پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 27621
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۹:۱۰ | ارسال توسط :

انجمن کتابخوانان در کتابخانه های عمومی سراسر استان تشکیل شود

راه سوم: هادی نوری در جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان از ارائه طرحی با عنوان تشکیل انجمن کتابخوانان در کتابخانه های عمومی سراسر استان خبرداد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور هادی نوری؛ مدیرکل […]

انجمن کتابخوانان در کتابخانه های عمومی سراسر استان تشکیل شود

راه سوم: هادی نوری در جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان از ارائه طرحی با عنوان تشکیل انجمن کتابخوانان در کتابخانه های عمومی سراسر استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، زهرا بدن آرا؛ معاون توسعه کتابخوانی، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها، مسئولین و کارشناسان ستادی برگزار شد.

ترویج گفتمان کتابخوانی نیازمند برنامه ریزی بلند مدت، کار جمعی و نظارت است

هادی نوری در ابتدای این جلسه با اشاره به برگزاری مناسب برنامه های بیست و پنجمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در دی ماه سال جاری این ایام را فرصتی برای سنجش موفقیت و یا عدم موفقیت اقدامات کلیه دست اندرکاران در حوزه مجموعه کتابخانه های عمومی برشمرد و گفت: ترویج گفتمان کتابخوانی نیازمند برنامه ریزی بلند مدت، کار جمعی و نیز نظارت براجرای صحیح اقدامات است.

نوری یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در سه ماهه گذشته را تدوین برنامه ۵ساله کتابخانه های عمومی با برش های یکساله عنوان کرد و با بیان اینکه این برنامه با محوریت توسعه کتابخوانی در استان گیلان تدوین شده است گفت: ویژگی مهم این برنامه ریزی ۵ساله توسعه زیرساختی و بهبود وضعیت و شرایط فعلی در حوزه عمرانی، فناوری اطلاعات، تبلیغات و بسترهای کتابخوانی است.

بروز مشکلات در کلان کشور نتیجه انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود

وی برنامه ریزی در همه امور را لازمه پیشبرد اهداف عنوان و یکی از مهمترین دلایل بروز مشکلات در کلان کشور را انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دور های گذشته دانست. مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین خاطرنشان کرد: در دوره انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی بسیاری از بخش های جامعه دچار مشکلات عدیده ای شد و این مشکلات پس از گذشت سال ها هنوز بطور کامل مرتفع نشده است.

هادی نوری به اختصاص اعتبارات عمرانی مناسب به کتابخانه های عمومی در سال جاری نیز اشاره کرد و یکی از دلایل رشد اعتبارات مجموعه کتابخانه های عمومی را ارائه برنامه مدون ۵ساله به مسئولین استانی و فرمانداریهای شهرستان ها عنوان کرد.

ارائه دستورالعمل شورای فرهنگ عمومی کشور در خصوص همکاری دستگاه های مختلف در حوزه کتابخوانی

نوری در بخش دیگری از صحبت های از ارائه دستورالعمل شورای فرهنگی عمومی کشور در خصوص همکاری دستگاه های مختلف کشور در حوزه ترویج گفتمان کتابخوانی خبرداد و گفت: در این دستورالعمل نهاد کتابخانه های عمومی بعنوان یکی از دستگاه های متولی امر در کنار نهادها، سازمانها و دستگاه های فرهنگی و اجرایی دیگر قرار گرفته است.

وی قرار گرفتن نام دستگاه هایی چون شهرداری، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، صنوف مختلف و بسیاری دیگر از سازمان ها در این بخشنامه را نشان از اهمیت موضوع کتاب و توجه به مقوله مطالعه در جامعه دانست و گفت: کتابخانه های عمومی می بایست زیرساخت لازم جهت کمک این دستگاه ها به ایجاد علاقه کتابخوانی در مردم و حضور ایشان در کتابخانه های عمومی را فراهم آورند.

برگزاری نشست کتاب خوان اقشار مختلف جامعه

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به برگزاری نشست های کتاب خوان ویژه اقشار مختلف جامعه نیز اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست کتاب خوان مدیران در هفته کتاب فرصتی مناسب برای معرفی کتابخانه های عمومی در فضای رسانه ای استان بوجود آورد و آثار مثبت برگزاری این برنامه ها متوجه مجموعه شد.

هادی نوری همچنین از برگزاری نشست های ویژه ای در روزها و ماههای آینده با حضور شهرداران، فرماندهان نظامی و انتظامی، کارآفرینان، قضات و پزشکان خبرداد و گفت: تلاش خواهیم کرد کتابخوانی را در جامعه نهادینه شود.

تشریح معیارهای طرح انتخاب کتابخانه الگو در استان

نوری باردیگر به آغاز طرح استانی کتابخانه الگو برای نخستین بار در گیلان و معرفی۳کتابخانه برتر استان در پایان هر سال اشاره کرد و از کلیه کتابداران کتابخانه های عمومی خواست با خلاقیت و ایده پردازی نسبت به تحول مناسب در کتابخانه های عمومی کمک کنند. وی اضافه کرد در اجرای این طرح از همه ظرفیت های موجود مادی و معنوی استانی از ایده های برتر در هر نقطه از استان حمایت خواهد شد.

هادی نوری پویایی، نشاط، شرایط فیزیکی مناسب، تبلیغات مناسب محیطی داخلی و شهری و رضایتمندی اعضا از کتابداران را از جمله معیارهای این انتخاب برشمرد.

انجمن کتابخوانان در کتابخانه های عمومی سراسر استان تشکیل شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه از ارائه طرحی با عنوان تشکیل انجمن کتابخوانان در کتابخانه های عمومی سراسر استان خبرداد و گفت: در این طرح که دستورالعمل آن بزودی در اختیار ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها قرار خواهد گرفت، از ظرفیت حضور اعضای فعال در برگزاری برنامه های فرهنگی جنبی در کتابخانه های عمومی استفاده و این اقدام فرصتی مناسب برای حضور علاقمندان به کتاب در کتابخانه ها فراهم خواهد کرد.

اگر از فضای مجازی استفاده صحیحی صورت نپذیرد به تهدید بدل خواهد شد

هادی نوری در این جلسه فضای مجازی را فرصتی برای ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و گفت: در صورتی که از این فرصت بهره برداری درستی نشود این فرصت به تهدید تبدیل خواهد شد. وی نقش آفرینی فعال تر کتابداران در پویش کتاب خوان مجازی را بعنوان یکی از ابزارهای مناسب معرفی کتاب های ارزشمند در کتابخانه های عمومی را خواستار شد و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع از این پس برنامه ریزی منسجمی برای حضور اعضای کتابخانه های عمومی در پویش کتاب خوان مجازی خواهیم داشت .

نوری در پایان خاطرنشان کرد: اگر همه دست اندرکاران در مجموعه کتابخانه های عمومی به کار خود ارزش قائل شوند جامعه نیز برای کار ما ارزش قائل خواهد شد.

در ادامه این نشست روسای ادارات و مسولین ستادی به بیان نقطه نظرات خود در زمینه فعالیت ها، اقدامات، برنامه های در دست اجرا پرداختند. گفتنی است برگزاری جلسه شورای اداره کل کتابخانه های عمومی استان در فواصل دو ماهه و نیز برگزاری جلسات شورای اداری شهرستان ها با حضور مسئولین کتابخانه های عمومی و نیز یکی از مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان از جمله موارد مطروحه در این نشست بود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.