پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞

تأملی درباب نشست نوبخت با خبرنگاران گیلان

Monday, 19 August , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۸ - 18 ذو الحجة 1440
شناسه خبر : 23954
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴ | ارسال توسط :

“از مشاجره تا صحبت به زبان تالشی در صحن علنی شورا”

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: ظاهراّ قرار نیست حاشیه دست از سر شوراها بردارد، انگار یک طوری حاشیه به ریش شوراها بسته شده است و نمی توان از شر آن خلاص شد. جلسات شورای پنجم شهر فومن از بدو شروع آن با بی نظمی همراه بوده است که یکبار نیز با عنوان “دورهمی در شورا”توسط نگارنده […]

“از مشاجره تا صحبت به زبان تالشی در صحن علنی شورا”

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: ظاهراّ قرار نیست حاشیه دست از سر شوراها بردارد، انگار یک طوری حاشیه به ریش شوراها بسته شده است و نمی توان از شر آن خلاص شد.
جلسات شورای پنجم شهر فومن از بدو شروع آن با بی نظمی همراه بوده است که یکبار نیز با عنوان “دورهمی در شورا”توسط نگارنده مورد نقد قرار گرفت. اینبار اما بی نظمی و تاخیر در برگزاری جلسه دوازدهم شورای فومن علاوه بر تاسف برانگیز بودن، آبستن مشاجرات و مایه دلخوری هایی چند در میان اعضای آن نیز شد!

تنش از همان ابتدا زیر پوست جلسه شورا احساس می شد، وقتی که رئیس شورای شهر زیر لبی از تاخیر اعضاء آن گلایه می کرد. علاوه بر این احمدزاده از غیبت رضا محمدی سرپرست شهرداری هم که می بایست جهت ادای پاره ای از توضیحات و کم کاری ها در صحن شورا حاضر می گشت، شاکی بود! مشخص بود که وی از مشاهده پاره ای از نارسایی های شهری و اینکه بزعم او “حرکتی و واکنشی از سوی مسئولین مربوطه و متولیان امر دیده نمی شود،” رنجیده خاطر نشان می داد و در این راستا پیشنهادهایی را ارائه کرد که البته نورالدین نعمتی عضو شورای شهر با عنوان کردن اینکه درخواست ها و پیشنهادات باید با توجه به منابع مالی و درآمد و وضعیت پولی شهرداری انجام پذیرد، آن را وتو کرد.
آنطوری که نعمتی از بحران گسترده مالی و وضعیت بغرنج شهرداری ها در کل کشور سخن می گفت، باید در و تخته شهرداری ها را بست و آنها را ورشکسته اعلام نمود. اظهارات سردار مخصوصاّ در باره شهر فومن (فقدان زمین شهری، فقدان سرمایه گذار و بی پولی و…) ریشه امید را در آدمی می خشکاند!

برگزاری جلسه با آشفتگی و بی برنامگی ادامه می یافت که از قضا همین موضوع دستمایه نطق”رسمی” عضو شورای شهر علیرضا علیدوست نیز گشت. باید از او ممنون بود که بحث مقررات قانونی مرتبط را پیش کشید.

عضو حقوقدان شورا با نارضایتی اظهار داشت که “دلی حرف زدن خوب است اما باید معلوم باشد که دستور جلسه چیست؟ یا خروجی آن چیست؟”
بعد هم نقبی به انتخاب شهردار و مکانیسم آن زد و در حالی که مشخص بود از واکنش منتقدین در این ارتباط ناراحت است، ضمن دفاع از غلام نیا گفت :”طوری تداعی شده که انگار همه نامزدها برنامه داشتند الا شهردار منتخب…برنامه غلام نیا بهتر از برنامه آنها بود…اینطور نیست که برنامه آنها همچون آمپول جادویی شهر را گلستان نماید.”
سخنان علیدوست در بخشی دیگر تداعی کننده تجدید نظر وی در موضع قبلی اش مبنی بر”برنامه محور بودن شورا” بود!
علیدوست همچنین دوباره بر وجود عنصر نظم و قانون تاکید نمود و تصریح کرد باید” قانونمندی را در شورا اجرا نماییم، وقت را تعیین کرده و حین برگزاری جلسه و ایراد نطق به آن عمل کنیم… این چهارشنبه تا آن چهارشنبه جلسه می گذاریم بدون اینکه لیوانی جابجا شده باشد!” در این لحظات “طالشی” صحبت کردن علیدوست آن هم در جلسه رسمی و صحن علنی شورا و نیز مورد خطاب قرار دادن رئیس شورا با اسم کوچک در نوع خود جالب بود!

جلیل سندی عضو دیگر شورای شهر هم در طی سخنانش از بی نظمی جلسات شورا ابراز نارضایتی نمود. عصبانیت وی در این باره حتی موجب در گرفتن مشاجره و اعتراض با مرد قانون و دبیر جلسات شورا نیز گشت! جلیل سندی معتقد بود که هرج و مرج در امور شهر در حال گسترش می باشد و با تاکید بر معضل سد معبر اظهار کرد خیابان ها و پیاده روها به اشغال و تسخیر دستفروش ها در آمده است! وی بر خلاف نعمتی بر این نظر بود که حل همه مشکلات به پول نیاز ندارد، بسیاری از معضلات را می توان با مدیریت صحیح بر طرف نمود. وی خواهان رفع مشکلات تیم فوتبال شهرداری و مساعدت به آن شد.

احمدزاده در این دقایق با لبخندی بر لب
سکوت کرده بود. رئیس تازه نفس، مشتاق کار کردن بود فارغ از اینکه”عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکلها! احمدزاده که خود را مخاطب انتقادات علیدوست احساس کرده بود با ناراحتی و دلخوری شدید خطاب به او عنوان کرد:” بنده به بی تجربی خودم در این مسند واقف هستم اما شما در حالی شرح وظایف رئیس شورا را متذکر می شوید و از بی نظمی انتقاد می کنید که خود با تاخیر زیاد در جلسات حضور می یابید!”
واقعیت اینست که احمدزاده باید بدون تعارف و وفق قانون به اداره جلسات شورا بپردازد. وی در ادامه گفته های خود افزود که “بعضی ها به اسم او دارند شیطنت می کنند!”
بنظر می رسد بار عصبیت و مناقشات پنهان دارد در شورای شهر پنجم حاشیه ساز می شود!

اکبر نوری

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.