پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 December , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۸ - 18 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 29687
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۰۸ | ارسال توسط :

آیا رفراندوم خطرناک است؟

راه سوم: «قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم، باید به اصل ۵٩ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد.» همین یک جمله رییس‌جمهوری کافی بود تا تفسیرها و واکنش‌ها به درست یا نادرست بودن پیشنهاد حسن روحانی آغاز شود؛ پیشنهاد […]

آیا رفراندوم خطرناک است؟

راه سوم: «قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم، باید به اصل ۵٩ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد.» همین یک جمله رییس‌جمهوری کافی بود تا تفسیرها و واکنش‌ها به درست یا نادرست بودن پیشنهاد حسن روحانی آغاز شود؛ پیشنهاد رفراندوم. تابویی که هر‌از‌چند‌گاهی از سوی رییس‌جمهوری یا سیاستمداری مطرح می‌شود و بعد از آن تقبیح‌ها و تمجیدها را در پی دارد. منتقدان رییس‌جمهور اما این‌بار مشی و روش‌های متفاوتی در پیش گرفتند.محمد نبی حبیبی، ‌دبیرکل حزب موتلفه اسلامی روز سه‌شنبه در جمع برخی اعضا و هواداران این حزب نسبت به سخنان حسن روحانی در روز ٢٢ بهمن و در مورد برگزاری رفراندوم واکنش نشان داد. حبیبی درخواست مناظره زنده با رییس‌جمهوری داشت و حسن روحانی را متهم کرد که تصویری ناقص از وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ارایه می‌کند.

سید‌ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس هم با کنایه از سخنان روحانی در روز ٢٢ بهمن یاد کرد. رییسی معتقد است که پیشنهاد برگزاری رفراندوم دمیدن در آتش تفرقه میان جریان‌ها و جناح‌ها است.

اما واکنش‌ها نسبت به این پیشنهاد که تنها بخشی از قانون اساسی است، تندتر شد. احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در گفت‌وگو با فارس همچون دوستان اصولگرایش در پارلمان منتقد این بود که چرا رییس‌جمهوری در روز ٢٢ بهمن صحبت از رفراندوم به میان آورده است؟ اما سخنان تند خاتمی به همین‌جا ختم نشد. خاتمی بی‌بی‌سی را شبکه‌ دولتی ضد اسلامی، ضد‌ایرانی و ضدانقلاب فراری خواند و گفت که گرچه دلخوش به برخی اظهارنظرها شده‌اند اما آنها هرگز به آرزوی خود برای رفراندوم و همه‌پرسی عمومی نخواهند رسید. تحلیل خاتمی از اهداف جریانی که برگزاری رفراندوم را پیشنهاد می‌دهند برچیدن سفره اسلام و ولایت‌فقیه است؛ آنچه او رویای ضدانقلاب می‌خواند و معتقد است هیچگاه محقق نخواهد شد. آیت‌الله نوری‌همدانی هم از دیگر منتقدان سخنان رییس‌جمهوری بود. او در انتهای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم خطاب به روحانی گفت «اگر هوس برگزاری رفراندوم دارید، در خصوص معیشت مردم رفراندوم برگزار کنید… به جای حاشیه‌سازی، بانک‌ها را درست کنید و اقتصاد کشور را سامان دهید؛ اگر عاجز از درست کردن بیکاری و گرانی هستید با صداقت بگویید نمی‌توانید انجام دهید، چرا حاشیه‌سازی می‌کنید؟»

او البته معتقد است «جمهوری اسلامی یک‌بار رفراندوم را انجام داد و مردم با آرای بسیار بالا این نظام را قبول کردند و همان مردم که به این نظام رای دادند روز ۲۲ بهمن حضور یافتند. همین حضور برای تایید نظام کافی است.» البته انتقادات از پیشنهاد رفراندوم تنها از سوی اصولگرایان مطرح نشد. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گرچه چندان با این پیشنهاد موافق نیست اما به نامه‌نیوز گفته است نمی‌توان ایرادی به این اظهارنظر گرفت اما باید گفته‌شود که چه موقع و کجا می‌توان و باید از این ابزار استفاده کرد. کرباسچی گفته است که رییس‌جمهوری اختیارات بسیاری دارد و‌ می‌تواند تصمیمات موثری بگیرد. او حتی فرمان ٨ ماده‌ای امام را پیشنهاد می‌دهد که روحانی می‌تواند با صدور و ابلاغ بخشنامه‌ای، زمینه اجرایی شدن آن را فراهم کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی حرف‌های روحانی را مصداق «آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد» دانست و گفت: «درست است که ایشان هم تحت فشارهای بسیار سیاسی و تبلیغاتی قرار دارد اما باید رودربایستی‌ها را کنار گذاشته و با توجه به اختیاراتش عمل کند.»

البته در این میان نجات‌الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان نسبت به پیشنهاد رییس‌جمهوری البته از منظر حقوقی واکنش مثبتی داشته است. ابراهیمیان در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین تاکید دارد همه‌پرسی ظرفیتی است که در قانون اساسی پیش‌بینی شده و از این منظر اشکال حقوقی به پیشنهاد رییس‌جمهوری نمی‌گیرد اما می‌گوید باید روشن شود منظور از همه‌پرسی در چه موردی است. او تاکید دارد در قانون اساسی استثنایی برای همه‌پرسی قید نشده و درباره همه مسائل مهم کشور می‌توان از ظرفیت همه‌پرسی استفاده کرد. البته پیش از اظهارنظر ابراهیمیان، عباسعلی کدخدایی، هرچند استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی ۵٧ با رفراندومی در ١٢ فروردین سال ۵٨ میسر شد با این حال پس از این همه‌پرسی سال ۵٨، تنها یک بار دیگر و در جریان بازنگری قانون اساسی در سال ۶٨ اتفاق افتاد و پس از آن به یک تابو تبدیل شد. بر اساس اصل ۵٩ قانون اساسی در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در اعمال قوه مقننه می‌توان از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم اقدام کرد البته در شرایطی که در‌خواست مراجعه به آرای عمومی به تصویب دو‌سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد. علاوه بر این اصل ١٧٧ نیز برای بازنگری در قانون اساسی به آرای مردمی مراجعه کرد که البته در این اصل هم شرایط ویژه‌ای برای برگزاری رفراندوم در نظر گرفته شده است. به هر روی برخی منتقدان معتقدند حسن روحانی به واسطه فشار سیاسی و تنگناهایی که با آن در دولتداری مواجه شده برای چندمین بار است که پای این دو اصل قانون اساسی را به میان می‌کشد این درحالی است که به زعم این مخالفان، رییس‌جمهوری پیش از اینکه پیشنهاد رفراندوم بدهد، می‌تواند و باید از مجموعه اختیاراتش تمام و کمال در جهت کنترل شرایط استفاده کند؛ موضوعی که سعید حجاریان در یادداشت اخیر خود به آن اشاره کرده‌ و معتقد است سوال سیاسی جواب حقوقی دارد و استفاده از حربه همه‌پرسی در شرایط کنونی امری خطرناک است/ اعتماد

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.