پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 30353
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹ | ارسال توسط :

برخورد با بی‌حجابی پیش از آنکه یک مسئله شرعی باشد یک الزام قانونی است

راه سوم: رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: برخورد با بی حجابی پیش از آنکه یک مسئله شرعی باشد یک الزام قانونی است و باید از این بعد به موضوع پرداخته شود. محسن هاشمی در چهل و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز در تقویم امور تربیتی و تربیت اسلامی نامگذاری شده است. […]

برخورد با بی‌حجابی پیش از آنکه یک مسئله شرعی باشد یک الزام قانونی است

راه سوم: رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: برخورد با بی حجابی پیش از آنکه یک مسئله شرعی باشد یک الزام قانونی است و باید از این بعد به موضوع پرداخته شود.

محسن هاشمی در چهل و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز در تقویم امور تربیتی و تربیت اسلامی نامگذاری شده است.

وی افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی، مسئله الزامی شدن حجاب به عنوان یک خواست عمومی مطرح و از سال ۱۳۶۲ یک قانون در این رابطه وضع شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اعتراضاتی که اکنون در رابطه با حجاب مطرح است اظهارکرد: مساله الزامی بودن حجاب، موضوعی است که از ابتدای انقلاب مطرح بود، پرسش اساسی اینجاست که ما در تربیت نسل جدید چگونه عمل کردیم که نسل جوان که در دهه نخست انقلاب مدافع پرشور حجاب بودند، اکنون بخشی از آنان دچار تردید شده اند؟

هاشمی ادامه داد: برخورد با بی حجابی بیش از آنکه مساله‌ای شرعی باشد، یک الزام قانونی است، بنابر نظر اکثریت قریب به اتفاق علما و مراجع تقلید، حجاب یک واجب شرعی برای مومنان است، اما همانگونه که در مورد نماز که مهمترین واجب دینی است با افراد بی نماز برخوردی نمی‌شود، از منظر دینی، گناه مربوط به عدم رعایت حجاب به عهده شخص است.

وی درخصوص برخی نارضایتی‌ها خاطرنشان کرد: اکنون دو نارضایتی از وضعیت حجاب در جامعه وجود دارد، نخست متدینینی هستند که معتقدند به قانون حجاب عمل نمی‌شود و بدحجابی و بی حجابی در جامعه زیاد شده است و باید برخورد با آن تشدید شود و گروه دوم مخالفین اجباری شدن حجاب است که اخیرا در قالب‌های نظیر دختران خیابان انقلاب اقدام به اعلام نظر خود بصورت وسیع کرده اند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در رابطه با این موضوع ابتدا باید توجه کنیم، مساله الزامی بودن حجاب یک مساله اجتماعی است، و مسایل اجتماعی معمولا دارای پیچیدگی وچند وجهی هستند پس نمی‌توان از یک رویکرد مانند رویکرد فقهی موافقان یا رویکرد فمینیستی مخالفان به مساله پرداخت.

هاشمی با اشاره به پیامد‌های مختلف موافقت و  مخالفت با حجاب اذعان کرد: موافقت یا مخالفت با حجاب اجباری، پیامد‌های خاصی در حوزه‌های فرهنگی و اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی دارد و باید از منظر‌های گوناگون جامعه شناسی، روانشناسی و مدیریتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در اینجا نقش کرسی‌های آزاد اندیشی که مقام معظم رهبری مطرح کردند می‌توانند راهگشا باشد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد مواضع و رویکرد‌های اخیر موافقان ومخالفان حجاب اجباری، نوعی پافشاری بر مواضع گذشته است در حالیکه جامعه هر روز در حال تغییر است و موضوع باید بصورت علمی مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران مساله حجاب را یک امر اجتماعی دانست و گفت: حجاب ابعاد مختلفی دارد و تبدیل کردن آن به موضوعی امنیتی و سیاسی، می‌تواند پیامد‌های منفی وخطرناکی در هر دو طرف، برای جامعه به همراه داشته باشد.

هاشمی اظهارکرد: اگر مساله الزامی بودن حجاب مورد بررسی قرار گیرد و با انجام نظر سنجی‌های علمی و صحیح مشخص شود که چه میزان موافقت وجود دارد یا آثار اخلاقی پوشش و مسایل اخلاقی در جامعه در صورت عدم الزامی بودن حجاب روشن شود شاید مخالفین حجاب اجباری نیز در بخشی از مواضع خود تجدید نظر کنند.

وی با بیان اینکه ” تجربه جوامع مدرن و غربی نشان داده است که در قرن بیستم، مساله پوشش زنان یکی از مباحث مهم و جنجالی حوزه اجتماعی است” تصریح کرد: این جوامع سکولار به جهت رعایت قیود اخلاقی در جامعه، خطوط وحد مرز‌هایی برای پوشش بانوان و آقایان معین می‌کردند، بنابراین موضوع حجاب را باید فراتر از مخالفت یا موافقت با یک فتوای شرعی بررسی کرد و همه جوانب آن را سنجید.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.