به گزارش راه سوم به نقل از ایسنا، فرهاد دلق پوش،در دومین همایش فرش دست بافت گیلان در سالن همایش بانک ملی برگزار شد، گفت: گیلان بیش از ۱۳هزار و ۴۰۰نفر بافنده فرش دارد و ۵۸ کارگاه فرش بافی در استان فعال هستند.

او اضافه کرد: بنا داریم، با توجه به قدمت صنعت نوغانداری در گیلان، هنر صنعت فرش را بیش از بیش با ابریشم آمیخته کنیم و تا گیلان به عنوان پایگاه فرش دستبافت ابریشمی در دنیا بدرخشد.

دلق پوش ادامه داد: وجود بازار ۴۰۰ میلیون نفری در جوار گیلان به دلیل همسایه بودن با کشورهای حاشیه خزر ظرفیتی مهم و ارزشمند برای صادرات فرش دستباف است و به زودی با راه اندازی راه آهن گیلان شاهد کسب بازارهای جدیدتر خواهیم بود.

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت ایران جزء کشورهای ثروتمند دنیا دانست و گفت: علیرغم وجود منابع مختلف سهم کشور از اقتصاد جهانی ناچیز است و پرداختن به توسعه فرش دستباف می‌تواند میزان قابل توجهی از این سهم رادر بخش صادرات غیرنفتی کشور افزایش دهد.

دلق پوش با اشاره به اینکه بانوان گیلان در صنعت فرش دست‌باف حضور پررنگی دارند اعلام کرد: حمایت از بانوان و مردان فعال در این صنعت جزء اولویت های کاری ما محسوب می‌شود.

فرهاد دلق‌پوش گفت: در حال حاضر بازار تابلو فرش اشباع است و لازم است فرش‌بافان گیلان به سمت تولید فرش دستباف ابریشمی بروند، تا بتوانیم فرش دست باف ابریشمی گیلان را درخشان به دنیا معرفی کنیم.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان افزود: عصر امروز نمایشگاه فرش‌دستباف نیز در گیلان افتتاح می‌شود