پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞

تأملی درباب نشست نوبخت با خبرنگاران گیلان

Saturday, 17 August , 2019
امروز : شنبه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۸ - 16 ذو الحجة 1440
شناسه خبر : 25617
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳ | ارسال توسط :

آقای حسنی؛ نماینده تمامی اقشار، یا نماینده شالیزار شخصی در دهسر لشت نشا!!

راه سوم: به گزارش راه سوم، دوسالی از بازگشایی لپ لپ شانسی که نتیجه فرایند فیلترینگ گزینش ها ، چینش لیست ها ، انتخاب و حمایتهای افراد صاحب نام و لیدرهای سیاسی مشهور استانی از کاندیداهای گمنام و بدون اشتهار درحوزه های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و… در انتخابات مجلس دهم می گذرد که […]

آقای حسنی؛ نماینده تمامی اقشار، یا نماینده شالیزار شخصی در دهسر لشت نشا!!

راه سوم: به گزارش راه سوم، دوسالی از بازگشایی لپ لپ شانسی که نتیجه فرایند فیلترینگ گزینش ها ، چینش لیست ها ، انتخاب و حمایتهای افراد صاحب نام و لیدرهای سیاسی مشهور استانی از کاندیداهای گمنام و بدون اشتهار درحوزه های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و… در انتخابات مجلس دهم می گذرد که بعضی هایشان مثال معروف از سر ناچاری  باید به زن بابا گفت مادر، را در ذهن متبادر می ساخت.

یکی از نتایج و خروجی های شرکت در آن مسابقه شانسی و آن برآیند معیوب و هیجانی، آقای حسنی بود که مفتخر به  نمایندگی  مردم شهرستان رشت درمجلس شورای اسلامی شد .

495edef3740ec7a78d4b172967601a18

آیا آقای حسنی می داند که دوسال نمایندگی اش مدام با دوحس متضاد تلخ خند طنز درآمیخته است ؟!

روایت حسنی با خَلق قصه هایش، دراین دوسال نمایندگی اش مدام با دوحس متضاد تلخ خند طنز درآمیخته است  و نُقل محافل و مجالس بزمی و گعده های سیاسی خلوت وآشکار  شده است .

و چه بسیار انتخاب کنندگان ، تعرفه کنندگان و لیست نویسان آن روز انتخابات مجلس دهم ، امروز از انتخاب خود نادم و پشیمان گشته اند ، گرچه به تبع مقتضیات آن روز انتخابات هریک ناگزیر به همراهی و دُرّ افشانی درباب نداشته های حسنی شدند تا همای سعادت بر شانه های حسنی بنشیند . اما ناگفته نماند حسنی آن روزها نیز بی هنر نبود ! علاوه برگمنامی چون پسته های خوش ترکیب لب بسته میان تهی از هنر سکوت و ظاهری آرام با صدایی که به سختی به گوش می رسید ، در نزد  بسیاری به ” ادب “، تفسیر و برداشت  می شد، برخوردار بود .

از یادآوری مصادیق ” دوپهلویی های” آن روز و امروز حسنی در این مجال بگذریم  و به قصه ” طنز” جدیدی که در گفت وگوی با فارس نیوز خَلق کرده اند ، بپردازیم .

ایشان در موضوع  تکراری ” برنج ” نه آنکه محصول ” به رنج ” کشاورز است  که در همه مصاحبه ها و سخنرانی هایش لق لقه زبانش شده است بلکه همانگونه که مکرر گفته اند هنوز به تولید برنج در زادگاه خود مشغول هستند – البته پس از نائل شدن به القاب دکتری و نمایندگی مجلس، کارگران زحمتکشی  به نیابت از ایشان پروسه نشا، کشت و برداشت را برعهده دارند –  هنوز نتوانسته اند خود را از پوستین و قالب یک تولید کننده صِرف  خارج سازد درحالیکه می باید از جایگاه  یک نماینده ” همه جانبه نگر” در سطح ملی، تمامی اقشار و مشاغل جامعه را ببیند و  نمایندگی کند .

آیا آقای کارشناس برنج!! به منافع همه اقشار جامعه از جمله مصرف کنندگان برنج هم توجه می کند؟!

و  می بایست از منافع زراعت پیشگان غیر برنجکار ، کارگران ، کارمندان و بازنشستگان و طبقات کم درآمد مصرف کننده  را که فاقد قدرت خرید قُوت زندگی هستند ولی به ایشان رای داده اند نیز ببیند و توجه کند در غیر این صورت ، به علت یک عامل تولید کننده برنج،  منجربه شائبه دفاع از منافع شخصی نزد مخاطبین خواهند شد .

