پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 December , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۸ - 18 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 29048
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷ | ارسال توسط :

سهم ۵۰ درصدی زنان در پست‌های مدیریتی اداره کتابخانه های عمومی گیلان

راه سوم: اولین نشست مدیران زن کتاب خوان استان گیلان بعدازظهر امروز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه با حضور هادی نوری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد. این نشست که به همت اداره کل سازمان کتابخانه‌ای استان گیلان برگزار شد با شرکت مدیران زن استان گیلان […]

سهم ۵۰ درصدی زنان در پست‌های مدیریتی اداره کتابخانه های عمومی گیلان

راه سوم: اولین نشست مدیران زن کتاب خوان استان گیلان بعدازظهر امروز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه با حضور هادی نوری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد.

این نشست که به همت اداره کل سازمان کتابخانه‌ای استان گیلان برگزار شد با شرکت مدیران زن استان گیلان از جمله فاطمه رفیعی مدیر کل امور بانوان استانداری گیلان، فاطمه شیرزاد عضو شورای شهر رشت، معصومه نیک کار معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان، خدیجه انشا معاون راه و شهرسازی گیلان، زهرا حصاری معاون غذا و داروی علوم پزشکی استان، کیمیا تنهایی مدیر مرکز پژوهش و آموزش سازمان برنامه وبودجه و فرنوش فرضی رییس بیمارستان الزهرا رشت همراه بود.

در ابتدای این نشست هادی نوری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه درمیان علمای علوم اجتماعی برای دنیای گذشته تقسیم کار مبتنی بر دو بخش سن و جنس وجود داشت گفت: در آن زمان زنان دارای نقش‌های مشخصی بودند که اغلب این نقش‌ها در حیطه خانه و خانواده تعریف می‌شد.

نوری با اشاره به اینکه نشست امروز پایانی است بر این اعتقاد و تفسیرهایی که در زمان گذشته در مورد بانوان جامعه بود، اظهار داشت: جمع امروز این نشست متشکل از سه بخش زنان است گروهی که کتاب خوان‌اند یعنی افرادی که از نقش سنتی خانه خارج شده و در یک مکان عمومی به دنبال یک امر اجتماعی هستند و گروه دوم کتابداران و کارکنانی هستند که فقط در محدوده خارج شدن از نقش سنتی نیستند و یک نقش رسمی در جامعه را برعهده گرفته‌اند و بخش سوم بانوانی هستند که نقش رسمی و تخصصی را بر عهده گرفتند و ایفاگر نقش‌های مدیریتی هستند و هرسه این گروه نشان دهنده نقش‌های جدید و کارآمد زنان در حیطه کار و جامعه است.

او درادامه بیان داشت: پیام این نشست این است که می‌بایست از دریچه تازه‌ای به بانوان نگاه کرد و به بیان دیگر نگاه ما باید به نقش زنان در جامعه اسلامی تغییر کند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان، جامعه‌ ایران را جامعه ای متکثر و پویا دانست گفت: متکثر از این جهت که لایه‌های مختلفی از افراد در جامعه حضور دارد و ادامه حیات می‌دهند و پویا از این جهت که جامعه امروز با جامعه بیست سال گذشته بسیار متفاوت است و در جامعه پویا امکان خلق لایه‌های جدید هم وجود دارد و جامعه‌ای که هردو این خصلت را داشته باشد جامعه‌ای بالنده است.

نوری وجود دولتی متناظر با این جامعه را یک نیاز حیاتی دانست و گفت: اگر این جامعه خواهان تعالی باشد باید دولتی حاضر باشد که با این ویژگی را نه تنها به رسمیت بشناسد بلکه آن را تقویت کند. او دولت اعتدال را دولتی متوجه در زمینه زنان دانست.

نوری گفت: اداره کل کتابخانه‌های استان هم نه تنها نگاهی سنتی مبتنی بر سن و جنس ندارد بلکه بالغ بر ۶۵ درصد پرسنل این سازمان را بانوان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه ۶۵ درصد پرسنل این اداره کل را بانوان تشکیل می‌دهند تصریح کرد: ما بر اصل شایسته سالاری معتقدیم و بر همین اساس است که هم اکنون ۵۰ درصد مدیران ادارات اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان را بانوان تشکیل داده‌اند.

وی با بیان اینکه ۸ نفر از مدیران ادارات کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در شهرستان‌های ۱۶ گانه از بانوان هستند گفت: تمام تلاش ما بر این استوار است که با برگزاری چنین نشست‌های فرهنگی ضمن اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه در جهت رشد و توسعه هر چه بیشتر این فرهنگ ارزشمند کوشش کنیم.

