پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 28046
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۹ | ارسال توسط :

«احساس قلبی» محصول ارتباط مغز انسان‌ها به یکدیگر است، چیزی شبیه به اتصال «Wi-Fi»

راه سوم: دیگبی تنتام، استاد روان‌درمانی دانشگاه شفیلد انگلستان، معتقد است مغز انسان‌ها با همدیگر ارتباط دارند و می‌توانند به صورت غیر شفاهی (و بدون دخالت تکنولوژی) و با استفاده از سیگنال‌های بسیار کوچک از اینکه در ذهن فرد مقابلش چه می‌گذرد، مطلع شوند. دکتر تنتام نام این پدیده را «بینا مغزی» می‌نامد.  بسیاری از […]

«احساس قلبی» محصول ارتباط مغز انسان‌ها به یکدیگر است، چیزی شبیه به اتصال «Wi-Fi»

راه سوم: دیگبی تنتام، استاد روان‌درمانی دانشگاه شفیلد انگلستان، معتقد است مغز انسان‌ها با همدیگر ارتباط دارند و می‌توانند به صورت غیر شفاهی (و بدون دخالت تکنولوژی) و با استفاده از سیگنال‌های بسیار کوچک از اینکه در ذهن فرد مقابلش چه می‌گذرد، مطلع شوند. دکتر تنتام نام این پدیده را «بینا مغزی» می‌نامد.

 بسیاری از ما انسان‌ها می‌دانیم که «احساس قلبی» ما چگونه است، اما علت آن چیست؟ دیگبی تنتام، استاد روان‌درمانی دانشگاه شفیلد انگلستان، معتقد است که پاسخ این پرسش را می‌داند و آن را در کتاب جدید خود «بینا مغزی» توضیح داده است.

به گزارش گروه ترجمه اعتمادآنلاین، دکتر تنتام در مصاحبه با تلگراف گفت: به همین دلیل است که مغز انسان‌ها با همدیگر ارتباط دارند و می‌توانند به صورت غیر شفاهی (و بدون دخالت تکنولوژی) و با استفاده از سیگنال‌های بسیار کوچک از اینکه در ذهن فرد مقابلش چه می‌گذرد، مطلع شوند. تصور کنید که یک «Wi-Fi» مغز انسان‌ها را به یکدیگر یا به یک فضای ابری وصل و فهم احساسات و انگیزه‌های دیگران را برایمان ممکن می‌کند. دکتر تنتام نام این پدیده را «بینا مغزی» می‌نامد.

این پژوهشگر می‌گوید: به همین دلیل است که گاهی اوقات بدون هیچ سرنخی چیزی را «حس می‌کنیم». به همین دلیل، خنده و خمیازه مسری است، و اگر اطرافیانمان لبخند بزنند، ما هم لبخند می‌زنیم.

«ما به طور مستقیم می‌دانیم که احساس دیگر مردم چگونه است و در همان لحظه به چه چیزی توجه می‌کنند.»

«دلیل این مسئله ارتباط مستقیم مغزهای ما و دیگران و ارتباط مغزهای آن‌ها با ماست. نام این پدیده را بینا مغزی می‌نامم.»

این ایده که بخش عمده ارتباطات ما از طریق سیگنال‌های غیر شفاهی است، ایده جدیدی نیست، اما پدیده «بینا مغزی» صرفاً درباره علامت‌های قابل مشاهده (نظیر ابرو بالا انداختن) نیست!

به گفته دکتر تنتام، بخش زیادی از این حس احتمالاً از طریق حس بویایی ایجاد می‌شود. وی معتقد است، تغییرات اندکی در روحیات ما می‌تواند ذراتی را متصاعد کند که حامل احساسات است. چه حس ترس باشد، شهوت یا چیز دیگر. بنا بر این نظریه، هیچ کسی نمی‌تواند احساسش را پنهان کند.

این محقق با رجوع به نظریه‌اش به مناطقی از مغز اشاره کرد که با بویایی ارتباط عصبی بسیار حساسی دارند.

اما Wi-Fi انسانی، یا «بینا مغزی» ارتباطی نیست که بین همه انسان‌ها برقرار شود. افرادی که از بیماری اوتیسم، رنج می‌برند مانند بقیه نیستند.

او همچنین با اشاره به تماس‌های ویدئویی و اینترنتی گفت «سرایت احساس با سرعت نور رخ می‌دهد، و نه سرعت انتقال الکترونیک. ارتباط چهره به چهره با صدا، حالت بدن، بوی عرق بدن، و احتمالاً تماس فیزیکی برقرار می‌شود».

با این حال، به نظر می‌رسد اثبات یا ابطال این نظریه به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.