پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞

تأملی درباب نشست نوبخت با خبرنگاران گیلان

Monday, 19 August , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۸ - 18 ذو الحجة 1440
شناسه خبر : 24448
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶ | ارسال توسط :

“آن مرد آمد!”

اختصاصی راه سوم: اکبر نوری/ حضور حسین غلام نیا در جایگاههای مدیریتی شهری چنان سریع و غیر قابل پیش بینی رخ داده که تقریبا برای عموم کارشناسان و توده مردم غافلگیرانه بوده است! اگر خوشبینانه هم بنگریم وی در انتخابات شوراها از شانسی تقریبا برابر با چهره های شناخته شده و حزبی برخوردار بود ولی […]

“آن مرد آمد!”

اختصاصی راه سوم: اکبر نوری/ حضور حسین غلام نیا در جایگاههای مدیریتی شهری چنان سریع و غیر قابل پیش بینی رخ داده که تقریبا برای عموم کارشناسان و توده مردم غافلگیرانه بوده است! اگر خوشبینانه هم بنگریم وی در انتخابات شوراها از شانسی تقریبا برابر با چهره های شناخته شده و حزبی برخوردار بود ولی بی تعارف برای تصدیگری شهرداری فومن تقریبا کسی به ایشان فکر نمی کرد! حالا چطور و طی چه فرآیندی این احتمال و اتفاق در واحد زمان شکل گرفت و اساسا چگونه نظر و اعتماد اعضاء شورا بتدریج به سوی وی جلب و تغییر یافت، داستانی جداگانه دارد!  به هر صورت فارق از این مسائل غلام نیا شهردار جدید فومن روزهای آغازین ماموریت خویش در سازمان شهرداری را طوفانی استارت زده است.

شهردار جدید فومن همانطور که در جلسه پانزدهم شورا نیز در تشریح ارائه عملکرد کوتاه مدت اش عنوان کرد به صورت شبانه روزی در حال پیشبرد و عملیاتی کردن برنامه های خود می باشد‌. وی بخش اول برنامه اش را به قصد ترمیم و ساماندهی اداری شهرداری ترسیم کرده و در مرحله بعدی در صدد حل معضلات شهری از قبیل سد معبر، ترافیک، تابلوها و بنرها، آسفالت معابر،پسماندها، و…می باشد. علاوه بر این بازدیدهای میدانی شهردار از گوشه و کنار شهر منجر به اتخاد تصمیماتی از سوی وی شده است؛ طرح بازسازی وسایل و امکانات پارک شهر فومن که بقول نورالدین نعمتی عضو شورای شهر فومن یادگار آخرین شهردار پیش از انقلاب(فره هی) می باشد!…زیباسازی بخش بیرونی دیوار آموزش و پرورش و نیز بهداشت و درمان…پوشش کاستی های بازار روز…
البته غلام نیا تصریح می کند که “این امور وظیفه ذاتی شهرداری است و مصمم است که با همیاری اعضاء شورا دغدغه های موجود را از سر راه بردارد”.
وی در رابطه با این موضوعات کارگروه نیز تعریف کرده و نشست های فشرده ای را با روسای دوایر مختلف شهر، با مسئولان نیروی انتظامی، روسای سازمانهای آب و فاظلاب، مخابرات، برق و…برقرار نموده است. غلام نیا تحت شعاری که از قبل اعلام کرده بود در اتاق شهردار را بر روی ارباب رجوع باز گذاشته است. حالا جلسات کاری و تخصصی شهردار با مدیران و کارکنان و مسئولان چگونه و در کجا انجام می گیرد، بر ما معلوم نیست! بنابه آنچه غلام نیا بیان کرده بازدید، کارشناسی و تصمیم گیری و انجام سیاست های اتخاد شده در کوتاهترین زمان در حال عملیاتی شدن است! در این راه تمام اعضاء شورای شهر هم با شهردار جدید اتفاق نظر و همسویی نشان می دهند و در نطق های خود بر حمایت قاطع شان از تحرکات فوق صراحت دارند. هرچند احمدزاده رئیس شورای شهر توصیه می نمود که جهت اجتناب از آزمون_خطا و اشتباهات احتمالی ،تصمیمات و عملیات مربوطه با تانی و دقت نظر کافی انجام گیرد. غلام نیا هم تاکید می کرد که جملگی برنامه ها را با لحاظ کردن قوانین مربوطه انجام خواهد داد!

