پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 September , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۳۹۸ - 16 محرم 1441
شناسه خبر : 25670
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳ | ارسال توسط :

شفت جزو پنج شهرستان فاقد کتابخانه مرکزی در استان گیلان است

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان گفت: هر گامی که در راستای توسعه و تجهیز کتابخانه شهر شفت برداشته شود منفعت و بازخورد آن نصیب خود مردم و شهر شفت می شود. به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان […]

شفت جزو پنج شهرستان فاقد کتابخانه مرکزی در استان گیلان است

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان گفت: هر گامی که در راستای توسعه و تجهیز کتابخانه شهر شفت برداشته شود منفعت و بازخورد آن نصیب خود مردم و شهر شفت می شود.

به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت پیش از ظهر امروز(دوشنبه۲۹آبان) با حضور هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، محمدرضا محسنی؛ فرماندارشهرستان شفت، زینب عزیزپور؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، اعضای انجمن و برخی از معتمدین در سالن میرزای شفتی فرمانداری شفت برگزارشد.
لزوم شخصی نکردن موضوع تعیین تکلیف ساختمان کتابخانه شفت
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه با اشاره به کاهش جمعیت شهرستان شفت نسبت به سال های گذشته، اظهار کرد: یکی از مهم ترین دلایل این کاهش جمعیت و میل مردم این شهرستان به مهاجرت نبود امکانات و منابع مالی مناسب است.
هادی نوری با تأکید برضرورت انجام اقدامات اساسی برای جلوگیری از مهاجرت نیروی انسانی شهرستان شفت به سایر شهرها، افزود: مهم ترین سرمایه در دنیای امروز سرمایه نیروی انسانی که به دنبال خود سرمایه مالی و دیگر توسعه ها را به همراه می آورد.
وی با بیان اینکه حوزه کتاب و کتاخانه نیز در زیر مجموعه همین برنامه های قرار دارد، گفت: استان گیلان پنج شهرستان فاقد کتابخانه مرکزی دارد که شهرستان شفت یکی از این شهرستان های محسوب می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ادامه با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به این موضوع از سوی مسئولان شهرستان، خاطرنشان کرد: انتظار داریم که مسئولان مکانی را برای احداث یا تجهیز و تعمیر کتابخانه مرکزی شهرستان شفت اختصاص دهند.
نوری با بیان اینکه منافع و بازخورد وجود کتابخانه به مردم همین شهرستان بر می گردد، یادآورشد: هر گامی که در راستای توسعه و تجهیز کتابخانه شهر شفت برداشته شود منفعت ان نیز نصیب خود مردم و شهر شفت می شود.
موقعیت مناسب ساختمان پارک شهر جدید شفت برای تبدیل به کتابخانه مرکزی
وی با اشاره به سیاست و اولویت دولت در تعریف نکردن پروژه های عمرانی جدید و لزوم تکمیل ۶۶ هزار پروژه نیمه تمام، اظهار کرد: بنابراین نمی توانیم برای کتابخانه مرکزی شهرستان شفت یک پروژه جدید تعریف کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ادامه داد: در همین راستای نیازمند تعامل و همکاری همه دستگاه ها و مسئولان شهرستان به ویژه شهرداری شهر شفت هستیم تا بتوانیم از امکانات موجود در این شهر نهایت استفاده را ببریم.
وی با تأکید براینکه برای حل موضوع مناقشه ساختمان کتابخانه به دنبال مسائل قضایی و حقوقی نیست، افزود: ساختمانی در پارک جدید شهر شفت وجود دارد که با توجه به متروکه بودن می توانیم با توسعه و تجهیز آن یک کتابخانه درخور شأن مردم این شهر آماده کنیم.
نوری با بیان اینکه با در اختیار قرار دادن این ساختمان از سوی شورای شهر و شهرداری شهر شفت منفعت هر دو طرف حفظ می شود، گفت: با توجه به اینکه کتابخانه باید در مرکز شهر قرار گیرد این ساختمان از نظر جغرافیایی دارای موقعیت مناسبی است.
وی همچنین به پرداخت نیم درصد از سوی شهرداری ها نیز اشاره و ضمن تشکر و قدردانی از شهرداری احمدسرگوراب بابت پرداخت منظم و بدون تأخیر نیم درصد خود، خاطرنشان کرد: مجموعه کتابخانه های عمومی استان برای هزینه های جاری خود ردیف بودجه نداشته و فعالیت های خود را باید از محل نیم درصد شهرداری ها تأمین کند. مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین افزود: باید در پرداخت نیم درصد شهرداری قاعده و قانونی وجود داشته و شأن هر دو سازمان حفظ شود.
اختصاص اعتبار ۴۰۰ میلیون ریالی برای کتابخانه شفت در سال جاری
فرماندار شفت نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اجرایی شدن برخی مصوبات جلسات گذشته، اظهار کرد: تأخیر در اجرا و یا تعویق برخی از اقدامات در حوزه کتاب و کتابخانه به دلیل وقفه در تعیین مدیریت این نهاد در استان بوده است که با انتصاب مدیرکل جدید همه مصوبات لازم الاجرا خواهد بود.
محمدرضا محسنی به برخی از اقدامات زیرساختی در بخش های مختلف در سطح شهرستان شفت نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه پیگیری های لازم در خصوص ساختمان کتابخانه شهر شفت تا به امروز به نتیجه نرسیده و نیازمند تعامل بیشتر است.
وی با بیان اینکه به رغم وجود کمبود در زمینه اعتباری و کاهش اعتبارات شهرستان از چهار منبع اعتباری در سال جاری، ادامه داد: ۴۰ میلیون تومان برای حوزه کتابخانه اختصاص داده شده است.
فرماندار شفت با تأکید بر توجه به حوزه زیرساختی برای توسعه و رشد در همه بخش ها، ادامه داد: توجه به حوزه فرهنگی و عمرانی در سطح شهرستان در اولویت قرار داشته است.
وی با بیان اینکه جامعه ای که دارای فکر و اندیشه پویا باشد جامعه ای محروم نخواهد بود، تصریح کرد: خوشبختانه با برنامه ریزی و مدیران شهرستان تحرک و تحول خوبی در سطح شهرستان شفت شاهد هستیم.
فرماندار شفت یکی از راه های رشد و توسعه فرهنگی را توجه به حوزه کتاب و کتابخوانی برشمرد و گفت: برای حل موضوع ساختمان کتابخانه با توافق میان هر دو سازمان این موضع حل و فصل شود. به گفته این مسئول انتظار داریم مسئولان هر دو ارگان با تعامل و همکاری در هرچه سریعتر به نتیجه رسیدن این موضوع کمک کنند.
گفتنی است در ابتدا این نشست رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی مصوبات جلسه قبلی این انجمن را قرائت و خواستار مساعدت مسئولین شهرستان در اختصاص مکان مناسب برای ایجاد کتابخانه مستقل شد.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.