پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 20 September , 2019
امروز : جمعه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۸ - 21 محرم 1441
شناسه خبر : 24827
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴ | ارسال توسط :

پیشامدرن ها و شهر رشت!

راه سوم: بى ترديد دوره شهردارى آقاى ثابت قدم مورد نقد دقيق بسيارى از دلسوزان و صاحب نظران بوده است ، بسيارى از نقدهاى دوستان را خوانده ام و صادقانه بايد عرض اينكه اين نقدها هم از حيث روشمند بودن و هم از حيث داده ها و تحليل و نتيجه گيرى بسيار در خور تامل […]

پیشامدرن ها و شهر رشت!

راه سوم: بى ترديد دوره شهردارى آقاى ثابت قدم مورد نقد دقيق بسيارى از دلسوزان و صاحب نظران بوده است ، بسيارى از نقدهاى دوستان را خوانده ام و صادقانه بايد عرض اينكه اين نقدها هم از حيث روشمند بودن و هم از حيث داده ها و تحليل و نتيجه گيرى بسيار در خور تامل هستند .
ثابت قدم را از سه حيث ميتوان مورد نقد و بررسى قرار و در هر حيث نمره خاصى به او داد
١- رويكردهاى او به توسعه شهر و مدل او هم از حيث تئوريك و هم از حيث پراتيك
٢_ كاركرد هاى او در دوره مديريت هم از حيث درون سازمانى و هم برون سازمانى
٣- رفتار هاى او در مناسبات مديريتى هم از حيث درون سازمانى و هم برون سازمانى
بنده شخصا در محور اول نمره مناسب به او ميدهم و در محورهاى دوم و بخصوص سوم نقدهاى جدى به او دارم ، ممكن است اين سوال و ايراد را بر بنده وارد بدانند كه پس چرا در محورهاى دوم و سوم بنده اقدام سازنده يا بازدارنده نسبت به ايشان انجام ندادم!
البته ناچارم بگويم آنچه شرط دوستى و خرد بود بنده گفتم اما….
مديران چه موقعى كه هستند و چه موقعى كه نيستند بايد نقد شوند و كسانى بر صندلى مديريت حوزه عمومى و دولتى مى نشينند بايد بدانند كه بقول سهراب” … و گاه در رگ يك حرف خيمه بايد زد… ” وقتى دوره مديريت شان تمام مى شود تازه سواران نقد بر رگ مديريت آنان خيمه ميزنند و اين قاعده جامعه مدرن است!
ثابت قدم نيز از اين قاعده مستثنا نيست و بايد مرتب نقد شود ! آنچه اين روزها مرا نگران كرده خيز جريان پيشا مدرن براى بازتوليد ايده هاى خود در عرصه عمومى شهر است .
دوستان هر نقدى و هر اختلاف نظرى با ثابت قدم داشته باشند قطعا با مختصات فكرى جريان پيشا مدرن هرگز ماهيتا نميتوانند اشتراك نظر داشته باشند ، اين جريان درك درستى از مدل توسعه اين شهر كه مبتنى بر گردشگرى هست ندارد و اساسا هيچ باورى به عقبه مدرن بيش از يكصدساله اين شهر ندارد و سبك زندگى و شيوه شهرگردى مردمان اين شهر را برنمى تابد!
روزى در جلسه اى در يك دستگاه دولتى بودم يكى از آقايان حاضر خطاب به ما (به عنوان شهردارى) با لحن بسيار تند گفت … اين چه بساطى است كه در پياده راه درست كرده ايد كه هر روز مى بينيم جوانى ساز بدست در حال نواختن موسيقى است و عده اى از مردم نيز دور او جمع مى شوند ! اگر اينها (جوان ساز بدست نوازنده موسيقى در پياده راه ) را جمع نكنيد ، من خودم ميگم جمع مى كنم و سازشون را همان جا مى شكنيم!
پياده راه قطعا داراى نواقصى در مدل در اجراء در كيفيت و … هست اما نوع نگاه و نقادى دوستان به لحاظ مبنايى و رويكردى متفاوت با نقادى جريان پيشا مدرن نسبت به پياده راه است!
جريانى كه درك درستى از عقبه تاريخى مدرن اين شهر ندارد و مبتنى بر گزاره هاى نامفهوم ايدئولوژيك سعى دارد شهر را مبتنى بر اين باورها بر مدار بسته اى برگرداند كه نه از تاك نشان ماند نه از تاك نشان!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.