راه سوم: گرچه در میان مردم ما انسانهای فرهیخته، اندیشمند، متدین و انقلابی فراوانی حضور دارند ولی با کمال تاسف نگرش های بعضا سهم خواهانه و جناح گرایانه و غلبه افکار و نگرش های فصلی و نادرست، بسیاری از آنها از بروز شایستگی هایشان محروم کرده است اما بستر های فراهم آمده در بستر تحولات ایران جدید پس از انقلاب شکوهمند ۵۷ و بویژه فرآیند اندیشه های نورانی حضرت امام خمینی (ره) در جامعه توانست از بخشی از شایستگی ها و توانمندی، شایستگان هم در عرصه ی عمومی و هم در عرصه ی حاکمیتی پرده برداری شود. یکی از این انسانها و مدیران فرهیخته، شایسته و کار بلد جناب دکتر محمد باقر نوبخت است که به واقع با توجه به تخصص و تعهد همه جانبه در جای واقعی خود با درایت فعالیت می کند . حوزه ای استراتژیک مدیریت و برنامه ریزی و همچنین مباحث بودجه و حتی منصب معاونت ریاست جمهوری بالاخره پس از سالها مدیری را به خود دید که از جنس خودش می باشد. دکتر نوبخت انسانی فرهیخته است و به دلیل شناخت همه جانبه از ایشان، اعتراف می کنیم که او مدیری کارآمد و موفق در فرآیند توسعه همه جانبه ایران و گیلان می باشد . مدیری توانمند ، ریشه دار و دارای شخصیت کاریزماتیک هم از لحاظ مدیریت حرفه ای و هم از نظر اخلاقی، انسانس فرهیخته و وارسته می باشد .
بسیاری از مدعیان فقط در خلوت خود بزرگی و انعطاف دکتر نوبخت را بخوبی دیده و تجربه کرده اند ولی باز برخی از همان مدعیان در آشکارا نه تنها از خوبی ها اخلاقی و نیکویی برخورد های جناب آقای دکتر نوبخت سخنی به میان نمی آورند بلکه برای پوشش بسیاری از ضعف های خود انگشت اتهام و گاهن اهانت را هم چاشنی گفتار ، نوشتارو حرکات می کنند که صد البته این چیزی از بزرگی و تاثیرات شخصیتی آقای دکتر نوبخت چیزی کم نمی کند.
نشست دکتر محمد باقر نوبخت، معاون رییس جمهوری و ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین سخنگوی دولت با اهالی مطبوعات و رسانه های گیلان یکی از اقدامات پسندیده و خردمندانه ی دولت دوازدهم می باشد. اساسا یکی از حلقه های مفقوده دولت یازدهم ارتباط کم رنگ با اهالی مطبوعات و رسانه ها بود که به نظر می رسد در دولت دوازدهم در حال ترمیم می باشد. حال با این حرکت و همچنین اقدامات در دست اقدام دولت دوازدهم، ضرورت دارد تا دولت روحانی تلاش مضاعفی را برای زنده نگاهداشتن امید در میان شهروندان و روستاوندان این سرزمین باید به انجام برساند.
مرزبندی سیاست و اطلاع رسانی
فعالان عرصه رسانه افرادی هستند که به طور حرفه ای برای فعالیت در رسانه ها تربیت شده اند و مرز بندی کاملا مشخص با فعالان عرصه سیاست دارند. تعامل میان اصحاب مطبوعات، رسانه ها و سیاسیون در چارچوب مشخص تعریف شده است. یک رسانه اعتبار خود نزد مخاطب را بسیار اهمیت می دهد و یک سیاستمدار با درک قدرت افکار عمومی و نقش رسانه ها اعم از مکتوب و الکترونیکی تلاش دارد اهداف و آرمانهای خود را به نحوی پیش ببرد که بیشترین همراهی را از طرف رسانه ها و مطبوعات شاهد باشد.
در برخی رسانه ها که فرمان حرکت در دست سیاسیون است، نخستین ایراد وارده بر کارکرد آن نوع رسانه ها خلط میان سیاست و رسانه و کار اطلاع رسانی است. در این نوع رسانه ها که سیاسیون در آنها سیاستگذاری می کنند، رسانه به عنوان یک ابزار نگریسته می شود و با این نوع نگرش و کارکرد، آن رسانه از الگوهای حرفه ای گری مرتب فاصله می گیرد و پیام های ارسالی از آن رسانه از مقبولیت کافی برای اثر گذاری بر مخاطب برخوردار نیست، رسانه باید بتواند بی طرفانه رویدادهای پیرامونی را با صداقت و صراحت به مخاطب برساند.
در برخی از رسانه ها، اخبار مملو از جهت گیری است و در تحلیل هایی قالب خبر طوری به مخاطب ارائه می شود که در رفتار سیاسی و اجتماعی او موثر باشد. به نظر می رسد اعتماد کافی میان کارکنان و مدیران این نوع رسانه ها برای پوشش خبری وجود ندارد. خبرنگاران تلاش دارند، اخباری را چینش کنند و پوشش دهند که از بیشترین بازخورد مثبت مدیران خود برخوردار شوند. خلط تحلیل در لابه لای اخبار، مخاطب را بر آن می دارد که اعتماد کافی نداشته باشد و برای رسیدن به واقعیت از رسانه های دیگر استفاده کند. مطبوعات و رسانه های مختلف باید بپذیرند که رسانه سازو کار خاص خود را دارد. افرادی که برای کار در رسانه تربیت شده اند، واقعیت ها را همان گونه که هست، نه آن گونه که ما می خواهیم باشند، پوشش می دهند. این افراد درنقل رویدادها دروغ نمی گویند و موضوعی را پنهان و یا بزرگ نمایی غیر واقعی نمی کنند، یا آن را به شکل غیر واقعی مطرح نمی کنند. وقتی اخبار و رویدادها به شکل واقعی، پوشش داده شود، مخاطب اعتماد خود را باز می یابد و آن رسانه در بخش تحلیل، دیدگاههای خود را مطرح می کند که می تواند مورد قبول مخاطب باشد یا نباشد.
پاسخگویی مدیران، استراتژی دولت
عمل سخنگوی دولت دوازدهم در گیلان می تواند، الگوی رفتار حرفه ای مدیران در قبال مردم مطبوعات و رسانه های الکترونیکی باشد. چون این نوع رفتار که با کمال تاسف در چهار سال اول دولت آقای روحانی در گیلان بنا به هزاران دلیل انجام نشد ولی امید می رود با اقدام پسندیده جناب آقای دکتر نوبخت، مدیران دستگاههای مختلف اجرایی استان خود را ملزم به پاسخگویی به اصحاب مطبوعات و رسانه های مختلف بدانند.