پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 18 October , 2019
امروز : جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ - 19 صفر 1441
شناسه خبر : 25171
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۷:۱۸ | ارسال توسط :

فرصت های توسعه گیلان در اين نزديكى ها

راه سوم/مختار جباری: در نوشته هاى متعددى به علل عقب ماندگى استان گيلان در چهار دهه گذشته از سطوح توسعه قابل دسترس پرداخته ام ، بهرحال استانى كه در چهار دهه قبل جزو پنج استان اول كشور در سطح توسعه بود بطور معنا دارى به رده هاى نهم، شانزدهم و ييست ويكم در طول سه […]

فرصت های توسعه گیلان  در اين نزديكى ها

راه سوم/مختار جباری: در نوشته هاى متعددى به علل عقب ماندگى استان گيلان در چهار دهه گذشته از سطوح توسعه قابل دسترس پرداخته ام ، بهرحال استانى كه در چهار دهه قبل جزو پنج استان اول كشور در سطح توسعه بود بطور معنا دارى به رده هاى نهم، شانزدهم و ييست ويكم در طول سه دهه تنزل پيدا كرد و به همين نسبت پس رفتگى در سطوح توسعه ، در حوزه آسيب هاى اجتماعى و جرايم به رتبه هاى زير ده در ميان استان ها رسيديم و در بعضى از آسيب ها و جرايم چون طلاق و ضرب وجرح عمدى و توهين رتبه هاى دوم و سوم كشورى را بدست آورديم!
علل اين پس رفتگى را در نوشتارهاى پيشين به سه علت عمده : ١_ تاريخى٢- سيستمى ٣- وضعى
تقسيم بندى كرده ام

در اين نوشتارقصد بازگويى مجدد اين سه علل را ندارم اما در علت وضعى مى توان به متغيرهاى مختلف اشاره كرد كه از ميان اين متغيرها در اين نوشتار به متغير نابرخوردارى گيلانيان از منابع قدرت در سطح ملى اشاره كرد. واقعيت اين است كه توزيع منابعى چون بودجه و پروژه هاى عمرانى در كشور ما ، بدليل فراهم نبودن زير ساخت هاى مدرن و شفاف نبودن لزوما براساس منطق كارشناسى نخواهد بود قطعا يك بخشى در لابى هاى عناصر قدرت هر استان در ساختار مركزى قدرت كشور و يك بخشى هم به ميزان دسترسى استان ها در ساختار مركزى قدرت بستگى دارد. استان هايى چون اصفهان و تبريز همواره از ظرفيت خوبى در ساختار مركزى قدرت برخوردار بوده اند اما استان گيلان هرگز در طول سه دهه چهار دهه گذشته از اين ظرفيت بطور مناسب برخوردار نبود.

با استقرار دكتر نوبخت در رياست سازمان برنامه و بودجه كشورتقريبا طلايى ترين فرصت تاريخى گيلان شكل گرفت ، شخصيت و كاريزماى فردى دكتر نوبخت از او شخصيتى پايدار در ساختار قدرت ساخته است . بى ترديد نوبخت اگر هم بخواهد ناروايى چند دهه بر گيلان را جبران كند بايد از طريق سازوكارهاى منطبق بر ضوابط و اختياراتش استفاده كند نه فراتر از آن ، اما تحقق اين فرايند مستلزم قابليتى از درون استان است . از نوبخت انتظار معجزه نميتوان داشت اما چنانچه در داخل استان قابليت هاى مديريتى، قانونى و روان شناختى فراهم گردد قطعا دكتر نوبخت بيش از ما علاقمند به جبران پس رفتگى هاى توسعه استان است.

تعيين مسئول دفتر ويژه ايشان در استان اتفاقى بود كه بايد چهار سال پيش شكل ميگرفت.

ساختارهاى ادارى استان مى توانند در يك اجماع بين بخشى و در تعامل با نماينده ويژ دكتر نوبخت به نوعى از اين امكان تسهيل گر استفاده كنند. همگان و بخصوص فعالان سياسى و عناصر مديريتى استان بهتر است در فرصت باقى مانده اراده خود را براى پيشبرد حل دو يا سه مساله استراتژيك استان. متمركز كنند و به فكر حل مشكلات و مضيقه هاى سازمانى خود نباشند اين اتفاق مى تواند در استان بخشى از حلقه مفقوده يعنى فراهم نمودن قابليت هاى ذكر شده براى بهره مندى از وجود آقاى دكتر نوبخت در ساختار مركزى قدرت را فراهم كند.

گيلانيان بايد بدانند كه فرصت ها نه از آسمان مى بارند و نه از زمين مى رويد بلكه فرصت ها در همين نزديكى ها ساخته مى شوند فقط بايد اين نزديكى ها را ديد!

|
کلید واژه ها
, , ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.