 معظم له ! اخیرا شعر دیگری را در میزان تناژ تولید و مصرف داخل کشور سروده اند که به علت تنگی در توزین سروده خویش و نباختن قافیه ، بی ربط و سخیفانه از آقای دکتر نوبخت نام می برند و به بهانه دفاع از شالیکاران ، آمار و تناژ برنج واردات اعلام شده توسط دکتر نوبخت را “واهی و دروغ ” می پندارنند .!!

کیست که نداند اگر قرار باشد دفاع و حمایتی از حقوق برنج کاران و چایکاران و…گیلانی صورت بگیرد همچون گذشته و حال بهترین و توانمندترین فرد، خود دکتر نوبخت “گیلانی”  است که هم،  راه کمک را بهتر می شناسد و هم ” فعلا”  توان کمک را دارد وهم با زبانی رسا و مستدل تر ،  بی آنکه هیاهو کند و بدون آنکه بر طبل ” وا کشاورزا ” بکوبد حق کشاورزان زحمتکش را بهتر می ستاند .

 بدین سبب لازم بود تا به اتفاق مخاطبین حسنی به قضاوت قصه تکراری اخیرشان بنشینیم.

تمام حرف حسنی نه تنها در گفت وگوی با فارس نیوز بلکه در همه جا و همه زمان ها بی ربط و با ربط نگاه ودمیدن از سرگشاد شیپور به قامت  ” رعنا برنج ”  است که گوش و عقل و استدلال را می خراشد .

تمام قیام و قعود حسنی درمجلس خرج واردات برنج است بی آنکه منافع مصرف کنندگان طبقات محروم جامعه را نیز درنظر بگیرد . کاش این گریبان چاک کردنها و پرده دریها – گرچه در شان و تراز یک نمایاننده فرهنگ زادگاهش گیلان زمین نیست-  مبتنی بر یک استدلال آماری و رابطه تعادلی میان عرضه و تقاضا می بود .

a-30-qpr-640x480

راه خروج از انزوای رسانه ای آویختن به ردای بزرگان نیست!

حسنی به توصیه دیگران برای آنکه از انزوای رسانه ایی بیرون بیاید و دیده شود و در بازار مکاره سیاست طنازی و جلوگری کند همچون شاگردان انتهای کلاس به دامن استاد خود دکترنوبخت که چهار دوره نماینده اول شهرستان رشت بوده است می آویزد و چنگی می زند ودر آن مصاحبه براساس داده های نامعتبر و مخرج حاصل یک  محاسبه ساده ولی غلط،  می گوید : ” آمارهای واهی سخنگوی دولت دروغ محض است “.

با نگاهی به آمار ارائه شده توسط سازمان برنامه و بودجه کشور که مبتنی بر ” متغیرهای ” مدخل در تولید و مصرف برنج داخلی است و نیز برآیندی از تحلیل داده های سازمانهای ذیربط با عرضه و تقاضا ،  تولید و مصرف و واردات برنج در کشور است و حتما بایست به عنوان یک  مبنا و شاخص رسمی  برای ادعاهای واهی باشد به خوانندگان عرضه می شود تا به قضاوت درست تری دست یابیم .

“میزان مصرف و تولید داخلی برنج “

– سرانه مصرف برنج  ۳۸_۳۶ کیلوگرم در یک سال .

– میزان کل مصرف سال  ۳۰۰۰_۲۸۰۰ هزار تن.

– میزان تولید داخلی ۲۲۰۰_۲۰۰۰ هزار تن

نیاز به واردات ۱۰۰۰_۸۰۰ هزار تن.

🔴واردت شش ماهه اول امسال ۱۰۸۸ هزار تن.

🔹درصد تولید برنج به تفکیک استانها :

– ۳۶ درصد تولید در استان گیلان

– ۴۲ درصد تولید در استان مازندران

– ۱۰ درصد تولید در استان گلستان

– ۱۲ درصد در سایر استان ها عمدتا فارس ، خوزستان و دشت مغان.

🔹آمار تولید برنج در سال ۱۳۹۵

مازندران=۹۳۸ هزارتن

گیلان    =۷۴۱ هزارتن

گلستان  =۲۲۹ هزار تن

فارس …=۲۲۶ هزار تن

جمع :  ۲۱۳۴ هزار تن

  جمع تولید برنج داخلی سال ۹۵  با رقم تولید اعلامی از سوی سازمان برنامه و بودجه ” ۲۲۰۰ – ۲۰۰۰ ” هزارتن مطابقت دارد .

