پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 16 October , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۴ مهر , ۱۳۹۸ - 17 صفر 1441
شناسه خبر : 25475
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹ | ارسال توسط :

جزئیاتی جدید از زلزله غرب کشور| آیا هارپ باعث وقوع زلزله کرمانشاه بود؟!

  راه سوم: پروژه هارپ چیست و آیا بین این پروژه علمی و ایجاد زلزله رابطه‌ای وجود دارد؟ زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت را بر سر زبان‌ها انداخت که شاید یک پروژه نظامی باعث ایجاد این زمین لرزه شده است. به گزارش راه سوم به نقل از دلنا در این مطلب سعی داریم تا کاملا بی […]

جزئیاتی جدید از زلزله غرب کشور| آیا هارپ باعث وقوع زلزله کرمانشاه بود؟!
 

راه سوم: پروژه هارپ چیست و آیا بین این پروژه علمی و ایجاد زلزله رابطه‌ای وجود دارد؟ زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت را بر سر زبان‌ها انداخت که شاید یک پروژه نظامی باعث ایجاد این زمین لرزه شده است.

به گزارش راه سوم به نقل از دلنا در این مطلب سعی داریم تا کاملا بی طرفانه شواهدی را در کنار هم جمع کرده و ببینیم که آیا واقعا هارپ می‌تواند باعث وقوع بلایای طبیعی (و یا غیرطبیعی!) شود یا این موضوع، تخیلی بیش نیست؟!

پروژه هارپ چیست

به طور خلاصه پروژه هارپ (High Frequency Active Auroral Research Program) که به اختصار HAARP گفته می‌شود، فعال سازی یونوسفر با فرکانس بالا است که در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک پروژه پژوهشی، موجودیت آن اعلام شد.

آیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

یونوسفر (Ionosphere) بالاترین لایه جو بوده که به یون‌کُره نیز معروف است. این لایه وظیفه دارد تا از ورود پرتوهای خطرناک اشعه ایکس و فرابنفش خورشید به زمین جلوگیری کند تا زندگی بتواند در این کره خاکی جریان داشته باشد.

پروژه HAARP درواقع ارسال امواجی با فرکانس بالا به این لایه از زمین است. هارپ یک کار مشترک از نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده و دانشگاه آلاسکا در فیربنکس –دانشگاه کشاورزی و کانی شناسی- است، البته حداقل ۱۵ دانشگاه دیگر از ایالات متحده مشغول مطالعه در خصوص این پروژه بوده و در آن سهیم هستند.

پروژه مشهور هارپ مجموعه‌ای از ۱۸۰ برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع ۵۰ متر است که در مساحتی حدود ۲۳ هزار متر مربع گسترده شده‌اند. این مجموعه در آلاسکا و به منظور پژوهش‌های علمی بنا نهاده شد.

آیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

امواج رادیویی با فرکانس بالا توسط رادارهای پروژه HAARP به سمت یونسفر شلیک می‌شوند. قسمتی از این امواج در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین توسط مولکول‌های هوا جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در این محدوده می‌شود، این عمل باعث التهاب در یونوسفر شده و نتیجه آن گرمای این بخش است.

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیستآیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

شتاب این الکترون‌ها جذب انرژی بیشتر را برنمی‌تابد و به سمت زمین بازمی‌گردد (درواقع گویی که یک لایه انعکاسی در یونوسفر تشکیل شده است). امواج برگشتی به سطح زمین و به اعماق آن نفوذ کرده و یا در عمق آب وارد می‌شوند.

هارپ, هارپ چیست, هارپ در ایران, هارپ سلاح امریکا, هارپ وچنگ, هارپ در بندر لنگه, هارپ پروژه, هارپ در خلیج فارس, هارپ امریکا, هارپاک ابیانه

هارپ اساسا یک پروژه سری بود که در دوران جنگ سرد راه اندازی شد، درست همان دوره‌ای که زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده و شوروی سابق برای قدرتنمایی دریاها را در می‌نوردیدند. این پروژه علمی-نظامی، قرار بود تا راهی برای برقراری ارتباط با زیردریایی‌های آمریکایی باشد و البته زیردریایی‌های دشمن را نیز شناسایی کند.

اما این پروژه حتی از زمان تاسیس نیز با شایعات مختلف و عجیبی همراه شد و حتی در طی سال‌ها، نظریه‌پردازان توطئه داستان‌های زیادی درباره آن گفتند که برخی جنبه علمی داشته و برخی بیشتر به افسانه شبیه‌اند.

آیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

هارپ و کنترل آب و هوا، ارتباط آن با خشکسالی، ارسال پرتوهای مرگ و حتی کنترل ذهن از گمانه زنی‌هایی است که پیرامون این پروژه مرموز دیده می‌شود. اکنون با زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت‌ها در فضای مجازی بر سر زبان‌ها افتاده که آیا هارپ واقعا می‌تواند تاثیری بر ایجاد زمین لرزه داشته باشد یا خیر.

تاریخچه هارپ

HAARP یا همان برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا ، توسط دولت ایالات متحده در بیشتر مواقع به عنوان یک ابزار تحقیقاتی در مورد آب و هوا شناخته شده است. اما همان‌طور که گفته شد، پروژه هارپ برای تسهیل در ارتباط با زیردریایی‌ها توسط ایالات متحده برای جنگ سرد طراحی شد. زیردریایی‌ها در آن زمان با رفتن به اعماق دریا، خود را از دید مخفی می‌کردند، اما این موضوع طبیعتا باعث می‌شد تا ارتباط با آنها تقریبا غیرممکن شود.

