پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 28710
  پرینتخانه » گیلان, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۵۹ | ارسال توسط :

شفافیت حق مردم است!

راه سوم: اکبر نوری/ این یک واقعیت تاسف آوری است که عمده معرکه گیری ها و انتقادات صورت گرفته حول نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین شهر ریشه در منازعات و رقابت های مذموم قبیله ای و بازیهای زشتی دارد که پشت همه آنها منافع گروهی خوابیده است. بدون تردید بخش زیادی از انتقادات وارده به […]

شفافیت حق مردم است!

راه سوم: اکبر نوری/ این یک واقعیت تاسف آوری است که عمده معرکه گیری ها و انتقادات صورت گرفته حول نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین شهر ریشه در منازعات و رقابت های مذموم قبیله ای و بازیهای زشتی دارد که پشت همه آنها منافع گروهی خوابیده است. بدون تردید بخش زیادی از انتقادات وارده به نماینده شهر فومن نیز نه تنها دارای چنین زمینه و خاستگاهی است بلکه میزان قابل توجه ای از ناکامی های وی در ارتباط با پروژه های منطقه ای را هم می بایست در موانع و کارشکنی های مربوط به رقابت های انتخاباتی جستجو نمود. البته رویکرد ذکر شده، خاص یک جریان و محفل و شخص نیست و چه بسا اگر پای صحبت مخالفین هم اگر بنشینیم، آنان نیز علت رفتارهای خود را به مشی رقیبان و منجمله نماینده کنونی و حلقه ایشان ارجاع دهند!

آنچه در این میان مایه دل نگرانی و خسران عمومی است این است که متاسفانه اتخاذ و تداوم چنین رویه ای علاوه بر ریشه رقبا، ریشه منافع جمعی مردم نگون بختی را نیز نشانه می رود که به امید اصلاح و عمران شهر و آبادی ملک و مملکت، آراء خویش را به حلقوم صندوق ها سرازیر کرده اند که بی هیچ اغماضی باید به این رویه مذموم به مثابه خیانت به ملت تعبیر نمود!

و اما فارغ از این کارشکنی ها و مخالفت خوانی های هدایت شده و بعضاً مغرضانه آنچه باید مورد توجه نماینده شهر و اصحاب ایشان قرار گیرد این است که به رغم وجود مشکلات مزمن به جای مانده از اسلاف و متولیان پیشین که قابل کتمان نیست، نباید این ارثیه موجب فرافکنی و توجیه و خدای نکرده مسئولیت گریزی از تعهدات سپرده شده به موکلانی گردد که از قضای روزگار به امید رفع و حل و فصل همین اشکالات، آراء خویش را به حساب ایشان در صندوق های انتخاباتی واریز نموده اند!

در این راستا البته گوش سپردن به فعالان اجتماعی مستقل و ناقدان ناصح و دردمند رسانه ای که مطالبه گری می نمایند، حقی است که اعاده آن ضروری می نماید.
نکته مهمی که یادآوری آن الزامی می نماید این است که بخشی از انتقادات وارده به عدم شفافیت در اعمال و رویه ها و بی اعتنایی به ارائه گزارش به شهروندان بر می گردد. پرسش این است که چرا باید حجم شنیده ها و گمانه زنی ها تا این حد بالا باشد؟! آیا وکیلان تعهد و الزامی جهت پاسخگویی در مقابل موکلان خویش ندارند؟ احترام واقعی به مردم، اطلاع رسانی دقیق و شفاف به آنان از طریق رسانه ها است. اگر به این مقوله بی توجه باشیم، طبیعی است که شاهد پر شدن جای خالی آن با شایعات و حاشیه سازی ناصواب باشیم.
بپذیریم که با عزلت گزینی و سخن پراکنی در پستوها حق مطلب ادا نخواهد شد و بار شهروندان به منزل نخواهد رسید. ایمان بیاوریم که دانستن حق ملت است، انتقاد حق ملت است و انتظار پاسخگویی شفاف از مسئولین حق ملت است!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.