راه سوم: رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله زین‌العابدین قربانی را از علمای مبارز همراه امام(ره) در مبارزه با طاغوت توصیف کرد و گفت: آیت‌الله قربانی افتخار و سرمایه ارزشمند مردم گیلان است.

 علی لاریجانی عصر دیروز در دیدار با آیت‌الله زین‌العابدین قربانی نماینده ولی فقیه در گیلان در بیت ایشان با اشاره به اینکه خدا را شاکریم در ماه‌های گذشته دو مرتبه به گیلان سفر کردیم اظهار کرد: در دو سفر اخیر توفیق دیدار با آیت‌الله قربانی که از افتخارات ما محسوب می‌شود، را داشتیم.

وی، حضور آیت‌الله قربانی را نعمت بزرگی برای مردم گیلان دانست و افزود: آیت‌الله قربانی از شخصیت‌های بزرگ کشور در ۶۰ سال گذشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شخصیت آیت‌الله قربانی تنها اختصاص به گیلان ندارد، تصریح کرد: آیت‌الله قربانی از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نویسنده‌ای توانا و محل رجوع بوده و از افراد مبارز در قلمرو علما محسوب می‌شود.

لاریجانی، آیت‌الله قربانی را از مبارزان همراه امام(ره) در مبارزه با طاغوت خواند و بیان کرد: آیت‌الله قربانی از سرمایه‌های گیلان است و شهید علامه مطهری علاقه بسیاری به ایشان داشتند.

وی، آیت‌الله قربانی را سرمایه‌ای بزرگ و تکیه‌گاه مردم گیلان توصیف کرد و گفت: از مقام علمی و معنوی آیت‌الله قربانی باید استفاده کرد و با داشتن چنین پشتوانه‌ایی مردم گیلان نباید از مشکلات نگرانی داشته باشند.

پسماند گیلان آزاردهنده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه مسأله پسماند و زباله در گیلان آزاردهنده است، خاطرنشان کرد: موضوع مذکور مورد توجه مجلس بوده و جزو اولویت‌های برنامه محیط زیست است.

لاریجانی بر علاج سریع‌تر معضل پسماند در گیلان تأکید کرد و یادآور شد: دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ مکانیزمی برای موضوع مذکور ارائه کرده و این امر می‌تواند برای مردم گیلان امنیت روانی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه کشاورزی از دیگر موضوع‌های مورد توجه در گیلان است، اظهار کرد: در مجلس کاری کردیم که چرخه زندگی مردم در روستا به گونه‌ای باشد که در این مناطق ماندگار شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی از ابلاغ قانون مذکور به دستگاه‌های اجرایی خبر داد و افزود: اگر این قانون درست اجرا شود می‌تواند در روستاها تحول ایجاد کند.

لاریجانی، آب را از مسائل مهم کشور دانست و تصریح کرد: مشکل کمبود آب در گیلان علاج‌پذیر است.

۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های عمرانی کلنگ‌زده در کشور

وی در ادامه با اشاره به اینکه حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های عمرانی کلنگ‌زده در کشور وجود دارد، بیان کرد: اگر پروژه‌های مذکور در زمان خود به نتیجه نرسند به عنوان طرح‌های کلنگی مطرح می‌شوند و بسیاری از آنها باید در قالب اصل ۴۴ به بخش خصوصی واگذار شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی را نیازمند همت مسؤولان عنوان کرد و گفت: نگه داشتن پروژه‌ها به این نحو تضییع منابع ملی است.

لاریجانی همچنین صادرات از طریق دریا را از مزیت‌های گیلان برشمرد و متذکر شد: امر مذکور ظرفیت اقتصادی خوبی برای گیلان و کشور محسوب می‌شود بنابراین در بودجه سال ۹۷ توجه ویژه‌ای به صادرات داریم.

وی بر توسعه صنعت در گیلان تأکید کرد و یادآور شد: صنعت می‌تواند پشتوانه اقتصادی خوبی برای گیلان ایجاد کند و نباید از آن غافل شد.