 ” سال ۹۶ در پایان سال قابل احصا  است “

عدد اعلامی ” ۱۰۰۰هزار تن برنج مورد نیاز به واردات از جانب دکتر نوبخت که مورد تعرض وواکنش بی ادبانه حسنی واقع شد هم با عدد اعلام شده  ۱۰۰۰ – ۸۰۰ هزارتن توسط سازمان برنامه و بودجه قرابت دارد و هم آنچنان اختلاف فاحشی با عدد ۱۰۸۸هزارتن واردات برنج ۶ ماه اول سال ۹۶ اختلاف فاحشی ندارد .

آیا آقای حسنی محاسبات تولید و واردات برنج را درست انجام داده است؟!

درگفتگوی حسنی با فارس نیوز ، رقم قطعی کسری ۵۰۰ هزارتن اعلامی توسط ایشان برای واردات برنج  با هر دو عدد کسری موردنیاز فوق الذکر مغایرت دارد .

حسنی می گوید : ” من…به عنوان کارشناس و متخصص!! در حوزه برنج بارها اعلام کرده ام که نهایت مصرف سالانه برنج در ایران ۳میلیون تن است و دومیلیون و ۴۰۰هزارتن “! ” هم تولید برنج داریم و تمام کسری ما نهایتا به ۵۰۰ هزارتن !! می رسد .”

آقای حسنی کارشناس و ذیحساب اسبق ۲۰۰ هزار تن را به تولید داخلی می افزایند ودر کسرمخرج حاصل از تولید و مصرف، در یک معادله و محاسبه ساده ریاضی فوق به جای ۶۰۰هزارتن، ۵۰۰هزارتن اعلام می کنند و  ” ۱۰۰ هزار تن” را گم می کنند که درمجموع حسب محاسبه ایشان ۳۰۰ هزارتن برنج درهوا معلق است .

تولید و مصرف برنج درداخل کشور تابع متغیرهایی در هرسال است که هیچ نهادی قادر به تخمین صددرصد نیاز داخل نخواهد بود .

علاوه بر تاثیر شرایط جوی و نوسانات زیست محیطی و تکنولوژی موجود در امر تولید برنج، اعلام قطعی و تناژ پایدار تولید برنج را ناممکن ساخته ونیز نباید از  متغیر های مصرف برنج که مربوط به بهبود یا وضعیت بد اقتصادی کشور،  افزایش یا کاهش درآمد خانوار ، تورم ، رونق یا کاهش صنعت توریسم ، مناسبات زیارتی چند میلیونی زائران درطی چندسال اخیر و پای ثابت بودن  برنج در سبد تغذیه درطی سفر و… یکی دیگر از متغییرها مصرف برنج در یک سال نسبت به سال گذشته خواهد بود . آنچه در آمار قطعی حسنی ، نیز مغفول مانده است استفاده از برنج مرغوب شمال ایران در برخی کشورهای جوار و اروپایی است که در حوزه صادرات گاها غیر رسمی نادیده گرفته شده است که منشا جدلی بابیان غیر کارشناسانه و … را فراهم نموده است …

حسنی باید بداند برای اظهار نظر جامع الاطراف و همه جانبه در سطح ملی ، دوسال نمایندگی مجلس حتما زمان اندکی خواهد بود . ونیز لازم است حتما گام های آهسته تری بردارند.

88eb2a161aab0b5f438e4bc2d67e5956

آیا آقای حسنی به مصوبات خودشان در مجلس عنایت دارند؟!

حسنی باید بداند با شرایط وامکانات موجود ،  چه کم ویا اندکی زياد اولا ، بايد واردات برنج داشته باشيم. ثانيا واردات برنج طبق مصوبه مجلس كه اقاي حسني مدعي بود كه ايشان در آن نقش داشته اند ورود برنج فقط چهار ماه ( از شهريور تا اذر يعني زمان عرضه برنج داخلي ) ممنوع است بنابراين بقيه ماه هاي سال آزاد است.

ثالثاً دولت وارد كننده برنج نيست. بخش خصوصي با همه داستانهای “بالا و پایینش” است، در شرايطي كه قيمت برنج داخلي در چند سال گذشته نزديك به دو برابر و بيش از نرخ تورم افزايش يافته قطعا مصرف كنندگان داخلی ، حتی مردمان شمال نشین هم که قوت غالبشان برنج است قدرت خريد برنج داخلي را نخواهند داشت .میل شدید حسنی به افزایش قیمت نامتعارف برنج به عنوان یک تولید کننده ،همانند یک چاقوی دوسر تیز کمکی به رونق و ارتقای سطح زندگی کشاورز برنجکار نمی کند زیرا قيمت برنج خارجي كمتر از يك سوم بوده و طبيعي است كه بخشی از سرمایه راکد بخش خصوصي براي سود و جلوگیری از تنزل ارزش ریالی و  پاسخگويي به نياز مصرف كنندگان داخلي كه نوعا از طبقات كم درآمد جامعه هستند در ماه هاي غير ممنوع اقدام به واردات نمايد ….

