راه سوم: اداره کل كتابخانه‌هاي عمومي استان گيلان، در اطلاعیه ای با تشريح موضوع بازيافت كتاب‌هاي اهدايي سرهنگ جليل بزرگمهر، اعلام کرد: موضوع اهدا و بازيافت اين كتاب‌ها مربوط به سالهای اخیر نیست و اين اقدام بواسطه اهمال رئيس اداره شهرستان و بدون كسب مجوز و استعلام از ستاد استان گيلان و ستاد مركزي نهاد انجام شده بود.

به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي گيلان، به دنبال انتشار اخباري مبني بر بازيافت كتاب‌هاي اهدايي سرهنگ جليل بزرگمهر، اداره کل كتابخانه‌هاي عمومي استان گيلان در اين باره اعلام کرد: بنابر اطلاعات واصله، تعداد ۱۹۰ جلد كتاب درسال۱۳۹۰ از طرف سركار خانم شيرين بزرگمهر، فرزند آقاي جليل بزرگمهر به كتابخانه عمومي شهر آستارا اهداء شده بود كه فهرست اين آثار به همراه يك لوح تقدير براي خانم بزرگمهر ارسال شده بود.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: در همان سال بر اساس تشخيص كتابداران کتابخانه عمومی آستارا و رئيس شهرستان، تعداد ۳۰ جلد از اين كتاب‌ها در قفسه اين كتابخانه قرار مي‌گيرد و مابقي فاقد شرايط استفاده تشخيص داده شده و براي بازيافت به انبار منتقل مي‌شوند كه اين اقدام طي چند سال گذشته بعد از اهداي كتاب‌ها بواسطه اهمال رئيس شهرستان و بدون كسب مجوز و استعلام از ستاد استان گيلان و ستاد مركزي انجام شده بود. بر اين اساس مسئله بازيافت برخي از كتاب‌هاي اهدايي خاندان بزرگمهر، مربوط به سالهای اخیر نیست.
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: در دوره مديريت فعلي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، براي پيشگيري از وقوع چنين اتفاقاتي، با استفاده از شبکه یکپارچه و سراسری منابع و امانت کتابخانه ای و صدور بخشنامه‌هايي در مورد وجين كتاب، هيچ كتابخانه‌اي نمي‌تواند بدون كسب مجوز از ستاد مركزي نهاد نسبت به وجین و بازيافت كتاب اقدام كند. همچنین یک گروه کارشناسی از سوی معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد مامور شده است تا ضمن رسیدگی به علت چنین حادثه ای در آن سالها مسببین این موضوع را شناسایی کنند.