پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 30249
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸ | ارسال توسط :

بزرگانی که معتقد به علم دینی اند چرا تا کنون علم دینی تولید نکردند؟

راه سوم: در این سی سال بودجه عظیمی از بیت المال این کشور صرف پیدایش علم دینی شده است، ولی در تولید علم دینی توفیقی دست نداده است؛ ای کاش این بزرگان و دوستانی که طرف دار علم دینی هستند، نمونه ای از علم دینی را پدید می آوردند! اخیرا به دنبال حواشی نامه دکتر […]

بزرگانی که معتقد به علم دینی اند چرا تا کنون علم دینی تولید نکردند؟

راه سوم: در این سی سال بودجه عظیمی از بیت المال این کشور صرف پیدایش علم دینی شده است، ولی در تولید علم دینی توفیقی دست نداده است؛ ای کاش این بزرگان و دوستانی که طرف دار علم دینی هستند، نمونه ای از علم دینی را پدید می آوردند!

اخیرا به دنبال حواشی نامه دکتر داوری به همایش «هم اندیشی اسلامی» که در آن از عدم امکان علم دینی سخن گفته بود و تاکید داشت نمی توان «علم را به صفت دینی متصف کرد» استاد مصطفی ملکیان در صفحه شخصی خود به بازنشر یکی از سخنرانی هایش در خصوص علم دینی پرداخته است. عنوان این بحث، «وصیه ای به طرفداران علم دینی» است که گزیده ای از آن در ادامه ارائه می شود:

توصیه ای به طرف داران علم دینی دارم: به جای این که نزدیک به سی سال در ایران راجع به «امکان» علم دینی سخن بسراییم، کاش این طرف داران، علمی دینی بسازند و سپس بگویند: ادل الدلیل علی امکان الشیء وقوعه.

بگویند: ببینید این قدر شما ملکیان های عالم «هداهم الله تعالی» گفتند که علم دینی امکان ندارد، بفرمایید، ما علم دینی تولید کردیم. آن گاه که علم دینی تولید شد و وقوع پیدا کرد، «ادل الدلیل» بر علم دینی محقق شده است.

در این سی سال با این که خود بنده هم می دانم  که چه بودجه  عظیمی از بیت المال این کشور صرف پیدایش علم دینی شده است، ولی در تولید علم دینی توفیقی دست نداده است؛ ای کاش این بزرگان و دوستانی که طرف دار علم دینی هستند، نمونه ای از علم دینی را پدید می آوردند!

تجربه ی تلخ تر از ما، در پاکستان در زمان ضیاءالحق تکرار شد. او بودجه ای هنگفت به متفکران و اندیشمندان کشورش داد تا علم دینی تولید کنند و البته پروژه صد در صد به شکست انجامید. البته به شکست انجامیدن این پروژه در پاکستان دلیل بر این سخن نیست که در ایران نیز لزوماً به شکست بیانجامد، قصد مقایسه نیست؛ بحث این است که در پاکستان اگر طرح شکست خورد، ما در ایران به جای این که در باب امکان علم دینی سخن بسراییم، نیکوتر آن است که علم دینی را به وجود آوریم.

شکست در یک طرح دلیل بر این نیست که در طرح های دیگر نیز شکست را بچشیم؛ اما سبب آن هست که با احتیاط قدم گذاشته شود، اگر از پلکانی زمین خوردید، دلیل بر این نیست که بار دوم هم زمین می خورید البته که دلیل نیست؛ اما در عین حال سبب می شود که به دیگران هشدار دهید.

سخن آن است که چرا بزرگانی که علاقه مند به علم دینی اند علمی دینی تولید نکرده اند.

منبع: ایران

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.