پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 19 January , 2020
امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸ - 24 جماد أول 1441
شناسه خبر : 27301
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹ | ارسال توسط :

اصلاحات روحانی را تنها نمی‌گذارد|دولت روحانی یک دولت بینابین و اعتدالی است|امروز تقریبا همه جریان‌ها در دولت روحانی حضور دارند

 راه سوم: روزنامه آرمان در گفت ‌وگویی با نجفقلی حبیبی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نوشت: دولت روحانی یک دولت بینابین و اعتدالی است. روحانی قبل از تشکیل دولت دوازدهم بارها اعلام کرده است که با همه جریان‌ها در دولت قصد همکاری دارد؛ امروز تقریبا همه جریان‌ها در دولت روحانی حضور دارند. در گزیده ای از این […]

اصلاحات روحانی را تنها نمی‌گذارد|دولت روحانی یک دولت بینابین و اعتدالی است|امروز تقریبا همه جریان‌ها در دولت روحانی حضور دارند

 راه سوم: روزنامه آرمان در گفت ‌وگویی با نجفقلی حبیبی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نوشت: دولت روحانی یک دولت بینابین و اعتدالی است. روحانی قبل از تشکیل دولت دوازدهم بارها اعلام کرده است که با همه جریان‌ها در دولت قصد همکاری دارد؛ امروز تقریبا همه جریان‌ها در دولت روحانی حضور دارند.

در گزیده ای از این گفت ‌وگو آمده است: تنها ۷ ماه از روزهایی که اصلاحات و بدنه اجتماعی این جریان که بدون کوچک‌ترین تردید و با هزاران امید و دلگرمی برای حمایت از روحانی وارد صحنه انتخابات ۹۶ شدند، می‌گذرد اما برخی به سادگی فراموش کردند که در روزهای انتخابات چه گذشت و حامیان جریان اصلاحات برای حمایت از رئیس‌جمهور چه کردند. جریان رقیب امروز با بی‌اهمیت و کم ارزش جلوه دادن این فداکاری‌ها و با ایجاد کمپین‌هایی مانند «از رأی به روحانی پشیمانم» و دامن زدن به آن به‌دنبال دلسردی و ناامیدی مردم از رئیس دولت دوازدهم و نیز زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی برای آینده هستند.

آری، جریان رقیب آینده را در ازای ناامیدی و دلسردی مردم از دولت و نیز شکست روحانی می‌خواهد و این خود زمینه یک شکست دیگر برای این جریان می‌تواند باشد. از این‌رو دولت باید بر روی مطالبات جامعه به‌طور جدی‌تر تمرکز کند زیرا به تعبیر نجفقلی حبیبی «این کمپین یک تفکر انحرافی است. این عده‌ درصددند تا مردم را از دولت ناامید کنند. دولت بی‌پشتوانه نیز قدرت کارکردن ندارد؛ دولت باید برای موفقیت به پشتوانه و اراده مردم امیدوار باشد» و در این راستا«آرمان» با نجفقلی حبیبی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبایی و تهران به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

**اگر بخواهید در یک جمله دولت دوم روحانی را توصیف کنید چه تعبیری از مشی سیاسی روحانی در دولت دوازدهم خواهید داشت؟
دولت روحانی یک دولت بینابین و اعتدالی است. روحانی قبل از تشکیل دولت دوازدهم بارها اعلام کرده است که با همه جریان‌ها در دولت قصد همکاری دارد؛ امروز تقریبا همه جریان‌ها در دولت روحانی حضور دارند. بنابراین تصور نمی‌رود که رئیس‌جمهور چندان هم خلف وعده کرده باشد. از سویی اگرچه شکی نیست که جریان اصلاحات بیشترین سهم و نقش را در پیروزی دولت داشته است اما با این همه روحانی همواره اذعان کرد که نمی‌خواهد به هیچ‌ جریان خاصی وابسته باشد اگرچه او خود را به جریان اعتدال نزدیک می‌داند اما با این همه رئیس‌جمهور‌ درصدد است که با همه جریان‌های سیاسی همکاری کند.

**اگر دولت روحانی یک دولت اعتدالی است بنابراین چرا حضور اصلاحات در دولت دوم او کمرنگ است؟
حامیان روحانی از دل و جان و هرآنچه در توان داشتند در انتخابات اخیر برای پیروزی رئیس‌جمهور در طبق اخلاص نهادند از این رو به نظر نمی‌رسد که رئیس‌جمهور ناسپاس باشد و حمایت حامیانش را فراموش کند. روحانی به وعده‌هایش وفادار است و از همه جناح‌ها در دولت بهره می‌برد.

