پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 24 February , 2020
امروز : دوشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۸ - 1 رجب 1441
شناسه خبر : 26293
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲ | ارسال توسط :

نظر ما درباره سپنتا نیکنام همان است که اعلام کردیم / واکنش به توئیت اخیر محمود صادقی درباره آیت‌الله مکارم

راه سوم: سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت در بخش‌های مختلف استقبال می‌کند، گفت: پیشنهاد برخی از چهره‌ها در قالب رایزنی سیاسی مطرح شده بود که باید بگویم شورای نگهبان سیاسی نیست که رایزنی سیاسی کند، اما در حوزه قانون اگر انتقاد و پیشنهادی باشد استقبال می‌کند. سخنگوی […]

نظر ما درباره سپنتا نیکنام همان است که اعلام کردیم / واکنش به توئیت اخیر محمود صادقی درباره آیت‌الله مکارم
راه سوم: سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت در بخش‌های مختلف استقبال می‌کند، گفت: پیشنهاد برخی از چهره‌ها در قالب رایزنی سیاسی مطرح شده بود که باید بگویم شورای نگهبان سیاسی نیست که رایزنی سیاسی کند، اما در حوزه قانون اگر انتقاد و پیشنهادی باشد استقبال می‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان گفت از مجلس انتظارات بیشتری داریم که دقت بیشتر و جامع‌تری را در هنگام تصویب قوانین و قانونگذاری داشته باشند.

به گزارش «انتخاب»، عباسعلی کدخدایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه بسیاری معتقد هستند که گفت‌وگوی میان شورای نگهبان و جریان‌های سیاسی می‌تواند موجب افزایش وفاق در میان جریان‌های سیاسی کشور و پیشگیری از مسائلی همچون سپنتا نیکنام شود و در این چارچوب برخی از فعالان اصلاح‌طلب نیز انجام این گفت‌وگو را مطرح کرده‌‌اند. نظر شورای نگهبان در این باره چیست؟ گفت: شورای نگهبان از هر نوع گفت‌وگو و صحبت با عزیزان در بخش‌های مختلف استقبال می‌کند.

آماده گفت‌وگو با دوستان و صاحبنظران هستیم

وی با بیان اینکه شورای نگهبان از پیشنهاد اصحاب رسانه و سیاسیون در روند کار استقبال می‌کند، اظهار داشت: ما از آنها می‌خواهیم نظرات، انتقاد و پیشنهادات خود را به شورای نگهبان ارسال کنند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ما از اصل کار استقبال می‌کنیم اما نکته‌ای که در رسانه‌ها مطرح شده لابی و رایزنی سیاسی بود ولی شورای نگهبان نهاد سیاسی نیست اما به عنوان یک نهاد حقوقی قطعا از انتقادات و پیشنهادات استقبال می‌کنیم و اگر این شکل باشد، آماده گفت‌وگو با دوستان و صاحبنظران هستیم. 

کدخدایی با اشاره به رایزنی‌های پیشین نیز تصریح کرد: پژوهشکده شورای نگهبان هم‌اکنون نیز فعال است و جلسات متعددی با صاحبنظران و کارشناسان دارد و نظرات کارشناسان را درخصوص موضوعات مختلف اخذ می‌کند اما این گفت‌وگوها نباید حمل بر لابی و رایزنی سیاسی باشد که به دور از شان شورای نگهبان است.

شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی‌اش اقدام می‌کند

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با نظر شورای نگهبان نسبت به طرح حضور نمایندگان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا نیز خاطرنشان کرد: شورای نگهبان از هر راهکار قانونی که مراجع قانونی ارائه دهند، استقبال می‌کند. شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی‌اش، اقداماتش را انجام و نظراتی را اعلام می‌کند.

به گزارش ایلنا، این عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: ما در جریان مصوبه اخیر مجلس هستیم که کلیات آن را می‌دانیم اما هر وقت که این مصوبه به ما ارسال شد، ما نظرمان را اعلام می‌کنیم.

شورای نگهبان در ایام برگزاری انتخابات اظهارنظر می‌کند

خبرنگاری مدعی شد که نمایندگان مجلس ممکن است در طول دوران نمایندگی‌شان تخلفاتی انجام دهند و پرسید که آیا شورای نگهبان در این رابطه ورودی خواهد کرد که کدخدایی پاسخ داد: شورای نگهبان در ایام برگزاری انتخابات اظهارنظر می‌کند اما اکنون ما فارغ از اظهارنظر هستیم و اگر تخلفی هم رخ داده قوه قضائیه می‌تواند نسبت به آن رسیدگی کند.

