پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 23 October , 2019
امروز : چهارشنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۸ - 24 صفر 1441
اخبار ویژه »
شناسه خبر : 24905
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶ | ارسال توسط :

از دادخواهی شهروندان تا انتخاب عضو شورا به عنوان مشاور فرماندار!

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: ظاهراً جهت نمایندگی و عضویت در پارلمان شهری نیز انتخاب مستقیم و کسب آراء مردم کفایت نمی کند و ضرورتاً می بایست توسط مرجع دولتی تنفیذ شود تا شکل قانونی گرفته و عملاً امکان بر عهده گرفتن وکالت مردم فراهم آید! از اینرو شاهین علیزاده عضو علی البدل شورای شهر […]

از دادخواهی شهروندان تا انتخاب عضو شورا به عنوان مشاور فرماندار!

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: ظاهراً جهت نمایندگی و عضویت در پارلمان شهری نیز انتخاب مستقیم و کسب آراء مردم کفایت نمی کند و ضرورتاً می بایست توسط مرجع دولتی تنفیذ شود تا شکل قانونی گرفته و عملاً امکان بر عهده گرفتن وکالت مردم فراهم آید!
از اینرو شاهین علیزاده عضو علی البدل شورای شهر فومن در جلسه شانزدهم شورا با قرائت سوگند نامه که توسط نماینده فرماندار ادا گشت، مراسم تحلیف برای پیوستن به شورای پنجم را بجا آورد.

نکته قابل توجه اما نحوه حضور شاهین علیزاده در صحن شورا بود. چهره علیزاده بگونه ای گرفته و بی رغبت نشان می داد و ذوق و شوق پیشین را در حضور دوباره اش به شورا نوید نمی داد. احتمالاً حضور تبصره ای که به یمن شهردار شدن عضوی از اعضای شورا (غلام نیا) محقق گشته برای او خوشایند نمی نمود. شاید هم دلخوری حاصله از نتیجه انتخابات بوده که هنوز از ضمیر عضو صریح الهجه شورای چهارم پاک نشده است!

اگر از بحث هایی که عمدتا حول مشکل سرمایه گذاری و تاًمین منابع مالی، توسعه و درآمدهای پایدار دور می زد، بگذریم حاشیه این جلسه را حضور تعدادی از بازاریان خیابان سردار جنگل در شورا رقم زد؛ بازاریان بازمانده ای که طی جابجایی بازار سنتی شهر به تنگنای غریب معیشتی در افتاده بودند.
سخنگوی این بازاریان در هنگام بیان رنجنامه اش بارها به بغض افتاد و حدقه چشمانش را اشک پوشاند! وی از بی مبالاتی و خلف وعده متولیان شهرداری شکایت داشت که خود و دوستانش را شرمنده اهل و عیال شان ساخته بود و در حالی که سیاست غلط شورا را موجب خسارت بازاریان سردار جنگل می دانست، نمایندگان شورا را به مقدسات قسم می داد که جهت حل این امر خدا و وجدان را در نظر بگیرند.

سید نورالدین نعمتی عضو شورای شهر هم در پاسخ به این بازاریان علت این مشکل را به اهمال و بی توجهی شهردار پیشین سنجاق کرد! به گفته عضو متنفذ شورا این شهردار قبل بوده که نسبت به مصوبات قانونی شورا در این ارتباط کم کاری کرده و اقدامات پیش بینی شده لازم را اجرایی نساخته است. به عبارتی باید گفت با سلب مسئولیت از شورا همه نارسایی ها به گردن شهردار انداخته شد و آنچه گویی فراموش گشت وظیفه شورا بود که نظارت دقیق بر شهردار و حسن انجام قوانین و نیز اعمال نظر بی اغماض بر عملکرد مدیر شهرداری از جمله آنها است! براستی استیضاء را برای چه روزی تعریف و تعبیه کرده اند و آیا کسی از اعضاء شورا ناله های دردمندانه این قشر مظلوم را بر سر شهردار فریاد کشید؟!

و اما خبر جالب در مورد شورای فومن حرکت به راست و راهنما به چپ جناب آقای علیدوست طی انتخاب ایشان به عنوان مشاور حقوقی فرمانداری شهرستان فومن بود!
علیدوست که هفته پیش هم تشکیل جلسه مشترک با مسئولان ارشد فومن را به جای صحن شورا در کریدور فرمانداری پیشنهاد داده بود اینبار هم در یک همایش با قرار گرفتن در قابی مشترک با فرماندار فومن گمانه زنی هایی را موجب شد!

واقعیت این است که انتقادات بنیادین سخنگوی شورای شهر فومن در رابطه با نهادهای بالادستی و اشارات و تاکیدات حقوقی وی به متولیان دولتی و پارلمانی فصل درخشانی از احقاق حقوق شهروندی توسط عضوی از نمایندگان پارلمان شهری بود که اینک با اطلاق مشاور حقوقی فرمانداری دیگر باید عطای آن را به لقایش بخشید!
شاید به لحاظ حقوقی نتوان اشکالی در این انتخاب وارد نمود اما بی تردید خلط وظایف و جهت گیری های محتمل آتی نقض غرض خواهد گشت!
همزمان وکیل مدافع ملت و ارباب قدرت بودن یک انتظار ایده آلیستی است!
تواًمان حافظ منافع دو نهاد با کارکردها و تعاریف حقوقی متخالف و منافع ناهمسو تصوری خام خواهد بود!
خاموش کردن صدای منتقد چالش سخت و دغدغه همیشگی صاحبان قدرت بوده و هست.
صاحب منصبان زیرک طرق گوناگونی را در این راستا می آزمایند و حسب مورد و درجات منتقد از آن سود می برند و البته همواره بر تمنیات روانشناسانه افراد انگشت می گذارند!

براستی با ایفای چنین نقشی به شکلی نمادین، فرودستی نهاد شورا را تجسم نساخته ایم؟!

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.