**دولت روحانی نتیجه حمایت تمام‌قد جریان اصلاحات و بدنه‌ این جریان بوده است اما چرا برخی‌ها‌ درصدد انکار این مهم هستند و یا به نحوی حمایت اصلاحات از روحانی را کمرنگ و کم اهمیت جلوه می‌دهند؟
انکارکنندگان حمایت جریان اصلاحات از روحانی چشمشان را بر روی یک حقیقت تاریخی بستند، زیرا همه می‌دانند که در دو انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر صدای اصلاح‌طلبی و جریان دانشجویی کشور بلند بوده است به همین دلیل خلاف این حقیقت را دیدن نهایت بی‌انصافی است، زیرا جریان اصلاحات منافع و مصلحت کشور را به منافع و مصلحت خود ترجیح داده و از همان ابتدا اعلام کردند که در مقابل پیروزی روحانی پست و جایگاه نمی‌خواهند، زیرا به‌خاطر منافع کشور پشت‌سر روحانی ایستادند.

جریان اصلاحات حتی در دور دوم بیش از دور نخست برای پیروزی روحانی تلاش کرد. اگرچه جریان اصلاح‌طلبی گاهی از دولت انتقاد می‌کند اما برای موفقیت روحانی و دولتش از هیچ‌کوششی فروگذار نیست و تا پایان راه دولت از رئیس‌جمهور حمایت خواهد کرد، زیرا شکست دولت در حالت کنونی برای کشور خسارت بار خواهد بود. از این‌رو، جریان اصلاحات به‌خاطر عزت، سربلندی و پیشرفت کشور هرگز خواهان شکست دولت روحانی نیست و به‌هر وسیله‌ای حتی با انتقادهای سازنده به روحانی و پیشبرد اهداف ملی کمک خواهد کرد. حال اگر برخی امروز به نحوی در اظهاراتشان حمایت جریان اصلاحات از روحانی انکار می‌کنند به‌نظر می‌رسد که‌ این عده قطعا با نادیده انگاشتن جریان اصلاحات به‌دنبال منافع خاص و یا ‌درصدد زمینه‌سازی برای آینده هستند. امید می‌رود که جریان مقابل نیز مانند جریان اصلاحات منافع ملی را به مصالح جناحی و حزبی ترجیح دهند.

**اخیرا از سوی عده‌ای عبور از روحانی مطرح شد، عبور از رئیس‌جمهور چه پیامدهایی برای جریان اصلاحات و دولت به‌دنبال دارد؟
تاریخ نشان داده است که کناره‌گیری از حمایت و یا عبور از فرد به‌دلیل منافع حزبی اشتباه است، زیرا در دوران اصلاحات نیز عده‌ای شعار عبور از رئیس دولت اصلاحات را سر دادند در حالی که این مساله در وحدت و مسیر حرکت جامعه تفرقه ایجاد می‌کند. این مسائل احتمالا با هدف شکست رقیب و یا منافع فردی مطرح می‌شود اما به‌هر روی اصل کار را تقبیح می‌کند، زیرا موفقیت روحانی موفقیت نظام است و در نهایت رضایت مردم را در پی دارد. تلاش و هدف جریان‌های سیاسی هم باید در جهت رضایت و بهره‌مندی جامعه باشد. بنابراین مصلحت کشور امروز ایجاب می‌کند که شعار عبور از روحانی کمرنگ باقی بماند. عقلای جریان اصلاحات به هیچ‌وجه به‌دنبال تحقق این شعار نیستند.

**در سوی دیگر کمپینی در فضای مجازی مبنی بر اینکه «از رأی به روحانی پشیمانم» ایجاد شده است، این کمپین را می‌توان از ناحیه رقیب دید؟ با چه هدفی ایجاد شده است؟
بعید نیست که کمپین مذکور از سوی جریان رقیب باشد، زیرا چنین کمپین‌هایی با هدف دلسردی و ناامیدی جامعه ایجاد می‌گردد تا روحانی از پشتوانه ملت محروم شود. محرومیت رئیس دولت از پشتوانه ملت نیز برای کشور و دولت خسارت بار خواهد بود. به‌هر روی دولت دوازدهم سه سال دیگر بر سرکار است هیچ‌جریانی نباید به‌خود اجازه دهد دولتی را که تجلی اراده ملی است و از دل یک انتخابات پرشور، موفق به کسب رأی بالایی شد با اغراض بچگانه‌ای آن را تضعیف کند، زیرا به‌رغم کارشکنی جریان رقیب مردم ساعت‌ها در صف‌های طولانی ایستادند تا رأی خود را به نفع روحانی به صندوق بیندازند اگرچه برخی به‌دلیل کارشکنی جریان مخالف موفق به دادن رأی نشدند.

اگر جریان رقیب به‌دنبال جلب افکار عمومی برای انتخابات بعدی است باید تغییر مسیر داده و به‌جای تخطئه با کمک به دولت و مردم به هدف برسد. این کمپین یک تفکر انحرافی است و نه تنها که به مصلحت کشور نیست بلکه در جامعه انشقاق ایجاد می‌کند. در حالت خوشبیانه می‌توان گفت که جریان رقیب به‌دنبال زمینه‌سازی برای آینده است. به عبارتی می‌خواهد مردم را برای پذیرش کاندیدایی از دل خود و یا شاید افراطی آماده کند. این عده‌ درصددند تا مردم را از دولت ناامید کنند.

