اختصاصی راه سوم/ ندا یکتاپرست: نوزده همین یادمان شیون فومنی با حضور علیرضا طبایی شاعر، ترانه سرا و پژوهشگر ادبی،
استاد علی جهان دار خواننده برجسته موسیقی سنتی کشور، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و دیگر مسولان شهرستانی و استانی در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن برگزار شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در ابتدا با گرامی داشت یاد و خاطره این شاعر نامی از برگزاری همایش علمی شیون شناسی در سال های آتی خبر داد.
فیروز فاضلی با اشاره به دو مجموعه به چاپ رسیده پیش پای برگ و آسمان برگ در زمان حیات شیون و دو مجموعه رودخانه در بهار و از تو برای تو توسط فرزند وی، حامد فومنی این مساله را خاطر نشان کردکه مجموعه های موجود سرشار از خیال پردازی ، بدیع پردازی و استفاده از اسطوره شاهنامه ای است.
آنچه که شعر گیلکی و فارسی شیون را پیوند می دهد طبیعت است. طبیعتی که این شاعر نامی در اشعار خود به کار می برد تنها معنای رئالیستی ندارد بلکه نقش آفرینی با رویا و مفاهیم مطلق را با خود یدک می کشد.

ایشان شعر گیلکی و فارسی شیون را دو نگرش معنا دار و متفاوت در شاعری دانست که در مجموعه فارسی دغدغه های شخصی و رونی شاعر هویداست و مجموعه گیلکی شعر زندگی و مسایل دنیای بیرونی را به تصویر می کشد

فیروز فاضلی سید میر احمد سید فخری نژاد را شاعری دانست که هیچگاه روستایی بودن خود را در شعرهایش کتمان نکرد و روحیه اعتراض، ناز و خیال و لطیف پردازی ، درد و یاغی پردازی در شعرش موج میزد.

در انتها مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به این مساله تاکید کرد که در سال هایی آتی باید پویایی و شیون شناسی در ابعاد وسیع تری در کنار برگزاری مراسم یاد بود ایشان صورت بگیرد