به گزارش آخرین خبر، دفعه قبل جنجال از اینجا شروع شد که فیلمی از بیرون ورزشگاه آزادی منتشر شد و در آن یکی از بانوان ایرانی در تلاش برای ورود به استادیوم آزادی با توصیه فردی که مشخص نبود از عوامل ورزشگاه است یا فردی غیر مسئول مواجه شد که “اگه میخوای وارد ورزشگاه بشی یک پرچم سوریه بگیر دستت”. این بار اما پای تایلند در میان است، کشوری که به صورت پیش فرض مساله ساز محسوب می شود!

این بار “مربی مرد” تیم کبدی زنان تایلند برای رفع مشکل ورود به ورزشگاه پارچه ای شبیه به روسری را روی سر می اندازد و وارد ورزشگاه میشود. اتفاقی که مثل همه اتفاقات این روزها تصاویر آن به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد و حالا بعد از گذشت چند ساعت از ماجرا، کمتر کسی است که تصاویر آن را ندیده باشد.

در تصاویری که از این اتفاق منتشر شده مربی مردِ تیمِ زنان کبدی تایلند با پوششی خاص در سالن حضور دارد و مشخص است که با فاصله و تقریبا در مجاورت سکوها ایستاده است، لذا اولین برداشت از این تصاویر این است که قوانین برای مربی و تیم تایلند کاملا مشخص بوده اما برای اینکه مربی بتواند در کنار تیم باشد و در عین حال حساسیت ایجاد نشود آن شبه روسری را به سر کرده و در فاصله ای نسبتا زیاد ایستاده.

فارغ از واکنش ها و قضاوت های متفاوتی که نسبت به اصل ماجرا انجام شده چند نکته قابل تامل است. اول اینکه طبیعتا فدراسیون ها برای برگزاری مسابقات بین المللی پروتکل هایی دارند و با توجه به قوانین داخلی کشور خود محدودیت هایی برای میهمانان قائل می‌شوند که به هر حال باید از سمت میهمانان که حاضر به حضور در رقابت ها شده اند مورد احترام قرار گیرد، از طرفی تذکر جدی این قوانین به میهمانان، برای کشور ما که در آن قوانین اسلامی حاکم است قدری حساس تر است، چرا که این قوانین پیش از آنکه نشأت گرفته از رویکردهای حقوقی باشد ریشه در باورهای عمومی مردم دارد و حساسیت ها روی آن تنها حساسیت های حقوقی نیست بلکه جنس آن عرفی و شرعی است.

نکته دوم این است که آیا فدراسیون و مسئولان برگزاری از این اتفاق مطلع بوده‌اند یا خیر؟ و یا در ایجاد شرایط حضور مربی در سالن نقش غیر رسمی ایفا کرده اند؟ جواب این دو سوال را ساعتی قبل فدراسیون کبدی در بیانیه ای داد، فدراسیون در بیانیه خود نوشته است: “…این اتفاق بخاطر سهل انگاری برخی دوستان در چک کردن نفرات در زمان ورود به سالن و عدم رویت آی دی کارت مسابقات بود که بلافاصله پس از چند ثانیه به بیرون سالن هدایت شد” اما حقیقت این است که جواب این سوال تقریبا در افکار عمومی با پاسخ مثبت همراه بوده و کمتر کسی است که باور کرده باشد مربی تیم خارجی جرات کرده شخصا قوانین رسمی را مورد تخطی قرار دهد.

با توجه به اینکه این اتفاق علاوه بر ابعاد توهین آمیزی که داشته احتمالا در رسانه های خارجی نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت و واکنش هایی را در پی خواهد داشت، خوب است فدراسیون مربوطه یا مسئولان برگزاری مسابقات این موضوع را قدری شفاف‌تر کنند و اعلام و یا حداقل تحقیق کنند که آیا این اتفاق رویکردی سازمان دهی شده داشته یا خیر؟

بله تقریبا قطعی است که فدراسیون چنین حرکتی را سازمان دهی نمی‌کند اما جای سوال است که آیا همه عوامل برگزاری مسابقات هم به این نکات پایبند بوده اند یا توصیه های دوستانه ای به این مربی خوش ذوق کرده اند؟
به نظر می رسد انتشار نامه رسمی اعتراض به فدراسیون کبدی تایلند راه حلی باشد که بتواند بیانیه فدراسیون کبدی ایران را باورپذیرتر کند.