راه سوم: اوایل آذرماه بود که وکیل اولیای دم مرحوم روح الامینی از قربانیان فاجعه کهریزک خبر داد که سعید مرتضوی قاضی مخلوع به دو سال حبس محکوم شده است. حالا اخبار ضد و نقیضی از به زندان رفتنش منتشر شده است. موضوعی که سعید مرتضوی در گفت و گو با «اعتمادآنلاین» آن را تکذیب کرد و گفت علاوه بر اعاده دادرسی درخواست ماده ۴۷۷ هم کرده است.

 اوایل آذرماه بود که وکیل اولیای دم مرحوم روح الامینی از قربانیان فاجعه کهریزک خبر داد که سعید مرتضوی قاضی مخلوع به دو سال حبس محکوم شده است. حالا اخبار ضد و نقیضی از به زندان رفتنش منتشر شده است. موضوعی که سعید مرتضوی در گفت و گو با «اعتمادآنلاین» آن را تکذیب کرد و گفت علاوه بر اعاده دادرسی درخواست ماده ۴۷۷ هم کرده است.

خبری منتشر شده مبنی براینکه شما به زندان رفته اید؟


هنوز نه حکم قطعی به من ابلاغ شده و نه از اجرای احکام به من چیزی ابلاغ شده است. 
پس موضوع زندان رفتن را تکذیب می کنید؟


بله هنوز پیگیر اعاده دادرسی هستیم. فعلا تکذیب می کنیم و تقدیر و مشیت الهی و قضا و قدر که مشخص نیست اما در منزل هستم و چیزی هم به من ابلاغ نشده است.
پس پرونده در اجرای احکام است؟


 نه رای قطعی ابلاغ کرده اند و از اجرای احکام چیزی به من ابلاغ نشده است. اگر هم ابلاغ شود تابع قانون هستیم.
پیگیری های شما درباره این حکم در چه مرحله‌ای است؟


اعاده دادرسی داده ایم منتظر پاسخ هستیم. براساس ماده ۴۷۷ اگر خلافی بین شرع باشد فرد می تواند درخواست اعمال ماده ۴۷۷ کند من هم در حال تنظیم آن هستم و تا هفته آینده ماده ۴۷۷ هم اعمال می کنم.
به گزارش اعتمادآنلاین؛ براساس ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۹۲/۱۲/۴ « در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رأی قطعی صادر کند. شعب خاص مذکور مبنیّاً بر خلاف شرع بیّن اعلام شده، رأی قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به‌عمل می‌آورند و رأی مقتضی صادر می‌نمایند …»