به گزارش ایرنا، هوشنگ مرادی کرمانی روز چهارشنبه در نخستین روز از آذرماه، در مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتاب و کتابخوانی در رشت با بیان اینکه کتاب ها ماندگارند و ماندگاری حافظ نشانی از آن است، اضافه کرد: مردم کرمان هنوز از ساخت فیلم قصه های مجید به لهجه اصفهانی دلخور هستند اما باید بدانند که فیلم ها ، ثمره و میوه کتاب ها هستند و مهم ، خلق بن مایه است.

او با بیان اینکه می بایست واقعیت را پذیرفت و با آن کنار آمد، گفت: دنیا ، دنیای تصویر شده و مردم علاقمند به دریافت تصویر شده اند تا واژه، حال آنکه این خواندن کتاب است که خلاقیت ذهنی ایجاد می کند .

مرادی کرمانی ادامه داد: برای ترویج گفتمان کتاب خوانی، لازم است از فضای تصویر فاصله گرفت و به خواندن روی آورد.
او در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جامعه را با هنرمندان ، نویسندگان و مفاخرش می شناسند، از متولیان مربوطه گیلان برای ارج ننهادن در شأن بزرگان استان چون احمد سمیعی گیلانی، اکبر رادی، کیومرث صابری و … انتقاد کرد.

هوشنگ مرادی کرمانی زاده ۱۶ شهریور ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان، نویسنده معاصر ایرانی است. شهرت او به خاطر کتاب‌هایی است که برای کودکان و نوجوانان نوشته‌است.

در سال ۱۳۵۳ داستان قصه‌های مجید را خلق می‌کند، داستان پسر نوجوانی که همراه با بی بی پیرزن مهربان، زندگی می‌کند. همین قصه‌ها، جایزه مخصوص کتاب برگزیده سال۱۳۶۴ را نصیب او کرد. اما اولین جایزه نویسندگی اش به خاطر بچه‌های قالیبافخانه بود که در سال ۱۳۵۹ جایزه نقدی شورای کتاب کودک و جایزه جهانی اندرسن در سال ۱۹۸۶ را به او اختصاص داد. این داستان سرگذشت کودکانی را بیان می‌کند که به خاطر وضع نابسامان زندگی خانواده مجبور بودند در سنین کودکی به قالیبافخانه‌ها بروند و در بدترین شرایط به کار بپردازند.

در مورد نوشتن این داستان می‌گوید: برای نوشتن این داستان ماه‌ها به کرمان رفتم و در کنار بافندگان قالی نشستم تا احساس آنان را به خوبی درک کنم. آثار او به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، هلندی، عربی، ارمنی و هندی ترجمه شده اما نخستین اثری که از او به زبان انگلیسی ترجمه شده بود، داستان سماور از قصه‌های مجید بود که برای یونیسف فرستاده شد.

مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان با حضور جمعی از نویسندگان، مفاخر، هنرمندان، پژوهشگران و مدیران استان از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برگزار شد.