راه سوم: غلامعلی رجایی با اشاره به شرایط زمان جنگ گفت: در زمان جنگ مشکلات معیشتی بسیاری وجود داشت اما هیچ کس اعتراض نمی‌کرد چون مردم می‌دانستند مشکلات برای همه است و بین آنان و مسئولان تفاوتی نیست. اما اکنون وقتی مردم از یک طرف اختلاس‌های میلیاردی را و از طرف دیگر اوضاع معیشتی خود را می‌بینند طبیعی است که معترض شوند.

 غلامعلی رجایی، فعال سیاسی با تاکید بر اینکه «باید نوع نگاه و رفتارمان با مردم تغییر کند» گفت: «متأسفانه نگاهی که الان به مردم وجود دارد نگاه فرودستانه است؛ به عبارت دیگر نگاهی که اکنون به مردم وجود دارد اینطور است که ما ولی‌نعمت مردم هستیم.»
او در گفتگو با اعتمادآنلاین تاکید کرد: «باید این نگاه به مردم تغییر کند. باید به مردم به‌عنوان همراه و همکار نگاه کرد. مردم باید ولی‌نعمت و فرادست باشند.»
رجایی با بیان اینکه «معضلات و مشکلات مردم به‌خصوص مسائل معیشتی و رفاه آنان باید جدی‌تر گرفته شود» گفت: «اگر نگاه به مردم تغییر پیدا کند مردم نیز با ما همراه خواهند شد و دیگر ما هیچ اعتراض یا اغتشاشی نخواهیم داشت.»
مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی با اشاره به شرایط زمان جنگ یادآور شد: «در زمان جنگ مشکلات معیشتی بسیاری وجود داشت اما هیچ کس اعتراض نمی‌کرد چون مردم می‌دانستند مشکلات برای همه است و بین آنها و مسئولان تفاوتی نیست. اما اکنون وقتی مردم از یک طرف اختلاس‌های میلیاردی را و از طرف دیگر اوضاع معیشتی خود را می‌بینند طبیعی است که معترض شوند.»
رجایی با تاکید بر رفع تبعیض و برقراری عدالت اظهار کرد: «در شرایط کنونی برای برقراری عدالت آزمونی است برای نظام. اکنون مهمترین معضل نظام مبارزه با فساد است. همه نهادها و دستگاه‌ها باید در این زمینه به صورت جدی ورود کنند. همه کارها هم فقط از عهده دولت برنمی‌آید؛ قوه قضائیه هم در مبارزه با فساد وظیفه سنگینی برعهده دارد.»
او با تاکید بر اینکه «جامعه نیاز به امنیت و آرامش در سایه برقراری عدالت دارد» گفت: «به نظر می‌رسد جلسه سران قوا برای مبارزه با فساد بیشتر تشریفاتی شده که امید است این مساله جدی گرفته شود.»