و سرمایه گذاری در شهرداری رشت گفت: شهردار بی پول جایی ندارد و باید در این حوزه با انجام کارهای کوتاه مدت به منابع مالی دست یافت و در این راستا جذب سرمایه گذار در مدیریت شهری می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

نصرتی با اذعان به اینکه ممیزی املاک شهرداری رشت سالهاست که مغفول مانده است تصریح کرد: هیچ شهروند رشتی وجود ندارد که بخواهد بدهی ها را پیش خود نگه دارد و به توسعه رشت کمک نکند و باید بر نامه ها را روز به روز به پیش ببریم .
شهردار جدید رشت با بیان اینکه آزاد سازی بلوارهای رشت بر اساس طرح تفصیلی کار مشکلی نیست تصریح کرد: ایجاد بوستان بانوان و سرویسهای بهداشتی عمومی از دیگر اهداف بنده جهت تصدی شهرداری رشت است.
نصرتی افزود: شهر رشت گردشگر پذیر است و قرار است مقصد گردشگری چند روزه بشود بنابراین باید چنین اقداماتی در دستور کار قرار داشته باشد.

وی با بیان اینکه فضای فرهنگی و تاریخی فوق العاده ای در شهر رشت وجود دارد اظهار کرد: تیم های فوتبالی که در رشت وجود دارد می تواند جاذب گردشگری باشد.
مسعود نصرتی حذف نازیبائیها را یکی از بزرگترین اقدامات در سطح رشت دانست و گفت: شهر رشت به واسطه داشتن فضاهای طبیعی می تواند به شهر سبز تبدیل شود و با حذف نازیبائیها با مشارکت مردم و دیگر دستگاهها گامهای موثری در جذب گردشگر برداشته شود.

 وی با اشاره به اینکه پرداختن به جشنواره ها و مسابقات ورزشی می تواند مورد استقبال فراوانی قرار بگیرد گفت: باید در کارکنان شهرداری و خانواده هایشان تعلق خاطر ایجاد شود و شهرداری که قرار است انتخاب شود باید مقتدر باشد.

مسعود نصرتی تصریح کرد: باید سعی شود بدهی پانصد میلیارد تومانی شهرداری رشت ساماندهی شود و حقوق و مزایای پرسنل شهرداری به موقع پرداخت گردد.
وی افزود: زمانیکه از پرداخت پاداش شش ماهه به پرسنل شهرداری رشت سوال نمودم با تعجب آنها مواجه شدم و بعد متوجه شدم که پرسنل حقوق معوقه دارند .