پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 2 June , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹ - 11 شوال 1441
شناسه خبر : 23536
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱ | ارسال توسط :

بازداشت ده‌ها تن در عربستان به اتهامات سیاسی

راه سوم:  آژانس خبری سعودی – خبرگزاری رسمی عربستان – به نقل از یک منبع آگاه در “ریاست امنیت کشور” گفته است که ماموران این سازمان در اجرای “قانون مبارزه با جرایم اطلاع‌رسانی” بیست و دو نفر را به خاطر تهیه و انتشار ویدیوهایی به منظور تحریک مستقیم یا غیرمستقیم مردم به ارتکاب اقدامات خلاف […]

بازداشت ده‌ها تن در عربستان به اتهامات سیاسی
راه سوم:  آژانس خبری سعودی – خبرگزاری رسمی عربستان – به نقل از یک منبع آگاه در “ریاست امنیت کشور” گفته است که ماموران این سازمان در اجرای “قانون مبارزه با جرایم اطلاع‌رسانی” بیست و دو نفر را به خاطر تهیه و انتشار ویدیوهایی به منظور تحریک مستقیم یا غیرمستقیم مردم به ارتکاب اقدامات خلاف قانونی دستگیر کرده‌اند. سازمان موسوم به “ریاست امنیت کشور” با هدف مقابله با تروریسم و جرایم سایبری تشکیل شده است.
خبرگزاری سعودی گفته است که موضوع این نوارها “تحریک مردم علیه نظم عمومی و برانگیختن احساسات در مورد موضوعات در دست انجام و تشویق مردم به قانون شکنی و اقدام علیه منافع ملت بوده است.” در این گزارش آمده است که یکی از این بیست و دو نفر شهروند قطر و بقیه شهروندان سعودی هستند و “انگیزه و ارتباط احتمالی آنها در دست بررسی است.”

 

 
خبرگزاری سعودی گفته است که “ریاست امنیت کشور در مورد تبعات دست زدن به چنین اقداماتی هشدار داده و تاکید می‌کند که با هرکس که در صدد تضعیف امنیت و ثبات ملی باشد به شدت و با قاطعیت برخورد خواهد شد.”

 

 
این خبرگزاری در مورد “موضوعات در دست انجام” توضیحی نداده است اما در هفته‌های اخیر، عربستان شاهد یک رشته اصلاحات در جهت نوین‌سازی شرایط این کشور از جمله اجازه رانندگی به زنان و پخش صدای زنان خواننده از تلویزیون بوده است. این اقدامات با استقبال قشرهای نوینگرای جامعه سعودی و نهادهای مدافع حقوق زنان در جهان مواجه شده اما گزارش‌هایی از واکنش منفی سنتگرایان نیز منتشر شده است. به گفته برخی ناظران، این اقدامات بخشی از برنامه اصلاحی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است و احتمالا این روند ادامه خواهد داشت.

 

 
از سوی دیگر، در ماه ژوئن، عربستان سعودی همراه با چند کشور دیگر، با متهم کردن دولت قطر به حمایت از تروریسم روابط خود را با این کشور قطع کرده و قطر را در محاصره اقتصادی قرار دادند. مشخص نیست که آیا منظور ریاست امنیت کشور عربستان از “ارتباط احتمالی” بازداشت شدگان رابطه با قطر است یا نه.

 

 
خبرگزاری سعودی در گزارشی دیگر، از بازداشت چند تن در منطقه حائل در شمال غرب این کشور هم خبر داده است.

 

 
براساس این گزارش، سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی گفته است که مقامات دولتی در جریان رسیدگی به یک پرونده حقوقی در منطقه حائل متوجه شدند که تعدادی از طرف‌های درگیر در این پرونده “با بهره‌برداری از شبکه‌های اجتماعی به اشاعه اکاذیب، شایعه‌پراکنی و مبالغه‌گویی در مورد وضعیت خود پرداخته‌اند تا باعث تحریک مردم و تشدید تنش بین قبایل شوند و مردم عادی را به ارتکاب اقدامات خلاف و انحراف از مسیرهای قانونی تشویق کنند.”

 

 
سخنگوی وزارت کشور عربستان گفته است که ماموران امنیتی توانستند عاملان اصلی این اقدامات تحریک آمیز را شناسایی و بازداشت کنند و ادامه تحقیقات در نهایت به بازداشت بیست و چهار نفر منجر شده است.

 

 

وزارت کشور عربستان سعودی با هشدار در مورد “نشر اکاذیب و اقدام علیه امنیت مردم و ماموران دولتی” گفته است که کسانی که مرتکب چنین اقداماتی شوند تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.