پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
شناسه خبر : 30195
  پرینتخانه » گیلان, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۸:۲۱ | ارسال توسط :

رشت نمایشگاهی برای شهرداران

راه سوم: مدیران اتوبوسی یکی از آفت‌های مدیریت شهری هستند؛ آنها پروتکل‌های جدید می‌سازند و روش‌های مدیریت قدیمی‌ها را با بولدوزر نابود می‌کنند؛ یعنی شما می‌توانید از هم‌عصری با آنها نتایج عجیبی بگیرید؛ از اینکه یک طرح با صرف هزینه‌های میلیارد میلیارد تومانی یک طرح از پیش شکست‌خورده است تا اینکه همان طرح با صرف […]

رشت نمایشگاهی برای شهرداران

راه سوم: مدیران اتوبوسی یکی از آفت‌های مدیریت شهری هستند؛ آنها پروتکل‌های جدید می‌سازند و روش‌های مدیریت قدیمی‌ها را با بولدوزر نابود می‌کنند؛ یعنی شما می‌توانید از هم‌عصری با آنها نتایج عجیبی بگیرید؛ از اینکه یک طرح با صرف هزینه‌های میلیارد میلیارد تومانی یک طرح از پیش شکست‌خورده است تا اینکه همان طرح با صرف هزینه‌های به مراتب بیشتر می‌تواند بازده بالایی داشته‌ باشد.

نمونه این مدیران اتوبوسی را در شهرداری رشت و شورای شهرش می‌بینیم. پروژه فرهنگی پیاده‌رو سازی از همان اول هم با انتقادات جدی کسبه روبرو بود؛ شاید یک ویترین جهانی برای شهر رشت باشد اما کسب‌وکار خیلی‌ها را نابود کرده است. دفاع تمام قد شهرداری پیشین دکتر ثابت‌قدم و همراهانش تا حد زیادی قابل توجیه بود و مخالفت‌های جسته‌وگریخته شورای شهر پیشین راه به‌جای نبرد؛ حداقل کاری که شهرداری قبل باید انجام می‌داد توجیه اقتصادی کسبه بود؛ آنها هرگز نتوانستند از این خوان مهم بگذرند و حتا با یک پرش نمادین و صرف هزینه‌های تبلیغاتی در رسانه‌های طرفدار اجازه ندادند صدای این نارضایتی‌ها شنیده‌ شود. شهرداری پیشین در برآورد هزینه‌ها مشکل داشت و برآورد حین اجرای کار ۷۰ درصد کسری داشت. پیمانکارهایی که خلع مسئولیت می‌شدند و هزینه عوامل و نیروی انسانی هیچ‌گاه در این پروژه عظیم شهری به‌درستی محاسبه نشد. نتیجه‌اش تعدیل هزاران نیروی کار بدون توجیه اقتصادی بود.

حاشیه‌های این پروژه در کنار کندن درختان مسیر میدان امام‌خمینی و خیابان فرهنگ برای خط بی‌آرتی هم در زمان خودش شنیدنی بود. شهری با درختان همیشگی برای مدرن شدن همه هویت طبیعی خود را از دست می‌دهد و مسئولان جدید در یک اقدام عجیب پروژه جدیدی را کلید می‌زنند. به نظر می‌رسد دود این موازی کاری‌ها در شهرداری و شورای شهر رشت قرار است به چشم مردم برود. چون ردیف‌های بودجه و ردیف‌های شغلی و اعتبارها از قبل پر شده‌اند و آنچه از عملکرد نهادها مشخص است قرار نیست اعتراض کسبه به کساد شدن بازار شب عیدشان در این ردیف‌های بودجه لحاظ شود. شهرداری رشت باید قوی‌تر از این‌ها عمل کند. باید عملکرد امتدادی را یاد بگیرد. نمی‌شود وسط یک پروژه بزرگ یک دفعه عقب کشید. کاش آفت طرح‌های نمایشی و توجیه اقتصادی نداشتن این طرح‌ها ازمردم دیار میرزا دست برمی‌داشت.

مردمان رشت بین سنت و مدرنتیه به‌حال خود رها شده‌اند. همگام‌سازی همه بافت شهری به‌صورت مدرن می‌تواند سنتی‌های دل بازار را ناراضی نگهدارد و از مدرنیته هم گریزی نیست. شهرداری و شورای شهر رشت میان دغدغه‌های مالی مدیریتی باید زمانی هم برای شنیدن راهکارهای مردمی پیدا کند. به‌نظر می‌رسد شهر؛ تبدیل به نمایشگاه آثار دستی شهرداران مختلف شده؛ یک نمایشگاه مقطعی!

منبع:گلونی

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.