راه سوم: به گزارش فرارو استعفای نخست وزیر لبنان، در صدر اخبار و تحلیل‌های رسانه‌های منطقه قرار گرفت. در این میان اغلب این رسانه‌ها بر یک نکته اشتراک نظر دارند: مقابله با ایران.

روزنامه الحیات، در یادداشتی به قلم جویس کرم، استعفای حریری را در راستای گام‌های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا برای مقابله “نرم” با ایران است. بیانیه استعفا، بیش از ۱۰ بار به ایران اشاره کرد.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم، این اقدام حریری را بخشی از “نقشه راه سعودی آمریکایی” علیه حزب الله لبنان و ایران دانست و افزود: پادشاهی (عربستان) با هماهنگی آمریکا مشغول تاسیس یک ائتلاف عربی مانند ائتلاف جنگ یمن، برای هجوم به حزب الله است و بعید نیست که اسرائیل ستون فقرات این ائتلاف باشد.

شبکه خبری الجزیره ضمن اشاره به احتمال وقوع جنگ در پی استعفای حریری، هدف این اقدام را وادار کردن ایران به امتیاز دادن در سایر پرونده‌ها مانند یمن و بحرین اعلام کرد. بویژه آنکه، خسارت‌های سیاسی و نظامی عربستان در جنگ یمن رو به افزایش است.

وبگاه خبری تحلیلی العربی الجدید، با انتخاب تیتر “استعفای حریری: مقابله ایران و عربستان در لبنان شروع شد”، بر تنش بین ریاض و تهران تمرکز کرد. این وبگاه نسبت به وقوع جنگ سوم لبنان هشدار داد.