پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 7 December , 2019
امروز : شنبه, ۱۶ آذر , ۱۳۹۸ - 10 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 29918
  پرینتخانه » اخبار سرخط, گیلان تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴ | ارسال توسط :

تامین منابع با توجه به علایق مخاطبین در دستور کار اداره کل کتابخانه های عمومی استان است

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نخستین نشست هم اندیشی مسئولین کتابخانه های مشارکتی استان یکی از اهداف وجود این مراکز فرهنگی را کمک به توسعه سرانه فضای فیزیکی مطالعاتی در استان عنوان کرد و گفت: کتابخانه های مشارکتی درکنار کتابخانه های عمومی نهادی وظایف یکسانی را برعهده دارند. به گزارش روابط […]

تامین منابع با توجه به علایق مخاطبین در دستور کار اداره کل کتابخانه های عمومی استان است

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نخستین نشست هم اندیشی مسئولین کتابخانه های مشارکتی استان یکی از اهداف وجود این مراکز فرهنگی را کمک به توسعه سرانه فضای فیزیکی مطالعاتی در استان عنوان کرد و گفت: کتابخانه های مشارکتی درکنار کتابخانه های عمومی نهادی وظایف یکسانی را برعهده دارند.

۲۰۱۸۰۲۱۹_۱۵۳۱۴۰

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، نخستین نشست هم اندیشی مسئولین کتابخانه های مشارکتی استان روز گذشته (یکشنبه۲۹بهمن) با حضور دکتر هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، زهرا بدن آرا؛ معاون امور کتابخانه ها و همکاریها، کورش محمدی؛ رئیس اداره امور کتابخانه ها، عابد رمضانی پور؛ رئیس اداره امور همکاری ها، مسئولین ستادی اداره کل کتابخانه های عمومی، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها و مسئولین کتابخانه های مشارکتی برگزار شد.
دکتر هادی نوری در این نشست هم اندیشی با اشاره به  وجود ۲۳باب کتابخانه مشارکتی در گیلان، یکی از اهداف وجود این مراکز فرهنگی را کمک به توسعه سرانه فضای فیزیکی مطالعاتی در استان عنوان کرد و گفت: کتابخانه های مشارکتی درکنار کتابخانه های عمومی نهادی وظایف یکسانی را برعهده دارند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با تشکر از مسئولین و کتابداران کتابخانه های مشارکتی در انجام فعالیت های کتابداری در دل سازمان ها و نهادهای اجرایی استان رفع موانع و مشکلات ایشان از سوی سازمان های متبوعشان را از مهمترین خواسته های اداره کل کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد.
نوری همچنین در ادامه به بحث تامین منابع کتابخانه های عمومی مشارکتی از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز اشاره کرد و گفت: تامین منابع کتابخانه های عمومی با توجه به صلایق و علاقه مخاطبین یکی از مهمترین مسائلی است که امروز نهاد در دستور کار خود قرار داده است و ارسال کتاب ها با درنظر گرفتن این موضوع در حال انجام می باشد.
کتابخانه های مشارکتی نباید از اصل فرهنگی خود دور شوند
وی با انتقاد از برخی کتابخانه های مشارکتی در در دور شدن از ماهیت اصلی خود و توجه زیاد به بخش مالی در ازای ارائه خدمات به علاقمندان و مراجعین به کتابخانه ها نیز گفت: با توجه به رسالت اصلی ایجاد کتابخانه های عمومی در تامین نیازهای اطلاعاتی مراجعین، تجاری سازی این محیط قابل پذیرش نبوده و باید برای تامین منابع مالی از راه های دیگری اقدام شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین ضرورت امر آموزش کتابداران و روزآمدسازی آنها را خاطرنشان کرد و با بیان اینکه توانمند سازی نیروها در نهاد کتابخانه های عمومی یک اصل محسوب می شود از مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی مشارکتی خواست تا در این نشست های آموزشی نقش فعال تری ایفا کنند.
تشکیل کمیته بررسی وضعیت کتابخانه های مشارکتی در آینده نزدیک
دکتر هادی نوری در ادامه وضعیت فضای فیزیکی برخی از کتابخانه های مشارکتی را برای حضور علاقمندان نامناسب توصیف کرد و از تشکیل کمیته ویژه ای متشکل از کتابداران فعال نهادی برای برسی محیط این کتابخانه ها و رفع مشکلات آنها در آینده نزدیک خبرداد. وی هدف از تشکیل این گروه را استاندارد سازی وضعیت کتابخانه های عمومی استان گیلان با توجه به سند توسعه پنجساله اداره کل کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد.
دکتر نوری در پایان انعکاس فعالیت های انجام شده در کتابخانه های مشارکت، تبلیغات یکپارچه و هماهنگ با کتابخانه های نهادی و حضور کتابداران این کتابخانه ها در جلسات شورای اداری شهرستانی را از جمله انتظارات خود از ایشان برشمرد.
در این جلسه همچنین بدن آرا؛ معاون توسعه امور کتابخانه ها و همکاریها، کورش محمدی؛ رئیس اداره امور کتابخانه ها و شفیعی؛ کارشناس امور منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به بیان انتظارات خود از مسئولین کتابخانه ها و گزارش اقدامات کتابخانه های عمومی مشارکتی پرداختند.
بیان نظرات، دیدگاهها و مشکلات کتابخانه های عمومی مشارکتی از سوی مسئولین این کتابخانه ها پایانبخش نخستین نشست هم اندیشی مسئولین کتابخانه های مشارکتی استان گیلان بود.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.