پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 7 June , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹ - 16 شوال 1441
شناسه خبر : 27943
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰ | ارسال توسط :

“شورا و حرمت جایگاهی که از کف می رود!”

راه سوم/ اکبر نوری: با این رویه ای که در پیش گرفته شده بعید است که از این آتشدانی که شورا می نامند، آبی گرم شود! با نطق های پیش از دستور اعضای شورای شهر فومن خلاصه تمام شنیده ها و درگوشی های آزاردهنده این چند وقت اخیر حول شورای پنجم در صحن علنی آن منتشر […]

“شورا و حرمت جایگاهی که از کف می رود!”

راه سوم/ اکبر نوری: با این رویه ای که در پیش گرفته شده بعید است که از این آتشدانی که شورا می نامند، آبی گرم شود!
با نطق های پیش از دستور اعضای شورای شهر فومن خلاصه تمام شنیده ها و درگوشی های آزاردهنده این چند وقت اخیر حول شورای پنجم در صحن علنی آن منتشر گشت!
در واقع دمل چرکینی که با نجوا و پچ پچ در گوشه و کنار و زیر پوست شهر حمل می شد به یکباره و زودتر از حد معمول سر باز کرد و ترکید و نمای زشتی از نابردباری تصویری و کلامی را در جلسه علنی شورای شهر به نمایش نهاد. آشفتگی، هرج و مرج، صورت های ملتهب، مشاجره و جر و بحث شدید کلامی، بگو مگوهای شخصی، داد و بیداد و صداهایی که پیوسته اوج می گرفتند و شهرداری که بتدریج در صندلی اش آب می رفت و…شهروندانی که در بطن چنین هیاهوی درگرفته، چشم در چشم متولی شهر به خود اجازه اهانت و توهین به او را دادند! تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل.
با این رویه دیگر سنگ بر روی سنگ بند نخواهد آمد! نگه داشتن حرمت امامزاده با متولی آن است، وقتی متولیان شهر قواعد رفتاری و اخلاقی و حرفه ای را در مناسبات فی مابین رعایت نمی کنند، از دیگران چه انتظاری می رود!

۳ ماه ! این تمام زمانی است که شورا و شهردار منتخب آن تاب تحمل همکاری و تعامل با یکدیگر را آوردند! مسئله ای که از قبل قابل پیش بینی بود. آنانی در تصورات شان شورای فرادست و شهردار زیر دست_امر غیر ممکن_و مجری صرف را پسند نموده و توصیه می کردند، حالا بیایند و تحویل بگیرند!

از همان ابتدای جلسه از اشارات کنایه آمیز جلیل سندی عضو شورای شهر می شد حدس زد که آتش زیر خاکستر شعله ور خواهد شد. سندی از شهردار به سبب کند شدن روند عمرانی شهر انتقاد کرد اما مخالفان شهردار را نیز شماتت نمود که با سیاسی نمودن اموری مانند آسفالت موجبات تضعیف و دلسردی او را فراهم کرده اند و همین موضوع از انگیزه و “روحیه جهادی” ایشان کاسته است.
وی با نامناسب خواندن وضعیت شهر از رئیس شورا درخواست کرد که با توجه به روابط خوبی که با فرماندار دارد! از ایشان بخواهند تا با حضور در شورا مشکلات شهروندان را از دهان نمایندگان آنها بشنود. جلیل سندی همچنین مدعی شد که “قدرت شورا حرف اول را در شهر می زند.” که این ادعا با توجه به تقسیم و تفویض اختیارات دستگاههای تصمیم گیر، ادعایی صائب محسوب نمی گردد.

شاهین علیزاده هم در طی سخنانش با انتقاد از متولیان سیاسی شهر و اینکه جملگی فقط در اندیشه حفظ منافع و صندلی های قدرت هستند، تصریح کرد که فرماندار از مسئولیت خود شانه خالی می کند و مشکلات به شخص ایشان بر می گردد!

اما دیگر شگفتی نامنتظره این جلسه انتقاد شدید سخنگوی شورای شهر فومن به غلام نیا بود. مشاهده چنین لحن شدیدی آن هم بعد از چند ماه نسبت به شهرداری که دستپخت و جزء گزینه ویژه ایشان محسوب می شود نه تنها امر غریبی بنظر می رسد بلکه این پرسش و ابهام را ایجاد می نماید که آیا ملاحضات و باور و برآورد های جناب علیدوست نسبت به گزینه شهرداری بی بنیان و سست نبوده است؟!
بر این اساس ایرادات علیدوست به عملکرد چند ماهه غلام نیا را فقط باید لیست نمود؛ ” شهر را نمی توان با حرف اداره کرد…قرار نیست شورا حرف بزند، شهردار توجیه نماید…بنظر شما همه خوب نیستند…صرف باز بودن درب اتاق شهردار کافی نیست…با همه مردم گارد بگیریم…تدبیر باید کرد…تبعیض ناروا بد است…زیر مجموعه شما دلتنگ هستند…دبیر شورای ما حرفش خریدار ندارد…انگیزه از نیروها گرفته شده است…رضا محمدی راًی بالاتری از شما برای شهرداری داشت…ما اصرار به شهردار شدن محمدی داشتیم وی نپذیرفت…رضا محمدی را به انزوا فرو برده اید…به ارباب رجوع اعتنایی نمی کنید…بدون ترازو پرسنل شهرداری را محاکمه می کنید…حفظ حرمت دبیرخانه شورا و رابطین شورا واجب حتمی است…هیچکس در شهرداری پاسخگو نیست…نیروهای تحت امر شهرداری کم کاری می کنند…یک تنه نمی توان مدیریت نمود…پرچم شورا پایین کشیده شود که شما قهرمان شوید…شورا سایت پرواز نیست…در مصاحبه با سیما دستاوردهای نظام را زیر سوال بردید…اظهار کردید بعد از فرهی هیچ کاری در شهر فومن صورت نگرفته است…عقد اخوت دائمی با کسی نبسته ایم…اینطوری نمی توانیم ادامه دهیم و …”البته در مقام مقایسه بارها نیز از عباسقلیزاده شهردار پیشین به نیکی یاد شد!
نکته اینجا است که یعنی شهردار ناگهان اینهمه مشکل دار گشت! این تغییر موضع حداکثری قابل فهم نیست. این موضع بنوعی فرار به جلوست، باید پای تبعات تصمیمات خود ایستاد.

به درستی بخشی از انتقادات وارده متوجه عملکرد ضعیف شهردار فومن هست و علیدوست هم هر چند در میانه بیانیه شدیداللحن خود اظهار کرد که در صدد دخالت در امور اجرایی نیست اما از فحوای نطق ایشان تلقی دخالت در حیطه وظایف و اختیارات شهردار و دخالت در عزل و نصب ها بر می آمد!

گویی انتظاراتی مبنی بر مطیع بودن و گوش بفرمان بودن از مدیر می رود. با این وجود دیگر چه نیازی به انتخاب شهردار احساس می شود، شورا خود زمام امور اجرایی را بر عهده بگیرد و خلاص!

البته همه این آتش ها از گور کاستی های قانونی و عدم شرح وظایف شفاف و اختیارات مکفی تبیین شده میان نهادها و دستگاههای ذیربط بر می خیزد که چنین بستر و مجالی را برای متولیان امر مهیا می سازد.

با این وجود با توجه به قرائن موجود و آنچه در طی جلسه گذشت باید اذعان نمود شاید “استیضاء” رسمی برای غلام نیا صورتی مناسب تر و محترمانه تری به شمار می رفت!

اکبر نوری

|
کلید واژه ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.