دلیل رد طرح تقویت بسیج

وی در پاسخ به سوالی درباره دلیل عدم تایید طرح تقویت بسیج نیز ابراز داشت: ایراد شورای نگهبان در جهت تقویت بسیج است، چون شرایطی ذکر شده و حوزه‌هایی مطرح شده که اعضای شورای نگهبان معتقدند آنها باید در چارچوب فرماندهی فرمانده کل قوا باشد. ما امیدواریم با انجام اصلاحاتی این طرح باید در راستای تقویت بسیج باشد.

سیاست‌های کلی انتخابات در شورای نگهبان در دست بررسی است

خبرنگاری در رابطه با سیاست کلی انتخابات پرسید که سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد:‌ این موضوع همچنان در دستور و تحت بررسی است. ما هنوز در این موضوع جمع‌بندی نداشته‌ایم اما در پژوهشکده و صحن شورای نگهبان در دست بررسی است.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که با توجه به تدوین شاخص‌ها در رابطه با بحث رجل سیاسی آیا آن شاخص‌ها می‌تواند در آینده تغییر کند، نیز یادآور شد: در علم حقوق و قانونگذاری معتقد هستیم که قوانین براساس شرایط زمانی می‌تواند فرق کند اما تلاش ما این است که مصوبه جامعی داشته باشیم ولی این را هم باید دانست که تلاش ما انسانی و محدود به ذهن و ظرفیت‌های ما است. ما تلاش می‌کنیم تا شاخص‌های جامعی را در این رابطه ارائه بدهیم که در کوتاه‌مدت نیازمند تغییرات نباشد.

مجلس دقت بیشتری در تصویب قوانین داشته باشد

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه امروز روز مجلس است انتظار شما از پارلمان چیست، عنوان کرد: ما از مجلس انتظارات بیشتری داریم که دقت بیشتر و جامع‌تری را در هنگام تصویب قوانین و قانونگذاری داشته باشند.

خبرنگاری پرسید با توجه به اینکه به نظر می‌رسد شورای نگهبان را رد می‌کند و تصمیم‌گیری نهایی دراین باره با مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اگر آن لایحه در مجمع تایید شود آیا شورای نگهبان همچنان مخالف با آن خواهد بود و براساس روال خود عمل می‌کند؟ که کدخدایی گفت: پاسخ این سوال را اصل ۱۱۲ قانون اساسی جواب داده و نظر نهایی با مجمع تشخیص مصلحت نظام است و شورای نگهبان نیز تابع قانون خواهد بود.

وی در ابتدای این نشست فرا رسیدن هفته وحدت را به مسلمانان تبریک گفت و با اشاره به زلزله در غرب کشور اظهار داشت: من وقوع زلزله در غرب کشور را تسلیت عرض کرده و ان‌شاالله مقامات مربوطه مانند مردم تلاش کنند تا آسیب‌ها کمتر شود.

مصوبات تایید و رد شده در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در رابطه با مصوبات این نهاد نیز تصریح کرد: طرح استفساریه  ماده ۵۰۵ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی)، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه‌های نیس و لوکارنو، طرح عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برخی از شوراهای عالی، طرح نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی و لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته‌اند که این طرح‌ها و لوایح مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته شده‌اند.

کدخدایی اضافه کرد: طرح الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی، طرح الحاق یک تبصره به ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری و طرح تقویت بسیج مستضعفین نیز در بررسی‌ها مغایر و خلاف موازین شرع و اصول قانون اساسی قرار گرفتند. همچنین طرح حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا، طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور و لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان نیز تحت بررسی قرار گرفته‌اند که ایرادات پیشین شورای نگهبان نسبت به آنها همچنان باقی است یا دچار ابهام‌هایی هستند.

پاسخ به سوالی درباره توئیت محمود صادقی پیرامون آیت الله مکارم

عباسعلی کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تایید صلاحیت محمود صادقی در انتخابات مجلس یازدهم که هفته پیش توئیتی درباره نسبت خویشاوندی یا یک متهم مالی با آیت الله مکارم انجام داده بود گفت: از ما نخواهید که اکنون درباره رد یا تایید صلاحیت‌ها در دوره آینده مجلس صحبت کنیم. اما اگر جرمی در این زمینه صورت گرفته باشد قاعدتا قوه قضاییه به آن رسیدگی می‌کند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.