راه سوم:  اولین تعاونی سهامی عام استان گیلان(شرکت رایا)  امروز ۱۴ شهریور؛ بعد از ۳۰ ماه تلاش قابل تقدیرموسسان این شرکت که از فرهیختگان استان گیلان میباشند بطور رسمی ثبت گردید .

با تصویب دستور العمل این شرکت ها از مهر ماه ۱۳۸۸ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۶  ۱۴ شرکت تعاونی سهامی عام با مشارکت گسترده مردم در تهران – فارس – خوزستان – یزد – گلستان – مازندران به ثبت رسیده و با بیش از ۵۶۵۹ عضو حقیقی و ۱۴۹ عضو حقوقی  نسبت به ایجاد ۳۸۵۴ فرصت شغلی اقدام و سرمایه ای حدود  بر ۸۰ میلیارد تومان را تهیه نمودند ، درحالی که  استان گیلان  تا ثبت شرکت رایا هیچ سهمی و مشارکتی در این زمینه نداشته است.

در نشست های مکرر صاحب نظران اجتماعی و اقتصادی استان از فروردین ماه ۱۳۹۴ و سپس جلسه  ۳۰ تیرماه  ۱۳۹۴ در اداره کل تعاون با حضور ۴۹ نفر از موسسین ، عزم و اراده ثبت این شرکت تجدید شده و تا آذر ماه ۱۳۹۵ طی مراحل قانونی اخذ مجوزهای لازم از وزارت تعاون و بورس و ثبت شرکت ها انجام گرفت . اعلامیه پذیره نویسی شرکت در آذر ماه سال ۱۳۹۵ منتشر شده و تا اخر اسفند ماه ۱۳۹۵ فروش سهام شرکت به پایان رسید.

از شکل گیری این ایده در فروردین ماه ۱۳۹۴  تا برگزاری جلسات متعدد برنامه ریزی و تا همت عالی موسسین و سپس انتشار اگهی پذیره نویسی در اذر ماه  ۱۳۹۵و متعاقبا  برگزاری مجمع با شکوه موسسین در ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ و انتخاب هییت مدیره  و تعیین مدیر عامل و بدنبال ان اسقامت و صبوری تحسین برانگیز سهامداران این شرکت تا انجام امور قانونی ثبت دو سال و نیم طول کشیده است . شرکت رایا بعنوان اولین تعاونی سهامی عام استان گیلان متعلق به همه مردم گیلان بوده و ساخت حقوقی این نهاد مهم امکان مشارکت همگان را با سرمایه های خرد و اندک برای سرمایه گذاری های بزرگ  فراهم میسازد .

موسسان این شرکت با انگیزه اجتماعی و اقتصادی پیشروان تشکیل اولین نهاد مشارکتی عمومی و  مردمی در عرصه اقتصاد در استان گیلان میباشند . چه تقارن نیک و خوش یمنی که در هفته تعاون این تلاش مستمر نضج گرفت و به بار می نشیند .

بزودی برنامه های تهیه شده شرکت رایا در بخش بازرگانی،  تک به تک اجرایی میگردد. از جمله برنامه های این شرکت در چارچوب اساسنامه آن ،  برند سازی محصولات کشاورزی  استان گیلان، مثل برنج و چای و زیتون و ….و عرضه ان به سراسر کشور با بسته بندی زیبا  و کنترل کیفیت و همچنین ایجاد اولین فروشگاه عرضه کالاهای اساسی مصرف سبد خانوار به قیمت های کاملا رقابتی در رشت و راه اندازی شرکت پخش مویرگی در عرصه مواد غذایی میباشد که امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۶ اجرایی شود.

همچنین  این امید می رود که تا قبل از اتمام سال ۹۶ با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده این شرکت در زمینه افزایش سرمایه شرکت اقدام نموده  وامکان حضور این شرکت  در بورس را با اخذ مصوبات لازم از مجمع  وامکان مشارکت و سرمایه گذاری بسیاری از گیلانیان فراهم نماییم .

جا دارد از موسسین اولیه رایا ،سهامداران و مدیرکل محترم و مجموعه همکاران اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان  تشکر و قدر دانی ویژه بنماییم.

در اولین انتخابات هیئت مدیره شرکت  بترتیب آقایان دکتر رضا علیزاده  – مهندس رضا  فلاحتکار – نماینده شرکت تند باد خزر – مهندس  محمد حسن زاده و آقای یوسف باقر زاده بعنوان اعضای هیئت مدیره انتخاب شدند وآقای مجید زیرک را بعنوان مدیر عامل تعیین نمودند.

شرکت  رایا (تعاونی سهامی عام ) یک نهاد اقتصادی و اجتماعی متعلق به شهروندان گیلانی  بوده و به هیچ وجه در هیچ فعالیت سیاسی دخالت نمیکند . همه شهروندان با هر گرایش سیاسی و عقیدتی  بصورت اشخاص حقیقی و حقوقی ، امکان عضویت و همکاری در این شرکت را به شرط پذیرش قواعد و قوانین داخلی شرکت دارند.

برخی از ویژگی های شرکت  رایا ( تعاونی سهامی عام )  

* سرمایه اولیه شرکت هنگام ثبت ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال برابر با پانصد میلیون تومان .

* قیمت هر سهم ۰۰۰/۱۰ ریال و تعداد سهام شرکت ۰۰۰/۵۰۰ سهم و سهام با نام میباشد .

*۲۲۱ نفر شخص حقیقی ۴۷۵۰۰۰ سهم   و یک شرکت حقوقی ۰۰۰/۲۵ سهم  از سهام کل شرکت را در اختیار دارند .

* در شرکت رایا هر سهامدار به میزان سهام خود حق رای دارد .

*هیچ گونه محدودیتی در جذب سرمایه گذاری خارجی در شرکت های تعاونی سهامی عام وجود ندارد .

توضیح نام شرکت :     

معنی لغوی رایا در زبان غرب گیلان یعنی در پناه خدا، یا کسی که خداوند به او توجه دارد .