پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 2 June , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹ - 11 شوال 1441
شناسه خبر : 23552
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱ | ارسال توسط :

سینا میری نرگسی؛ شهردار شهر فومن؟ چرا که نه!

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: در دهمین جلسه شورای شهر فومن، سینا میر نرگسی کاندید ناکام انتخابات اخیر شوراهای شهر با حضور در صحن علنی شورا به عنوان گزینه شهرداری فومن به ارائه برنامه های خویش پرداخت. میری نرگسی در همان ابتدا با تعریف جایگاه و وظایف دو نهاد شورا و شهردار به ابهامی چالش […]

سینا میری نرگسی؛ شهردار شهر فومن؟ چرا که نه!

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: در دهمین جلسه شورای شهر فومن، سینا میر نرگسی کاندید ناکام انتخابات اخیر شوراهای شهر با حضور در صحن علنی شورا به عنوان گزینه شهرداری فومن به ارائه برنامه های خویش پرداخت.
میری نرگسی در همان ابتدا با تعریف جایگاه و وظایف دو نهاد شورا و شهردار به ابهامی چالش برانگیز پاسخ گفت. وی اظهار کرد بر خلاف نظر برخی ها معتقد است که اگرچه شورا سیاستگزار هست اما شهردار هم می تواند و باید برنامه و راهکارهایی جهت اداره شهر داشته باشد و جهت تاّیید نظرش یادآور شد که” محمد علی نجفی نیز با ارائه برنامه شهردار تهران گشت!”
در عالم واقع هم نمی توان این تصور انتزاعی را عینیت بخشید و با مغلطه ای روشنفکرانه نقش شهردار را به یک تدارکاتچی محض تقلیل داد و اصولا بنوعی تمام مناقشات فی مابین این دو جایگاه مدیریتی را نیز می توان ناشی از همین ذهنیت و تلاش جهت اعاده قدرت دانست.

در هر صورت میری نرگسی عضو شورای چهارم شهر فومن مفصلاّ و به شکلی روان و گویا طرح و برنامه های جامع خود را تشریح کرد. حضور ذهن و احاطه وی در هنگام شرح اهداف کلان توسعه شهری که با توجه به سند چشم انداز تنظیم شده بود، قابل اعتنا می نمود.
در این میان بعضی از آیتم هایی هم که ذکر شد، رویایی تعبیر گشت و اینکه برنامه در تئوری خوب نشان می دهد ولی در عمل موضوع تفاوت دارد…بعضی از آدرس ها هم اطلاع دقیقی را نشان نمی داد اما با این وجود در مجموعه نگاهی توسعه گرا را به شهر تعمیم می داد.

در این بین تاکیدات علیدوست مبنی بر اینکه وظیفه ذاتی شهردار ارائه طرح و برنامه نیست و تصمیمات را باید شورا بگیرد و شهردار اجرا نماید جای درنگ داشت!
و نکته اینکه لابد با توجه به خلع ید شهردار و بی برنامه بودن شورا، شهر را باید دیمی و الابختی اداره کرد!

جلیل سندی نیز در این ارتباط طی سخنانی عنوان کرد که تقریباّ در این مدت همه برنامه های ارائه شده توسط گزینه های تعرفه شده نقاط مشترک داشته اند و اصولاّ فومن شهر پیچیده ای نیست که مسائل اش را پیچیده می کنیم!

و اما در باره میری نرگسی باید با صراحت سخن گفت که وی از حدود و ثغور سازمان شهرداری و مسائل و معضلات آن با اطلاع است. با اهالی و محافل پیدا و پنهان شهر فومن و دغدغه ها و انتظارات آنان آشنایی دارد. از نقاط قوت گزینه احمدزاده رئیس شورای شهر فومن تجربه اندوزی عملی او در عرصه شورا است و از جمله امتیازاتی که می توان در وی سراغ گرفت احاطه او به مقررات و قوانین شهری و دانش مربوطه می باشد. بی تردید ویژگی های فوق، مُهر تاییدی بر شایستگی های مدیریتی میری نرگسی است.

از سویی “اقتدار” از فاکتورهای اساسی مدیریتی است که هر مسئولی می باید از آن برخوردار باشد. سینا میری نرگسی از این فاکتور بی بهره نیست اما بنظر می رسد که از عنصر”تعامل” که مکمل اقتدار و از شروط اصلی مدیریت است، سود کمتری می برد!
در او روحیه سرسختانه ای مشاهده می شود که ضرورت کار هر مسئولی است اما وی ظرفیت پذیری و آستانه تحمل پایینی را هم به ثبت رسانده است!
لازمه مدیریت، چالش توام با تعامل جمعی و بین الاذهانی است که در میری نرگسی بصورت وجهی ستیزه جویانه و قاعده شکنانه بروز می کند بطوریکه بعضاّ همکاری و تعامل را به تقابل و تعارض و مناقشه و مدیریت را بن بست می کشاند. واقعیت این است که مدیریت کردن در بطن ساختار و مناسبات موجود، اقتداری ظریف و هنرمندانه ای را می طلبد و انتقاد ناپذیری و رفتارهای غیر انعطاف آمیز که با پرهیز از گفتگو و احساسات نیز همراه گردد نتیجه اش جدال های بی پایان و تعلیق منافع عمومی خواهد بود. تجربه ای که به عینه در شورای چهارم به ثبت رسید. اینچنین تجاربی، در منتقدان و مخالفان به جای ایجاد جاذبه و حس همکاری، احساس تقابل و دافعه را شکل می دهد. از دیگر محورهای اساسی مدیریت، داشتن “استقلال” و مبرا بودن از شائبه تاّثیرپذیری و تبعیت نسبت به اشخاص ذی نفوذ و شیوخ قبایل شهری می باشد که منشا بسیاری از تعارضات جاری است و بر توانایی های افراد سایه می افکند.
در مجموع وضعیتی که تاکنون در شورا_شهرداری های کشور برقرار بوده، وضعیت باخت_باخت بوده است. میری نرگسی جوان که چشم به کرسی شهرداری دوخته، چنانچه توانایی ایجاد معادله برد_برد(که بارها در این جلسه به آن اشاره کرد) را در این جایگاه با توجه به مطالب گفته شده، داشته باشد باید گفت؛ چرا که نه!
به هر حال انتخاب شهردار توسط شورای پنجم به سردرگمی و بازی خسته کننده ای مبدل شده است که باید به آن پایان داد و شهر را از بلاتکلیفی خارج ساخت.

اکبر نوری

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.