پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 27420
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵ | ارسال توسط :

نهاد کتابخانه های عمومی فراتر از وظایف سنتی اش حرکت می کند

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان این نهاد را به عنوان یکی از دستگاه های متولی فرهنگی یاری گر ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی و مطالعه در کشور دانست.  هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان شعر در استان که در کتابخانه عمومی میرزا کوچک جنگلی رشت برگزار شد، برگزاری نشست های فرهنگی به ویژه نشست کتابخوان را در […]

نهاد کتابخانه های عمومی فراتر از وظایف سنتی اش حرکت می کند

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان این نهاد را به عنوان یکی از دستگاه های متولی فرهنگی یاری گر ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی و مطالعه در کشور دانست.

 هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان شعر در استان که در کتابخانه عمومی میرزا کوچک جنگلی رشت برگزار شد، برگزاری نشست های فرهنگی به ویژه نشست کتابخوان را در حکم تکلیف برای نهاد کتابخانه های عمومی دانست و اظهار کرد: این تکلیف از وظیفه سنتی و مرسوم کتابخانه ها فراتر است.

http://uupload.ir/files/yq42_0_(6).jpg

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گیلان افزود: در ظاهر کتابخانه مکانی است که در آن کتاب موجود می باشد و کتابداران فقط کتاب آوران محض هستند.

وی تصور ما از کتابخانه و کتابدار را سنتی دانست و تصریح کرد: نهاد کتابخانه های عمومی سعی کرده برای خودش رسالت جدیدتر و پربارتر خلق کند و به عنوان یکی از دستگاه های متولی فرهنگی یاری گر ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی و مطالعه در کشور باشد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی تنها متولی امر کتاب، کتابخانه و کتابخوانی نیست، گفت: از برآیند همکاری دستگاه های فرهنگی مختلف ذیل شورای فرهنگ عمومی است که فرهنگ کتاب خواندن در کشور رونق پیدا می کند و سرانه مطالعه افزایش می یابد.

http://uupload.ir/files/edok_0_(7).jpg

نوری خواستار تلاش بیشتر کتابداران علاوه بر وظایف سنتی شان شد و اضافه کرد: باید هر چه در توان داریم و از دست ما بر می آید برای ارتقای فرهنگ مطالعه در کشور به ویژه در نسل جوان و نوجوان انجام دهیم.

http://uupload.ir/files/0siw_0_(10).jpg

آرش پورعلیزاده، از شعرای برجسته استان گیلان با معرفی کتاب «چمدان معطل»، آن را مجموعه ای عاشقانه به سبک سعدی دانست و بیان کرد: دنیای امروز پر از خبرهای تلخ است لذا تنها چیزی که می تواند به ما کمک کند به این زندگی ادامه دهیم، عشق است.

قربان ولیئی، یکی دیگر از شاعران گیلانی در ادامه، مقدس ترین مکان روی کره زمین را جایی دانست که می توان در آن اندیشید و عنوان کرد: عبادتکده اصلی جایی است که در آن کتاب باشد.

وی با معرفی دو کتاب «نقد بیدل» و «طلیعه تجدد در شعر پارسی» یادآور شد: این کتاب ها مخاطب شاعر را در نظر دارد، اما می تواند برای علاقمندان به شعر نیز مفید باشد.

http://uupload.ir/files/99wz_0_(11).jpg

ولیئی، با بیان اینکه در حوزه شعر معاصر و پسانیمایی پژوهش علمی بسیار اندک داریم، خاطرنشان کرد: کتاب «طلیعه تجدد در شعر پارسی» یکی از مهمترین کتاب ها با توجه به دیدگاه جدید نقد ادبی است.

http://uupload.ir/files/e8sk_0_(15).jpg

پونه نیکویی، بانوی ترانه سرای خطه گیلان نیز در این نشست ادبی، به معرفی کتاب «رستاخیز کلمات» اثر دکتر شفیعی کدکنی پرداخت و آن را یکی از بهترین کتاب های حوزه ادبیات دانست.

http://uupload.ir/files/nij9_0_(17).jpg

رضا نیکوکار، شاعر برجسته استان و کشور نیز، کتاب های «فروپاشی» و «شرحه» را معرفی کرد و یادآور شد: امیدوارم برگزاری اینگونه نشست ها در دورانی که کمتر به سمت کتاب می رویم خروجی مناسبی داشته باشد و ما را به کتاب و کتابخوانی تشویق و ترغیب کند.

http://uupload.ir/files/p9qo_0_(18).jpg

در پایان، استاد جلیل واقع طلب نیز خواندن کتاب «پرفروش ترین کتاب سال» اثر علی شرافت را توصیه کرد.

منبع: خزرآنلاین

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.