پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 September , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۳۹۸ - 16 محرم 1441
شناسه خبر : 24719
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰ | ارسال توسط :

تدوین “برنامه توسعه ۵ ساله” با برش های یکساله برای کتابخانه های استان |طرح “کتابخانه های سبز” برای نخستین بار در گیلان

راه سوم: به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، با حضور هادی نوری، مدیرکل کتابخانه‌های استان، معاونین، روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها، مسئولین و کارشناسان ستادی روز یکشنبه ۱۴آبان و در آستانه هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد. مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان […]

تدوین “برنامه توسعه ۵ ساله” با برش های یکساله برای کتابخانه های استان |طرح “کتابخانه های سبز” برای نخستین بار در گیلان

راه سوم: به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، با حضور هادی نوری، مدیرکل کتابخانه‌های استان، معاونین، روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها، مسئولین و کارشناسان ستادی روز یکشنبه ۱۴آبان و در آستانه هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه که به‌منظور ارائه گزارش روسای ادارات از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها (مشکلات، نواقص، محاسن، پیشرفت‌ها) و گزارش وضعیت جذب بودجه تملک دارایی و نیم درصد شهرداری‌ها، همچنین طرح و تبیین برنامه‌های هفته کتاب سال ۹۶ برگزار شد با تسلیت ایام اربعین حسینی یکی از مهمترین رویکردهای کتابخانه های عمومی در دوره جدید را برنامه محوری و حرکت بر اساس برنامه ریزی مدون عنوان کرد.

با تدوین برنامه، اعتبارات در مسیر درستی توزیع می شود
هادی نوری مهمترین نیاز امروز جامعه را حرکت برمبنای برنامه و اتخاذ تصمیمات درست و عدم انحراف از آن عنوان و آن را ضامن توسعه کشور در بخشهای مختلف از جمله حوزه فرهنگی دانست. نوری با بیان اینکه استاندار جدید گیلان بدرستی مبنای کار و فعالیت دستگاههای اجرایی استان را ارائه برنامه توسعه ۵ساله با برش های یکساله تعیین کرده است گفت: تدوین برنامه در هر دستگاه اجرایی ضمانت اجرایی آن برنامه را افزایش داده و اعتبارات در مسیر درستی توزیع می شود.

تدوین برنامه توسعه ۵ساله کتابخانه های عمومی با تشکیل کمیته ویژه
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به تشکیل کمیته توسعه ۵ساله کتابخانه های عمومی استان نیز اشاره کرد و افزود: در این کمیته ویژه که به منظور بررسی وضعیت فعلی کتابخانه های استان و نیز تدوین برنامه آتی این مجموعه در شاخصهای مختلف تشکیل شده است، با دقت به جزئی ترین نیازهای کتابخانه ها و با نگاهی متوازن سعی در توسعه همه جانبه مجموعه شده است. هادی نوری زمینه تحقق این برنامه را همکاری و هماهنگی بخش های مختلف ستادی، ادارات شهرستانی و کتابداران استان و استفاده از ظرفیت مسئولین استانی و شهرستانی برشمرد.

برنامه های هفته کتاب عصاره عملکرد مجموعه کتابخانه ها خواهد بود
نوری همچنین در این جلسه هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار را فرصتی مناسب برای نمایش فعالیت های کتابخانه های عمومی برشمرد و گفت: در این هفته عصاره عملکرد مجموعه کتابخانه ها در بهترین کیفیت در معرض دید مردم قرار می گیرد. وی یکی از مهمترین اهداف اقدامات متنوع در این هفته را افزایش حضور اقشار مختلف مردم در کتابخانه های عمومی و استفاده از امکانات این مجموعه عنوان کرد.

طرح شناسایی کتابخانه های الگو برای نخستین بار در گیلان آغاز می شود
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه این جلسه از ارائه طرحی به منظور شناسایی کتابخانه های الگو در استان گیلان خبرداد و گفت: همه برنامه ریزی ها و اقدامات متعدد کارشناسی شده باید منجر به حصول نتایج ملموسی شود که این نتیجه مثبت در تبدیل کتابخانه های عمومی به مراکز پویا و پرنشاط نمود خواهد یافت.
هادی نوری اضافه کرد: در طرح کتابخانه های الگو که برای نخستین بار در گیلان به اجرا درخواهد آمد، همه ساله ۳کتابخانه عمومی در استان که حائز بالاترین امتیاز در شاخصهای مختلف مطالعه می شوند تقدیر خواهند شد. نوری گفت: در تحقق این طرح خلاقیت کتابداران از اهمیت بسیاری برخوردار است و ما از ایده های مختلفی که منجر به پویایی و حرکت روبه جلو شود حمایت خواهیم کرد.

انجمن کتابخوانی با نظارت کتابداران در کتابخانه های استان تشکیل شود
وی در پایان صحبتهای خود تشکیل انجمن کتابخوانی توسط اقشار مختلف مردم با محوریت کتابخانه های عمومی را راه حل مناسبی برای گسترش برنامه های فرهنگی بدون لطمه به فعالیت اصلی کتابداران برشمرد و گفت: با تشکیل این انجمن ها و اداره آن توسط خود علاقمندان، کتابداران تنها به عنوان ناظر بر فعالیت این انجمن ها، با در اختیار قرار دادن امکانات و فضای مناسب به جذب مخاطبین پرشمار کمک خواهند کرد و این انجمن ها میتوانند حلقه ارتباط مردم با کتابخانه ها شوند.

تشریح مهمترین برنامه های هفته کتاب از زبان معاون توسعه کتابخوانی
در این جلسه معاون توسعه کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به تشریح برنامه های هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار پرداخت و از برگزاری ۲نشست کتاب خوان ویژه دانش آموزان و معلمین و مدیران دستگاه های اجرایی خبرداد.
زهرا بدن آرا همچنین به برگزاری مراسم تکریم کتابداران کتابخانه های عمومی نهادی و مشارکتی در این هفته اشاره کرد و گفت: این مراسم با حضور میهمانانی در سطح ملی، استانی و مسئولین نهاد کتابخانه های عمومی کشور در تاریخ ۱آذرماه برگزار خواهد شد.
در این جلسه معاون اداری و مالی، روسای ادارات و مسئولین و کارشناسان ستادی به بیان برنامه‌ها، دیدگاه‌ها و نظرات خود در حوزه‌های مربوط پرداختند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.