راه سوم: رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه رشد مثبت اقتصادی سه ماهه نخست سال منجر به ایجاد ۷۰۳ هزار فرصت شغلی جدید شده است گفت: تا اواسط شهریور امسال ۲۴ هزار و ۹۰۰ هزار واحد تولیدی از ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تسهیلات برخوردار شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، محمدباقر نوبخت در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ایجاد اشتغال برنامه فراگیر اشتغال ۹۶ و همچنین ایجاد اشتغال روستایی و عشایری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: تامین مالی اشتغال فراگیر با کمک نظام بانکی در حد ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات عملیاتی خواهد شد و قسمتهایی که از طریق یارانه صورت می‌گیرد از طریق سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شود.

وی افزود: برهمین اساس روز گذشته در حد ۱۰۰ میلیارد تومان تزریق منابع صورت گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه برای اشجاد اشتغال روستایی و عشایری معاد ۵ هزار میلیارد تومان از طریق صندوق توسعه و ۵ هزار میلیارد تومان از طریق نظام بانکی تامین خواهد شد گفت: نظام بانکی مجموعا ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در دو طرح اشتغالزایی روستایی و اشتغالزایی فراگیر پرداخت خواهد کرد.

نوبخت افزود: برای دو طرح عام و خاص مذکور ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع تزریق می‌شود و ۱۵۰۰ میلیارد تومان از طریق خزانه و بودجه عمومی برای بخش یارانه‌ها تخصیص خواهد یافت.

وی گفت: در طرح اشتغال روستایی منابع صندوق توسعه ملی با نرخ سود صفر و منابع بانکی با نرخ سود ۱۸درصد ارائه می‌شود به این ترتیب نرخ تسهیلات ۹ درصد می‌باشد این در حالی است که قانون نرخ سود این تسهیلات را ۶ درصد در نظر گرفته است و به این ترتیب ۳ درصد سود اضافه‌تر از طریق سازمان برنامه و بودجه پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سال قبل مقرر شد به ۷۵۰۰ واحد تولیدی ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات تخصیص یابد گفت: طرح دوم حمایت از واحدهای تولیدی تخصیص ۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد از اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای از طریق طرخحهای دولتی عمرانی از طریق خزانه بوده است.

نوبخت افزود: در طرح اول به ۲۴ هزار و ۹۰۰ هزار واحد حدود ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و در طرح دوم نیز حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان تخصیص یافته است.

انتهای پیام/