روش و فلسفه شهردار جدید فومن بگونه ای نقطه مقابل شهردار قبلی را نشان می دهد. عباسقلیزاده حضور محسوس و سینه به سینه با مردمان شهر را خصلتی توده پسند و پوپولیستی قلمداد می کرد و مدیریت تکنوکراتیک و با فاصله را قبول داشت! غلام نیا برعکس تمام ساعات را در کوچه و خیابان های شهر سپری می کند و با شهروندان به گپ و گفت غیر تکلف آمیزی را می نشیند.
وی در رفع مشکلات مبتلابه روزمره و موضعی و دم دستی شهر مانند سد معبر و ترافیک و آسفالت و…مُصر نشان می دهد. در این مدت اندک هم عزم و اراده ظهور یافته قابل تحسین است. اما باید دید همت و چشم اندازی برای افق دوردست و نقشه راهی جهت توسعه شهر، ایجاد اقتصاد و درآمدهای پایدار، اشتغالزایی، رونق صنعت توریسم و…نیز در چنته دارد؟

نکته مهم دیگر، خروجی کارگروههای ستادی آقای شهردار و جلسات مشترک او با روسای دوایر مختلف و متولیان ارشد می باشد.
در شورای قبل به دلایل متعدد، نهادهای بالادستی و ارگان های تابعه از همکاری و تعامل لازم با شهردار پیشین دریغ می ورزیدند. در واقع این یک سنت نانوشته در ایران است که آب نمایندگان ارشد دولتی و پارلمانی با نمایندگان شهری در یک جوب نمی رود، در واقع آنان به مدیران شهری(شهردار_شورا) با نگاه طفیلی و از بالا می نگرند و طبعاّ از آنان رفتاری زیرمجموعه ای دارند!

اما آنچه از فحوای سخنان شهردار جدید بر می آید دلالت بر آن دارد که نسبت به ارتباطات برقرار شده با مسئولان بالا و پایین دستی امیدوار است و آنان را در تعامل با برنامه های خویش شایق و مایل می یابد. البته با توجه به نعل وارونه قانونگزار و اختیارات گسترده ای که قانون برای این نهادها تعریف نموده راهی هم جز دلربایی و به دست گرفتن رگ خواب متولیان آنها وجود ندارد، شگردی که ظاهراّ غلام نیا از آن بی بهره نیست و گویی از مهره مار برخوردار می باشد! برای برخی این رویه دوگانه با شهرداران پیشین و جدید جای پرسش دارد! و البته عده ای نیز قضاوت را زود می دانند و عنوان می کنند شب دراز است و قلندر بیدار و می بایست صبر نمود و آینده را به تماشا نشست…واقعیت های تاریخی و اجتماعی نشان داده که ما ایرانی ها خوش استقبال و بد بدرقه ایم و برای پیشی گرفتن از یکدیگر و به زیر کشیدن هم از هیچ فرصت و امکانی کوتاهی نمی کنیم مخصوصاّ در رابطه با شایستگان و صاحبان خرد! چه آنکه از دیرباز شیخ اجل سعدی فرموده اند”دو درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند!”

در هر صورت احیای جایگاه حقوقی و مدیریت شهری و متولیان آن با هر وسیله، با هر روش و تمهیدی و توسط هر جریانی امری مبارک و قابل تقدیر می باشد و باید از آن حمایت کرد. مقوله ای که سایه روشن های آن در همین فرصت اندک با مانورهای صورت گرفته شهردار جدید فومن بارز شده و باید آن را به فال نیک گرفت.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.