راه سوم: حجه الاسلام قدرت الله علیخانی (نماینده سابق قزوین در مجلس شورای اسلامی)در مراسم نخستین سالگرد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که به همت حزب اعتدال و توسعه گیلان برگزار شده بود گفت:ما بیش از ۵۰ سال است که در رابطه با انقلاب و نهضت امام از آقای هاشمی شناخت پیدا کردیم و به مرور زمان آشنایی ما بیشتر شد ایشان از ۶۰ سال قبل مورد توجه بزرگان و علمای روز بود به طوریکه وقتی آیت الله بروجردی به رحمت خدا رفت ایشان در مراسمش منبر رفتند. چه زندانها و چه شکنجه ها که ایشان تحمل نکردند.ما باید اعتدال هاشمی را ادامه دهیم
علیخانی ادامه داد:من روزی که در مجلس علیه دولت احمدی نژاد صحبت کردم خیلیها بر من خرده گرفتند و معترض بودند. متاسفانه آقایان اصولگراها سرنوشتشان را با احمدی نژاد گره زدند. خیلی گفتیم ولی نشد فقط توجیه آوردند. وی گفت؛ احمدی نژاد خیلی زیرک بود اکنون هم هست.شما ببینید چگونه احمدی نژاد قوه مقننه و قضائیه را مورد حمله قرار میدهد. هاشمی نیست و گرنه او را هم مورد حمله قرار میداد.

مشاور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد؛ من معتقدم ما داخلی ها اگر با هم وحدت داشته باشیم خارجی ها نمی توانند کاری کنند. ما خودمان به جان هم افتادیم.ما یواش یواش دستمان دارد خالی می شود. زمانی می گفتند ایران پر از بهشتی است کجاست بهشتی دوم؟ چرا خودمان را گول بزنیم شخصیت های منتسب به امام همین ها بودند از ریشه ها کسی نمانده یا سنشان بالا رفته یا ترور و شهید شدند. فقط آیت الله خامنه ای مانده.

علیخانی گفت؛ به اقای هاشمی خیلی بی مهری کردند. بیشترین حمله را آقای مصلحی علیه ایت الله هاشمی کرد به عنوان وزیر اطلاعات. خیلی به اقای هاشمی بی مهری شد. صدا و سیما که خدا خیرش بدهد. یک روزی همه ما پشیمان می شویم که چرا باهم کنارنیامدیم.
این فعال سیاسی عنوان نمود ؛ما از دولت تدبیر و امید حمایت می کنیم اما اینگونه نیست که نباید انتقاد کرد،خود رئیس جمهور هم گفت باید انتقاد کرد.آقای روحانی دست پرورده ی آقای هاشمی است .

خط اعتدال