پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 20 September , 2019
امروز : جمعه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۸ - 21 محرم 1441
شناسه خبر : 25443
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹ | ارسال توسط :

“قصه پر غصه بیمارستان امام حسن مجتبی فومن”

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: سوژه اصلی جلسه هفدهم شورای شهر فومن حضور دکتر فرهمند رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی بود. اینکه ایشان جهت پاسخگویی به نمایندگان مردم در شورا حضور یافت یا انتظار دیگری وجود داشت بحث مجزایی است اما در هر صورت نفس این حرکت و پاسخگویی را باید به فال نیک گرفت. […]

“قصه پر غصه بیمارستان امام حسن مجتبی فومن”

اختصاصی راه سوم/ اکبر نوری: سوژه اصلی جلسه هفدهم شورای شهر فومن حضور دکتر فرهمند رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی بود.
اینکه ایشان جهت پاسخگویی به نمایندگان مردم در شورا حضور یافت یا انتظار دیگری وجود داشت بحث مجزایی است اما در هر صورت نفس این حرکت و پاسخگویی را باید به فال نیک گرفت.

در متن این حضور ابعاد یاس آوری از کاستی های زیربنایی در سازمانی دولتی هویدا شد و نمایی از آدم ها و مسئولینی که زیر چرخ دنده های معیوب سیستم فرو رفته اند.
چهره دکتر فرهمند تصویری از این وضعیت نابهنجار را ترسیم می کرد؛ مردی مستاًصل در متنی آشفته!

نارسایی و ناکارآمدی قوانین موضوعه و مقررات دست و پاگیر نکته مهمی بود که از بطن سخنان دکتر در پاسخ به معضلات مطروحه از سوی اعضاء شورای شهر در می آمد.

وی از یکسو اظهار می کرد طبق قانون بیمارستان ها راساً اجازه داشتن داروخانه را ندارند و فقط می توانند به بخش خصوصی واگذار نمایند و از سوی دیگر عنوان می نمود بدهکاری دولت مسئله ایجاد کرده و اخذ مجوزهای مختلف از دانشگاه(علوم پزشکی) پروسه زمانی وقت گیری است. به گفته فرهمند نیاز فعلی بیمارستان متخصص ارتوپدی می باشد که متاسفانه در همین اوضاع قرارداد رادیولوژیست کنونی بیمارستان نیز رو به پایان است! طنز ماجرا اینجا است که در ازای نیروهای خروجی، قانوناً مجوز جذب نیروی جایگزین وجود ندارد!

در این میان هر چقدر رئیس بیمارستان خود را فاقد قدرت و اختیارات لازم معرفی می کرد، اعضای شورا توصیه می کردند که وی می باید برای شکستن قوانین به بالایی ها فشار وارد نماید! اما با کدام اهرم ها خدا می داند؟!

وقتی شاهین علیزاده عضو شورای شهر از مردم بی بضاعت و نارضایتی آنان از خدمات دهی ضعیف بیمارستان سخن گفت، دکتر فرهمند به شکل عجیبی به توجیه و انتقاد از مراجعه کنندگان بیمار پرداخت که…هجمه ها زیاد است، مردم از ما انتظار معجزه دارند و بعضاً به خاطر دویست تومان پزشکان و عوامل بیمارستان را زیر سوال برده و بیمارستان را بر سر خود خراب می کنند! البته علیزاده این موضوع را نپذیرفت و تاکید کرد مردم امنیت روانی و فکری ندارند.

رئیس بیمارستان فومن در ادامه سخنانش آب پاکی را روی دست همه ریخت!
وی با اظهار ناامیدی از بالادستی ها اذعان نمود نهادهای مسئول توانایی رفع معضلات موجود را ندارند و حل این مسئله دست توانمند و عزم مردمی می طلبد! منظور دکتر فرهمند یاری گرفتن از خیرین و مددکاران بود! یعنی باید پذیرفت که کفگیر دولت به ته دیگ خورده است آن هم در حالی که هیچگاه از امداد به کشورهای خارجی باز نیاستاده ایم؟!

علیدوست سخنگوی شورای شهر فومن هم در این ارتباط طعنه زد که “کسانی که باید پاسخگو باشند، پرسشگر شده اند!”
وی خطاب به رئیس بیمارستان تصریح می کرد که” لازم است گاهی از چراغ قرمز رد شد!” بعد هم کنایه آمیز یادآوری نمود: چندی پیش طی تبلیغاتی پر طمطراق با حضور وزیر عنوان شد که همه امکانات برای بیمارستان فراهم خواهد گشت ولی الآن می شنویم از ابتدایی ترین امکانات درمانی نیز هنوز محرومیم. وی تشکیک وارد می کرد که تاکنون فاقد نگاه مطالبه گری بوده ایم!
با آنکه سیستم مدیریتی دستگاه نظام پزشکی چارچوبی آمرانه دارد و پرسنل و پزشکان عمدتا در باره مشکلات و کاستی ها سکوت پیشه می سازند با این وجود دکتر فرهمند انتقادات چندی را مطرح ساخت!
وی تکرار کرد که اصولا استخدام نیروی متخصص در دست رئیس بیمارستان نیست… تصمیمات از بالادستی ها دیکته می شود…تجهیزات بیمارستان مال۲۰ سال پیش است که باید نوسازی و تامین مالی گردد…صرف اینکه وزیری گفته باشد سی تی اسکن می آورم، انجام شدنی نیست!
اینطور که رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی عنوان می کرد باید از هفت خوان رستم عبور کرد!
با این اوصاف ظاهراً انتظار تخصیص بهینه و قانونمند منابع را نباید داشت و رفع این مقوله نیازمند به کارگیری اقتدار شخصی متولیان محلی(نماینده و فرماندار) و لابی گسترده و مستمر با مراکز و متولیان بالادستی است. در همین رابطه هم دکتر فرهمند چندین بار به پیگیری و تحرکات نماینده فومن در مجلس اشاره نمود که البته گمان می رود تاکنون منتج به مقصود نگردیده است!
پاسخ دکتر فرهمند به سوال جلیل سندی دیگر عضو شورا در باب کمبود پزشک و پرسنل متخصص و خدماتی مسئله را بغرنج تر نیز ساخت.
به گفته وی نه تنها حقوق و کارانه نیروهای بیمارستان دولتی نسبت به بخش خصوصی فاصله فاحشی دارد بلکه پرداخت همین حقوق و کارانه نیز ماهها به تعویق می افتد!
به واقع با چنین روند تحقیرآمیزی چه انتظاری جهت حضور متخصصین در مراکز درمانی دولتی باقی می ماند؟ چه انتظاری برای کار کردن با رغبت و انگیزه و برخورد توام با صبوری و رضا با بیماران مستاصل و درمانده وجود دارد؟ با این حجم از کاستی و سترونی چگونه می توان نسبت به کارآمدی مدیریتی و اعمال قدرت و تعامل فی مابین با نیروها دل بست و امید داشت؟!

شاید از اینرو بود که جلیل سندی با تشبیه کنایه آمیز وضعیت بیمارستان فومن به وضعیت جنگی و بنگاهی ورشکسته از قبول مسئولیت دکتر فرهمند اظهار تعجب کرد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.