دولت بی‌پشتوانه هم قدرت کارکردن ندارد. دولت باید برای موفقیت به پشتوانه و اراده مردم امیدوار باشد. مردم حتی با انتقاد سازنده هم می‌توانند از دولت حمایت کنند و این انتقادهای سازنده خدمت به دولت است. در نتیجه کمپین «از رأی به روحانی پشیمانیم» بسیار خطرناک است. به‌نظر نمی‌رسد هیچ‌جریان خیرخواه و مصلحت اندیشی حتی عقلای اصولگرایی خواهان زیان دولت و کشورشان باشند. از سویی دلیلی برای پشیمانی از رأی به روحانی وجود ندارد.

**در دو دولت محمود احمدی‌نژاد هم شاهد بودیم که توجه چندانی به دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی نمی‌شد. دلیل بی‌توجهی‌ها به وزارت علوم، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد چیست؟
آموزش عالی وظیفه تولید علم و ساماندهی بنیاد علمی کشور را به عهده دارد و علاوه بر آن تربیت نیروهای انسانی پس از آموزش و پرورش در آموزش عالی کامل می‌شود به همین دلیل دولتمردان باید توجه و اولویت نخست خود را به سه وزارتخانه مذکوراختصاص دهد. اگر صنایع سرمایه محسوب می‌شود خروجی آموزش عالی نیز سرمایه است به‌طور مثال ماشین‌ها و ابزارها پس از سال‌ها فرسوده می‌شود اما دانشجویی که به مقام استادی می‌رسد حداقل ۵۰ سال به کشور خدمت می‌کند و خود با تربیت دانشجو سرمایه علمی تولید می‌کند.

از این رو، استادان دانشگاه‌ها بزرگ‌ترین سرمایه‌های کشور هستند زیرا ماشین‌ها و صنایع فرسوده می‌شوند اما استادان دانشگاه دائما در حال تکمیل و ارتقای علمی خود هستند. با این همه زمانی که گفته می‌شود بودجه آموزش عالی را اضافه کنید در مقابل می‌گویند که این هزینه است و باید صرفه‌جویی شود. بنابراین باید اذعان داشت این یک داوری اشتباه است که همچنان دستگاه‌های برنامه‌ریز کشور با آن مواجهند. این مساله دیروز و امروز نیست بلکه همچنان نیز بودجه سه وزارتخانه مذکور پایین است. دولت اعم از سازمان برنامه و بودجه و نیز مجلس باید بپذیرد که آموزش عالی سرمایه است نه هزینه، زیرا هر هزینه‌ای که صرف این وزارتخانه شود، به وسیله تربیت نیروهای انسانی و علمی موثر چندان برابر به کشور باز می‌گرداند.

**روحانی با چه موانع و چالش‌هایی در تحقق وعده‌های خود روبه‌روست؟
موانع همواره بوده است اما دولت باید راه خود در پیش بگیرد. به‌طورمثال سنگ‌اندازی جناح مقابل و بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله که خود هزینه‌های آنی و فوری بر دولت تحمیل می‌کند، یکی از چالش‌های دولت است به هر روی مساله مهم دراین میان نظام مدیریتی کشور است که نیاز به تحول دارد. روحانی بر اساس وعده انتخاباتی خود باید ساختار مدیریتی کشور را به‌تدریج جوان کند. دستگاه‌های دولتی از منظر قانونی، سازماندهی بدنه و تشکیلاتی نیاز به اصلاح و حتی دگرگونی دارند. امروز تغییرات گسترده‌ای در جهان روی داده و به همین دلیل نمی‌توان با سازوکار مدیریتی ۵۰ سال پیش کشور را اداره کرد. رویکرد اداره کشور از وضعیت سنتی به نوین باید تغییر کند.

دولت باید رویکرد و سبک و سیاق گذشته را در اداره امور رها کند، زیرا با وجود تلاش شبانه‌روزی دولتمردان نتیجه چندان ثمر بخش نیست. از سویی جریان‌های قدرتی وجود دارد که دولت باید برای مقابله با این جریان‌ها وارد گفت‌وگو با ارکان نظام شود تا دست این جریان‌ها را از صحنه کوتاه کند یا به نحوی همه قانونمند شوند. بنابراین همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد دولت باید مقتدرانه در برابر تخلفات و فساد و جریان‌های قدرت بایستد. گلایه به تنهایی پاسخگو نیست. اگرچه مقابله با جریان‌های قدرت برای روحانی بسیار دشوار است اما برای اینکه کشور در مسیر رشد و توسعه قرار بگیرد باید همه قانونمند شوند.

گرچه بازهم روشن نیست که دولت در این مساله تا چه ‌اندازه موفق خواهد شد، زیرا عده‌ای همواره می‌خواهند بگویند که نورچشمی و آقا بالاسر هستند اما به هر جهت چاره‌ای جز مقابله با دانه درشت‌ها نیست. کشور متعلق به همه مردم است و برای اینکه جامعه به حق خود دست بیابد باید یک نظام اجتماعی متعادل وجود داشته باشد که این امور را سامان ببخشد و همه دستگاه‌ها باید به درستی به مسئولیت خود عمل کنند و پاسخگو باشند.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.