بنابراين الزام به تعديل قيمت برنج در بازار داخلي هرچند از منظر كشاورز داخلي مطلوب نيست ولي شرايطي است كه مصرف كنندگان كم درآمد هنوز آنرا ناكافي مي دانند…

و إينجا است كه دولت بايد تعادل رضايت توليد كنندگان و مصرف كنندگان را توامان ببيند و نمايندگان واقعي مردم هم بايد منافع هر دو را درنظر بگیرند.

 شایسته و عقلانی تر خواهد بود اگر حسنی بجای قیل و قال در تفاوت اختلاف اندک کم یا زیاد واردات برنج و حرمت بزرگان شکستن ، به عنوان یک کارشناس برنج “!” در ایجاد بسترهای موردنیاز تولید برنج کوشاباشند .

حفظ و مراقبت از زمین زیر سطح کشت برنج موجود داخلی ، تسهیل استفاده و فراهم کردن تکنولوژی روز برای افزایش تولید برنج در سطح فعلی جهت کاهش هزینه تولید ومقرون به صرفه شدن تولید برای کشاورز ، که بتواند علاوه بر تامین نیاز مصرف داخلی زمینه صادرات برنج مرغوب شمال را نیز فراهم نماید .

مشروط برآنکه حسنی لازم است نخست از بزرگان بیاموزد صبوری پیشه کند و شرط ” ادب ” را پاس دارد .

 وحتما خود را از پوستين یک عامل تولید کننده صرف برنج دهسر لشت نشا خارج نموده و پس از نمایندگی مردم  به زاویه دید خود به امورات کشورداری عمق وسیع تری ببخشد ….

به قلم :

ک . یونس آبادی

منبع: گیلان بهتر نوین

|
به اشتراک بگذارید
 1. دادفر :
  ۲۸ آبان ۹۶

  باسلام و ادب.
  نگاه دولت کلان است و علاوه بر حمایت از تولید کننده به حقوق مصرف کننده می نگرد و نمایندگان ملت باید بدانند که نمایندگان همه مردم شهر خود می باشند و در زمان اظهار نظر باید عدالت را رعایت کرده وبه حقوق مصرف کنندگان توجه نمایند.

 2. پورحسن :
  ۲۸ آبان ۹۶

  نماینده های ما باید یک مقدار به فکر جیب مصرف کننده ها هم باشند.تشکر میکنیم از برادرانی که باصراحت مینویسند.

 3. حسن زاده :
  ۲۸ آبان ۹۶

  با عرض سلام و تسلیت ایام.از جناب اقای حسنی خواهش میکنیم به فکر فقرا هم باشند.

 4. جهاني :
  ۲۸ آبان ۹۶

  ما از نماينده اي كه وارد مجلس ميكنيم انتظار داريم كه به فكر مردم باشد و خداي نكرده به منافع خودشان فكر نكند.

 5. مسعود قاسمی طارمسری :
  ۲۸ آبان ۹۶

  جناب حسنی
  :به عمل کار برآید به سخنرانی و آمار غلط نیست

  خردمند بکند؛ ولی خود نگوید. بی خرد بگوید؛ ولی خود نکند.

  کردار، نصیب باخرد است و گفتار نصیبِ بی خرد است.

  خردمند از خادم خویش آموزد و بی خرد از مؤدّب خویش خرد نه آموزد.

 6. پورنصیری :
  ۲۸ آبان ۹۶

  ما باید تلاش کنیم و بسترسازی کنیم تا بتوانیم به اندازه تقاضا تولید کنیم

 7. فاطمه :
  ۲۸ آبان ۹۶

  با سلام، پیرو کلام همکار ارجمند (دادفر) باید بگویم خیلی خوب است که نماینده ی محترم به فکر تولید کننده هاست اما عالی میشود اگر در اظهار نظر و عمل عدالت هم وجود داشته باشد.

 8. علی صفرپور :
  ۲۸ آبان ۹۶

  به نظر من باید هم به فکر تولید کننده بود و هم به فکر مصرف کننده

 9. حسین زاده :
  ۲۹ آبان ۹۶

  آنچه مسلم است کار نمایندگان حمایت از منافع مردم است اما پرداختن به واقعیت ها و صادقانه کار کردن مهمترین اصل در هر کاری است که امیدوارم روزی این اصول را همه نمایندگان رعایت کنند

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.