راه سوم:  آلمانی ها به تازگی کتابی جدید با عنوان راهنمای گردشگری ایران را چاپ و منتشر نموده اند که در آن نام مقاصد جدید و بکری که پیش از این در کتاب های راهنما وجود نداشت، به چشم می خورد.

 بهمن جلیلی، فعال گردشگری و مدیر موزه مردم‌شناسی عشایری سوباتان در این باره گفت:

این کتاب را «پیتر کِربر» ـ کارمند بازنشسته سفارت آلمان در ایران ـ به زبان آلمانی منتشر کرده و در آن، به معرفی مقاصد جدید و مناطق طبیعی و بکر از جمله سوباتان پرداخته است. این نخستین بار است که چنین اتفاقی برای منطقه سوباتان رخ می‌دهد؛ تا کنون در هیچ یک از منابع و کتاب‌های راهنمای خارجی، این منطقه به عنوان مقصد گردشگری معرفی نشده بود.

وی ادامه داد:

آقای کربر، هشت سال به عنوان کارمند سفارت آلمان در ایران کار می کرد و در این مدت تمام نقاط گردشگری ایران را شناسایی نمود. وی که در حال حاضر دوران بازنشستگی خود را در شهر برلین می‌گذراند، به هنگام نوشتن کتاب راهنمای گردشگری ایران، از طریق وبسایتی که برای معرفی سوباتان راه‌اندازی کرده بودم، من را پیدا کرد و معرفی سوباتان و امکانات گردشگری آن را در این کتاب پیشنهاد داد. حالا این کتاب راهنما به انضمام مقصد جدید و بکری چون سوباتان در آلمان منتشر شده و آقای کربر نسخه‌ای از آن را به موزه مردم‌شناسی سوباتان اهدا کرده است.

جلیلی ابراز امیدواری کرد:

امیدوارم با این معرفی و تلاش‌های ما، توسعه‌ی پایدار سوباتان و ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این منطقه از طریق جذب گردشگران خارجی تحقق یابد که یکی از شاخه‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری است. ما نیز تلاش می کنیم با ایجاد امکانات مناسب در این منطقه زمینه‌ی اشتغال جوانان را فراهم نماییم.

subatan1

ایسنا