راه سوم: آمار بیکاری در بین دانش آموختگان دانشگاهی در حال تبدیل به یک معضل جدی برای مسئولان ذیربط می شود که در بین فارغ التحصیلان یکسری از رشته های دانشگاهی آمار بیکاری شان بیشتر از  سایر رشته ها بوده و بر آمار بیکاران کشور می افزاید.

بر اساس بررسی انجام شده توسط پژوهشکده آمار ایران، حدود ۳۴ درصد از افراد فارغ‌التحصیل عالی از نظر اقتصادی غیرفعال هستند. ۷۱ درصد از افراد فارغ‌التحصیل عالی غیرفعال را زنان و ۲۹ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. ۳۲ درصد از این افراد دارای مدرک کاردانی، ۶۲ درصد دارای مدرک کارشناسی و ۶ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

با استفاده از این نتایج می‌توان گفت از ۷ میلیون نفر فارغ‌التحصیل عالی که از آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۴ برآورد شده است حدود ۲.۴ میلیون نفر از نظر اقتصادی غیرفعال هستند که از این تعداد ۱.۷ میلیون نفر به زنان و ۷۰۰‌هزار نفر به مردان اختصاص دارد. همچنین برآورد فارغ‌التحصیلان غیر فعال در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و بالاتر به ترتیب ۷۵۰ هزار، ۱.۵ میلیون نفر و ۱۵۰ هزار نفر است.

رشته حفاظت محيط زيست با ۴۹ درصد فارغ التحصيل بيكار در صدر جدول بيكارترين رشته هاي دانشگاهي در ايران قرار دارد. بعد از اين رشته، علوم رايانه با ۴۰ درصد در رده دوم ايستاده است.

براي اطلاع از چهارده رشته دانشگاهي كه بيشترين درصد فارغ التحصيلان بيكار را به خود اختصاص داده،‌اينفوگرافيك زير را دنبال كنيد.

IMG_20171219_205259_887