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیستآیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

در اواسط دهه ۱۹۸۰ وقتی این فرضیه به طور آزمایشگاهی تایید شد، تلاش برای ساخت این پروژه آغاز گردید. در اوایل دهه ۱۹۹۰ صحبت‌های زیادی از این پروژه به گوش رسید، برخی سناتورهای آمریکایی صحبت‌های ضد و نقیضی درباره آن کردند و نیکلاس پاپادولوس که یکی از موسسان هارپ است، دلیل آن را اشتباهی دانست که یکی از مشاوران سازنده این پروژه، از قابلیت‌های احتمالیِ بسیار عجیب آن سخن گفته بود.

به عنوان مثال گفته می‌شد که از تکنولوژی مشابه هارپ می‌توان در ساخت یک سپر دفاعی برای تبدیل گازهای طبیعی به میکروویو استفاده کرد و این موضوع می‌تواند باعث سرنگون کردن موشک‌های شوروی شود.

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اهمیت ارتباط زیردریایی‌ها از بین رفت و دیگر دلیلی برای ادامه پروژه هارپ وجود نداشت؛ اما حامیان تاسیس این پروژه سری توجیه دیگری برای روند ساخت آن ارائه داده و به قابلیت‌های آن برای نقشه برداری از سنگرهای دشمن، همچون سنگرهای ساخته شده توسط صدام در عراق و یا در کره شمالی که در اعماق زمین ساخته می‌شود، اشاره کردند.

در سال ۲۰۰۲ پیشنهاد شد تا از تاسیسات هارپ برای مقابله با تاثیرات منفی یک انفجار اتمی در ارتفاع بالای جو زمین، مطالعاتی صورت گیرد. حرف و حدیث‌های زیادی در این رابطه وجود داشت؛ گفته می‌شد که اگر کره شمالی یک بمب اتمی را در ۱۲ کیلومتری از سطح زمین منفجر کند، اتمسفر سطح زمین پر از الکترون‌های قاتلی می‌شود که می توانند سیستم الکترونیکی تمام ماهواره‌های زمین را نابود کنند.

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیستآیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

موسسان هارپ در آن زمان به دنبال این بودند که با انتشار امواج رادیویی و ارسال آن به یونوسفر، این الکترون‌های قاتل را از جو زمین خارج کنند. فیلیپ کویل یکی از مشاوران ارشد بیل کلینتون در آزمایش سلاح‌های ایالات متحده می‌گوید: من اعتقاد دارم که تحقیقات علمی برای فهم بهتر یونوسفر تلاش باارزشی خواهد بود، اما کسی چه می‌داند که برای انتقال الکترون‌ها چه میزان انرژی لازم است و با تزریق چنین انرژی عظیمی در یونوسفر چه تغییراتی بوجود خواهد آمد.

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیستآیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود

دکتر Nick Begich در کتاب Angel’s Do not Play This Haarp به این نکته اشاره می‌کند که اگرچه پروژه‌های مشابهی به مانند هارپ در سراسر دنیا همچون نروژ و یا روسیه وجود دارد، اما روشی که در تولید گرمای یونوسفر توسط تکنولوژی هارپ به کار گرفته می‌شود، متفاوت است. درواقع سعی می‌شود تا با مشابه قرار دادن پروژه‌هایی برای هارپ در سرتاسر جهان، نشان دهند که روش حرارتی یونوسفر در این تاسیسات، با دیگر سایت‌ها تفاوتی ندارد.

با این وجود، یک سند دولتی ایالات متحده در سال ۱۹۹۰ نیز بیان می‌کند که توان بالای فرکانس‌های رادیویی در یونوسفر تاثیراتی غیرعادی از خود نشان می‌دهد.

ایجاد زلزله توسط هارپ

برخی از شایعات از آن به عنوان یک اسلحه سری یاد می‌کنند، شاید دلیل آن نیز همین مرموز بودن است، اما آیا واقعا چنین چیزی حقیقت دارد؟ آیا واقعا HAARP یک اسلحه فوق سری است؟

بیشترین شایعاتی که درباره ارتباط پروژه هارپ با زمین لرزه شنیده شد، به حوالی سال ۲۰۱۰ باز‌می‌گردد، یعنی دقیقا زمانی که زلزله هاییتی بوقوع پیوست. در آن زمان برخی اعتقاد داشتند که ردپای پروژه هارپ در این زلزله دیده می‌شود و دلیل آن را صحبت‌هایی می‌دانستند که زیبیگنیف برژینسکی آن را بیان کرد.

برژینسکی مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دولت جیمی کارتر بود. او هارپ را به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن معرفی کرد.

به اعتقاد برژینسکی، تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

این شایعات تا حدی قوت گرفت که حتی هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا نیز زلزله ۷ ریشتری هاییتی را به عنوان بخشی از تست‌های مربوط به سلاح زمین ساختی آمریکا مربوط دانست، چاوز در آن زمان منبعی از این خبر فاش نکرد، اما آن را به پروژه تحقیقاتی هارپ نسبت داد.

زلاتان ابراهیمویچ بازیکن معروف فوتبال در همان سال مدعی دست داشتن آمریکا در زلزله هاییتی شد و پِرِس تی‌وی نیز با انتشار یک گزارش تایید نشده و به نقل از یک منبع خبری روسی عنوان کرد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از فناوری جنگ ستارگان خود، قصد ایجاد زلزه ای در ایران داشته که اشتباها هاییتی را هدف قرار داده است.برخی تئوری های توطئه، هارپ را در ایجاد زمین لرزه سیچوان چین و کالیفرنیای آمریکا نیز مقصر دانسته‌اند.

جالب اینجاست که نه تنها انگشت اتهام در ایجاد زلزله به سوی پروژه هارپ نشانه رفته، بلکه بعضی حتی آن را در تغییرات آب و هوایی جهان نیز مقصر می‌دانند!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.