IMG_20180204_200313_509

خدیجه انشاء معاون اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان نیز در این نشست ضمن معرفی کتاب مورد خود افزود: کتاب “بازآفرینی شهرها میراثی برای آینده” نوشته پیروز حناچی و محمد جواد مهدوی‌نژاد به این نکته اشاره دارد که چگونه می‌توانیم با مداخله‌های اندیشمندانه محیط خود را برای شهروندان به بهترین نحو قابل زیست کنیم.

IMG_20180204_200255_504

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست به معرفی کتاب خود پرداخت و گفت: کتاب” من زنده‌ام” اثر معصومه آباد بیانگر خاطرات تلخ و شیرین وی به‌عنوان یک بانوی اسیر ایرانی در دوران دفاع مقدس است که با نثری بسیار جذاب و روان روایتگر سختی‌ها و مشقاتی است که در طول دوران اسارت برایش اتفاق افتاده است.

IMG_20180204_200253_118

فاطمه شیرزاد به بیان نقش ارزشمند و بسیار حساس بانوان در طول جریان دفاع مقدس پرداخت و افزود: بانوان در طول پیروزی انقلاب اسلامی، دوران جنگ تحمیلی و بعد از آن همچنین در دوران سازندگی ثابت کردند در کنار ایفای نقش خود به‌عنوان یک زن می‌توانند به‌عنوان یک مدیر پاسخگو، متعهد، شجاع و مسئولیت پذیر ظاهر شوند.

IMG_20180204_200245_276

فاطمه رفیعی مدیرکل امور بانوان استانداری گیلان نیز در این نشست ضمن معرفی کتاب مورد نظر خود گفت: کتاب “نقش زنان استان گیلان در دفاع مقدس” کتابی است که در آن نقش‌های مختلفی که زنان جامعه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل داشته‌اند را روایت می‌کند و حاوی صحنه‌های توأم با شادی، مشکلات و پیروزی‌ها است.

IMG_20180204_200237_410

فرنوش فرضی رئیس بیمارستان الزهرا(س) رشت نیز در این نشست خاطرنشان کرد: کتاب “مدیریت زمان” اثر برایان تریسی از جمله کتاب‌هایی است که به شیوه‌ای کاملاً نظام‌مند و دقیق به تشریح موقعیت‌های مختلف در زندگی می‌پردازد و راه مدیریت کردن اصولی زمان را به خوانندگان خود آموزش می‌دهد.

photo_2018-02-04_09-23-02

کیمیا تنهایی مدیر مرکز پژوهش و آموزش سازمان برنامه و بودجه گیلان نیز ضمن معرفی کتاب مورد نظر خود عنوان کرد: کتاب “قورباغه را بخور” اثر برایان تریسی است که در فصل‌های متعدد خود به‌صورت گام به گام شیوه تنظیم و ترتیب‌بندی کارها و برنامه‌ها همچنین شیوه اولویت بخشی انجام آنان را به‌خوبی نشان می‌دهد.

IMG_20180204_200222_587

زهرا حصاری معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست گفت: کتاب “شاه بی‌شین” اثر محمد کاظم مزینانی رمانی است که در مورد محمدرضا پهلوی به نگارش در آمده است و در سه جلد مجزا تلاش دارد با ایجاد فضایی خاص خواننده را با حال و هوای کسانی که روزی جزء صاحبان قدرت بودند آشنا کند.

IMG_20180204_200326_487

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان گیلان نیز ضمن معرفی کتاب مورد خود افزود: کتاب “فلسفه رسانه” سعی دارد به مخاطبان خود این را گوشزد کند که در دنیای امروز، رسانه‌ها از طریق ابزارهایی همچون گوشی‌های تلفن همراه به جمع خانواده‌ها آمده‌اند و سعی دارند آثار مورد نظر خود را در جامعه ایجاد کنند.

معصومه نیک کار با بیان اینکه باید در جهت فراهم آوردن زیرساخت‌های سواد رسانه‌ای تلاش کنیم بیان داشت: در دنیای امروز باید فرصت‌های و تهدیدهای فضای مجازی به‌خوبی شناخته و برای آن برنامه‌ریزی شود زیرا تعلل در این کار شاید به از دست دادن ارزش‌های دینی و ملی جامعه اسلامی منجر شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پایان این مراسم که با استقبال بانوان بسیاری از طیف‌های مختلف همراه بود از بانوان مسئول استان گیلان با اهدای لوح سپاس، تقدیر شد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.