راه سوم: ترامپ قصد دارد، ایستگاه های فضایی ایالات متحده را محدود تر کرده و کلیه هزینه های این نوع فعالیت های اکتشافی و فضایی را به تجارت بخش خصوصی اختصاص دهد.

به گزارش انتخاب  به نقل از سی نت ، یک سند داخلی فاش شده از ناسا که توسط شبکه خبری  که  CBS News ب منتشر شده نشان می دهد ،کاخ سفید قصد دارد تا پس از سال ۲۰۲۴ سرمایه گذاری ISS را متوقف کند و آن را به صنعت خصوصی تبدیل کند.

به نظر می رسد از این به بعد فضانوردان و مهندسین ناسا یک رئیس جدید یعنی دونالد ترامپ را دارند که بر آن ها و اهدافشان حکمرانی کند . ظاهرا دولت ترامپ برای جلوگیری از  اختصاص بودجه دولتی به ایستگاه های فضایی بین المللی پس از سال ۲۰۲۴ قصد دارد صنعت فضایی را به بخش  خصوصی واگذار کند .

براساس بررسی داخلی  سازمان ناسا ،بر اساس این طرح حمایت فدرال مستقیم از آزمایشگاه های فضایی به پایان خواهد رسید .

البته بر اساس مندرجاتی که در این طرح منتشر شده است ، اعلام شده “تصمیم برای پایان دادن به حمایت فدرال فدرال برای ISS در سال ۲۰۲۵ به این معنی نیست که در آن زمان پلتفرم نیز به طور کلی از بین خواهد رفت ، بلکه ممکن است این صنعت بتواند بعضی از عناصر یا قابلیت های ISS را به عنوان بخشی از یک فعالیت تجاری آینده ادامه دهد.

بر اساس این طرح قرار است ناسا طی هفت سال آینده مشارکت های بین المللی و تجاری خود را گسترش دهد تا آماده ورود به تجارت بخش خصوصی نیز باشد .

به گفته برخی از کارشناسان صنعت هوافضا ، برخی از ماژول های ایستگاه های فضایی تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۳۰ سال سن خواهد داشت و در نتیجه نیازمند صرف هزینه و اعمال تغییرات خواهند بود . بنابراین دولت ترامپ آگاهانه و هدفدار اقدام به تغییرات کرده است .

دولت ایالات متحده برای ساخت و اداره ایستگاه فضایی  که در نوامبر ۱۹۹۸ راه اندازی کرد، نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار صرف کرده است.بنابراین اعطای این ایستگاه به بخش خصوصی از دید برخی از کارشناسان چندان منطقی ارزیابی نمی شود .