پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 December , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۸ - 18 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 29437
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۵۸ | ارسال توسط :

یک انقلاب و چند دستاورد

راه سوم: غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، در یادداشتی برای “راهبرد” نوشت: ۲۲بهمن انقلاب اسلامی وارد ۴۰سالگی خود می شود؛ انقلابی که توانست سرفصل جدیدی برای حیات سیاسی ایرانیان باشد.  در آستانه چهل سالگی انقلاب، باید پرسید مهمترین دستاوردهای این انقلاب چه بوده است؟ در پاسخ، می‌توان گفت:  پیروزی انقلاب پایان […]

یک انقلاب و چند دستاورد

راه سوم: غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، در یادداشتی برای “راهبرد” نوشت:

۲۲بهمن انقلاب اسلامی وارد ۴۰سالگی خود می شود؛ انقلابی که توانست سرفصل جدیدی برای حیات سیاسی ایرانیان باشد.

 در آستانه چهل سالگی انقلاب، باید پرسید مهمترین دستاوردهای این انقلاب چه بوده است؟ در پاسخ، می‌توان گفت:

 پیروزی انقلاب پایان ۲۰۰سال عصر نفوذ و سلطه بیگانگان بود. کافی است به دو نمونه اشاره شود.

 اول، جمله ناصرالدین شاه قاجار که گفت: می خواهم به جنوب کشور بروم، روسیه اعتراض دارد؛ می خواهم به شمال ایران بروم، انگلیس عصبانی می شود. مرده شور این کشور را ببرد!

مورد دوم برای دوره پهلوی است که ازدواج فوزیه (خواهر ملک فاروق، پادشاه مصر) با ولیعهد وقت ایران، محمدرضا پهلوی، بود که کارگردانش انگلیس بود و آنگاه که سیاست اقتضا می کرد فوزیه جدا شود، بازهم با طراحی آنها وی جدا شد.

 حتی در دوران قدرت پهلوی دوم بازهم دخالت بیگانه کاملا مشهود است.

 پس از کودتای ۲۸مرداد که زمینه ساز حضور ایالات متحده آمریکا در ایران شد؛ زمانی که کندی (رییس‌جمهور وقت آمریکا) خواهان رفرم از بالا به پایین در ایران شد؛ پهلوی دوم چاره ای جز اجرا نداشت و آنگاه که پس از ۱۶سال کارتر (رئیس‌جمهور وقت آمریکا) بازهم خواهان فضای باز سیاسی در ایران شد؛ شاه چاره ای جز فرمانبری برایش وجود نداشت.

استقلال سیاسی ایران پس از انقلاب، نکته ای است که دوست و دشمن به آن اعتراف دارند.

دخالت بیگانگان علاوه بر امور سیاسی در حوزه های دیگر هم وجود داشت. یکی از این موارد، دخالت در اقتصاد ایران بود.

 برای آنها آنچه مهم بود؛ منافع خودشان بود. برای مثال، نفت ایران از انعقاد قرداد دارسی در سال ۱۲۸۰شمسی تا پیروزی انقلاب کاملا تحت تاثیر سیاست های بیگانگان بود.

انگلیس ها از قرداد دارسی منافع ۸۴درصدی داشتند و پس از تجدید قرارداد در سال۱۳۱۲ در زمان رضاشاه بازهم سهم ایران مالک نفت فقط ۲۰درصد و سهم شریک انگلیسی ۸۰درصد بود!

 و آنگاه که ملتی خواهان خلع ید بیگانه در قضیه نفت شد؛ دولت ملی مصدق می بایست سرنگون شود. چراکه الگوی خلع ید بیگانه در نفت ایران می توانست سبب بیداری در دیگر کشورهای نفتی منطقه هم بشود و منافع فراوان از نفت منطقه برای بیگانگان را به خطر اندازد.

 برای مثال در سال ۱۳۲۹شمسی سالی که در انتهای آن ۲۹اسفند نفت ایران ملی شد؛ فقط سهم مالیات دولت انگلیس از شرکتBP پنجاه و یک میلیون لیره استرلینگ بود و سهم ایران فقط ۱۶میلیون لیره استرلینگ! و بعد از کودتای ۲۸مرداد هم سهم ایران از قرارداد با کنسرسیوم چندملیتی که شرکت های آمریکایی را هم در بر می گرفت؛ پنجاه پنجاه بود.

 با پیروزی انقلاب، ملی شدن صنعت نفت به معنای واقعی اتفاق افتاد و مدیریت نفت ایران و مراحل استخراج و استحصال تا به آخر با ایرانیان شد.

 پیروزی انقلاب بازگشت دوباره ای به هویت اسلامی-ایرانی بود. ایرانیان در تاریخ دو بار در تمدن سازی نقش افرینی کرده اند.

اول در ایران باستان که به تعبیر هگل اولین امپراتوری جهانی بودند و دوم در شکل گیری تمدن اسلامی که ایرانیان با ستاره های خود همانند ابن سینا و فارابی و خوارزمی و… تمدن اسلامی را شکوفا کردند.

واقعیت این است با وقوع انقلاب اسلامی بازگشت به هویت اسلامی-ایرانی طی ۴دهه گذشته سبب شده تا نوعی اعتماد به نفس در ایرانیان شکل گیرد و همین سبب شود تا شاهد رشد قابل توجهی در مقوله علم و دانش در کشور باشیم؛ رشدی که مورد تایید نهادهای بین المللی هم هست.

 پیشرفت در انرژی هسته‌ای مسالمت آمیز و نانو و هوافضا نمونه هایی از این رشد و پیشرفت بوده است.

انقلاب اسلامی سبب شد تا شاهد مشارکت بالای مردم در اداره کشور باشیم. از آغاز پیروزی انقلاب تاکنون شاهد برگزاری ۳۶ انتخابات سراسری بوده ایم.

 نمونه ای موفق از نوعی مردمسالاری بومی و ملی که به جز یک مورد بالای ۵۰درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند.

واقعیت این است به جز موارد محدود در دوره مشروطیت و دوره ملی شدن صنعت نفت شاهد برگزاری انتخابات مشارکتی در قبل از انقلاب نبودیم.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.