پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 5 December , 2019
امروز : پنج شنبه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۸ - 8 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 30009
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴ | ارسال توسط :

برخی از قوانین و نحوه مدیریت زندان‌ها نیاز به اصلاح دارد/ یکی از وظایف مجلس نظارت است اما به راحتی نمی‌تواند بر زندان‌ها نظارت داشته باشد

راه سوم: سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به امکان محدود مجلس برای نظارت بر زندان‌ها گفت:‌ بعد از اعتراض هایی که شد و بازداشت هایی که بود و مرگ سینا قنبری که در زندان صورت گرفت مجلس از منظرهای مختلف درخواست بازدید از زندان را داشت و یکی از این منظرها فراکسیون حقوق شهروندی بود […]

برخی از قوانین و نحوه مدیریت زندان‌ها نیاز به اصلاح دارد/ یکی از وظایف مجلس نظارت است اما به راحتی نمی‌تواند بر زندان‌ها نظارت داشته باشد

راه سوم: سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به امکان محدود مجلس برای نظارت بر زندان‌ها گفت:‌ بعد از اعتراض هایی که شد و بازداشت هایی که بود و مرگ سینا قنبری که در زندان صورت گرفت مجلس از منظرهای مختلف درخواست بازدید از زندان را داشت و یکی از این منظرها فراکسیون حقوق شهروندی بود که کتبا برای بازدید از زندان ها مکاتبه کرد اما بعد از ۲۰ روز جواب مشخصی داده نشد و سر انجام تعدادی از نماینده‌های مجلس توانستند بازدید کنند.

بهرام پارسایی عضو کمیسیون اصل نود و سخنگوی فراکسیون امید گفت: درجلسه ای که فراکسیون امید داشت و گزارشی که از روند بازداشت و نحوه مرگ سید امامی داده شد، بیشتر احساس می شود که هم در بعضی از قوانین و هم در نحوه مدیریتی در بخش های مختلف از جمله زندانها نیاز به اصلاح  داریم.
وی با اشاره به اظهارات دادستان تهران ، تصریح کرد: اینکه آقای دادستان نیز به این موضوع اشاره داشتند نقطه مثبتی است که می شد جلوی این خودکشی را گرفت. فیلمی که نشان داده می شود کاملا بدیهی است که باتوجه به حرکاتی که انجام می داد دنبال یک هدفی خاصی است اما کنترل و مدیریتی بر روی آن نبود و در حال حاضر کسی پاسخگوی این موضوع نیست و کسی مسئولیت خودکشی آقای سید امامی را برعهده نگرفته است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بر این اساس نیاز است که در مواردی تجدید نظر شود و در مواردی تغییرات به وجود بیاید. از جمله در اصلاح قوانین مربوط به زندانها و قوانین جزایی باید تغییراتی بوجود بیاید. روز گذشته در فراکسیون امید یکی از موضوعاتی که قرار شد کمیته پیگیری موضوع خودکشی آقای سید امامی دنبال کند، بررسی نیاز به اصلاح قوانین و مدیریت زندانها است.
سخنگوی فراکسیون امید، ادامه داد: اداره زندانها هم می تواند در قوانین ما مشخص شود که در چه وضعیتی باشد و نظارت بر زندانها به چه شکلی باشد. در حال حاضر ما شاهد هستیم که مجلس که به اصطلاح در راس امور است و باید بتواند بر همه چیز نظارت کند  و یکی از وظایف مجلس بعد نظارتی اش است به راحتی نمی تواند بر زندانها نظارت داشته باشد.
پارسایی یادآور شد: به عنوان نمونه ما شاهد هستیم که بعد از اعتراض هایی که شد و بازداشت هایی که بود و مرگ سینا قنبری که در زندان صورت گرفت مجلس از منظرهای مختلف درخواست بازدید از زندان را دادند و یکی از این منظر ها فراکسیون حقوق شهروندی بود که کتبا برای بازدید از زندان ها مکاتبه کرد اما بعد از ۲۰ روز جواب مشخصی داده نشد و سر انجام تعدادی از نماینده‌های مجلس توانستند بازدید کنند.
وی افزود: حتی بحث نظارتی مجلس هم در اینجا جای سوال و اما و اگر دارد که اگر به قسمت نظارتی مجلس ایمان داریم که اگر شاخصه ها و وظیفه مجلس بعد نظارتی و قانون گذاری آن است. در این محدوده هم حتی مجلس که وظیفه نظارتی دارد نمی تواند نظارت دقیق یا مناسب و یا در زمانی‌که متقاضی است داشته باشد. لذا ما هم نیاز به اصلاح قوانین داریم و در اصلاح قواین می توان اصلاح مدیریتی را نیز در نظر گرفت.
این نماینده با اشاره به شکایت فراکسیون امید در خصوص خودکشی سید امام به کمیسیون اصل نود گفت: باتوجه به اینکه این اقدام یک طرز کار غلط بوده که این مشکل پیش آمده است ضمن اینکه دادستان هم اذعان می کند که می شد جلوی مرگ سید امامی را گرفت و این حادثه که ضربه سنگینی را هم به اعتبار نظام هم در افکار عمومی و هم مجامع جهانی وارد کرد ناشی از طرز کار غلط است که به اینجا کشیده شده است بنابراین از جنبه قانونی فراکسیون معتقد است که کمیسیون اصل ۹۰ باید ورود پیدا کند و یک گزارشی را تهیه و در اختیار مجلس و مردم قرار دهد.
پارسایی خاطرنشان کرد: همینطور در کنار این موضوع ما خواهان فعالیت بیشتر و شفاف تر تیم ۴ نفره‌ای هستیم که آقای رییس جمهور برای رسیدگی به این موضوع مشخص کردند.
|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.