پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 29211
  پرینتخانه » پربیننده ها, گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷ | ارسال توسط :

انقلاب ایران یک رویداد بی تاریخ

اختصاصی راه سوم: صبح امروز چهارشنبه هجدهم بهمن ماه  نشست کتاب‌خوان فرماندهان سپاه استان با معرفی چند کتاب در حوزه انقلاب اسلامی در سالن شهدای صالح ین سپاه قدس گیلان برگزار شد. انقلاب ایران؛ زمینه ساز نسل چهارم نظریه های انقلاب جهان دکتر هادی نوری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این […]

انقلاب ایران یک رویداد بی تاریخ

اختصاصی راه سوم: صبح امروز چهارشنبه هجدهم بهمن ماه  نشست کتاب‌خوان فرماندهان سپاه استان با معرفی چند کتاب در حوزه انقلاب اسلامی در سالن شهدای صالح ین سپاه قدس گیلان برگزار شد.

انقلاب ایران؛ زمینه ساز نسل چهارم نظریه های انقلاب جهان

دکتر هادی نوری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با قدردانی از سردار عبدالله پور برای برگزاری نشست فوق گفت: این نشست برای اولین بار در سطح کشور برگزار می شود.

او با  گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی و حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: در خصوص انقلاب ایران سخن بسیار است  و از زوایای مختلف به تحلیل این انقلاب پرداخته شد.

نوری با تاکید بر وجود  نظریه های متعدد در مورد انقلاب گفت: در سال ۱۹۷۸ یکی از محققان خارجی بنام تدا اسکاچپل کتابی درباره انقلاب با تمرکز بر سه انقلاب نوشت. این محقق در ابتدا  انقلاب ها را اتفاق و حادثه عنوان می کرد اما با وقوع انقلاب ایران در نظریه اصلی خودش تجدیدنظر نمود و با عنایت به مضمون انقلاب ایران به این نتیجه رسید؛که انقلاب ها اتفاق نمی افتند،بلکه ساخته می شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان تصریح کرد: پس از او نسل جدیدی در نظریه های انقلاب شکل گرفت که از آن تحت عنوان نسل چهارم انقلاب ها یا نظریه های فرهنگی انقلاب یاد می شود. بنابراین، انقلاب ایران زمینه پیدایش نظریه های فرهنگی انقلاب در سطح جهان بود و نظریه های انقلاب را دستخوش تحول کرد.

نقش بی بدیل شیعه و اندیشه شیعیان در شکل گیری انقلاب

نوری با تاکید بر نقش بی بدیل شیعه و اندیشه شیعیان در شکل گیری انقلاب گفت :سالها بعد نظریه پرداز ایرانی مقیم فرانسه خانم لیلی عشقی انقلاب کتابی نوشت تحت عنوان «زمان میان زمانها» که با رویکرد پدیدارشناسی معنویت گرایانه به تحلیل انقلاب ایران پرداخت.

خانم عشقی انقلاب ایران را نه یک حادثه تاریخی صرف  بلکه حادثه ای عرفانی دانست که در «زمان باقی» یا زمان عالم ملکوت رخ داد. او از دو نوع زمان یاد می کند: «زمان فانی یا تاریخی» شامل همه امور طبیعت می شود و «زمان باقی یا عالم ملکوت» که از جنس زمان عادی نیست و برای همه انسانها قابل فهم نیست.

نوری گفت: در زمان عالم ملکوت است که حوادث تاریخ ساز رخ می دهند و انقلاب ایران یک حادثه تاریخ ساز بود که در زمانی ورای زمانها حادث شد.انقلاب ایران یک رویداد بی تاریخ است که نقطه آغاز و اختتامی ندارد.

مدیرکل کتابخانه های گیلان با تاکید بر این که در این زمان دست شستن از همه چیز آسان می شود گفت: انقلابیون ایران نه از توپ می ترسیدند و نه تانک؛ ترس معمول درد و مرگ از بین رفته بود.. در نتیجه، رمز انقلاب «مردم» شد. با این رمز مردم بود که ژنرالهای شاه اعتراف کردند «هیچ کاری نمی توان، مردم حاضرند در گروههای هزار نفری کشته شوند. امروز این ملت است که در برابر ما قرار گرفته؛ ما همه چیزز داریم اما مات شده ایم».

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان تصریح کرد :  مردان انقلابی آن دوران کسانی بودند که بدون احساس درد و با درک عالم ملکوت آگاهانه پا در میدان نبرد می گذاشتند. آنها در زمان عادی حاضر نبودند.

او حضور مردم را رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران خواند و گفت: به زعم خانم لیلی عشقی انقلاب اسلامی ایران پیوند ناگسستنی با رویداد عاشورا داشت و  کربلا هم یک رویداد بی تاریخ است. به عبارتی این محقق، جریان انقلاب اسلامی ایران نه نزدیک به کربلا بلکه عین کربلا است.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.