پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 29 May , 2020
امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹ - 7 شوال 1441
شناسه خبر : 30716
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱ | ارسال توسط :

فقدان عنصر کارشناسی در پروژه های شهری!

راه سوم/ اکبر نوری: آنچه در جلسه ۳۱ شورای شهر فومن هنگام بررسی و تصویب پروژه های عمرانی سال ۹۷ احساس شد، انتقادات ضمنی اعضاء شورا نسبت به کم و کیف پیشنهادات مطروحه شهرداری بود. شاید بیشترین واژه ای که این روزها طی جلسات متعدد شورا و به هنگام ارزیابی برنامه ها و تشخیص اولویت […]

فقدان عنصر کارشناسی در پروژه های شهری!

راه سوم/ اکبر نوری: آنچه در جلسه ۳۱ شورای شهر فومن هنگام بررسی و تصویب پروژه های عمرانی سال ۹۷ احساس شد، انتقادات ضمنی اعضاء شورا نسبت به کم و کیف پیشنهادات مطروحه شهرداری بود.

شاید بیشترین واژه ای که این روزها طی جلسات متعدد شورا و به هنگام ارزیابی برنامه ها و تشخیص اولویت ها استعمال می شود و به گوش می رسد، واژه “کارشناس” باشد. اعضاء شورا بوضوح از فقدان این مقوله نگران نشان می دهند؛ مسئله ای که نورالدین نعمتی عضو شورای شهر فومن با توجه به آن، تصویب پروژه های مطروحه را دشوار و عملاً امکانپذیر ندانست! این ذهنیت اثر خود را در بررسی تمامی پروژه های پیشنهادی شهرداری گذاشت، چنانچه پروژه پارک پیش حصار فومن با اظهار اینکه فقط بر روی کاغذ آمده و شهرداری عملاً مالکیتی بر آن ندارد و هیچگونه واگذاری توسط متولیان امر صورت نگرفته، کنار نهاده شد و یا طرح اصلاح میدان شهرداری و کوچک سازی آن که غیر ضروری و بدون توجیه تشخیص داده شد و با اکثریت آراء منفی با آن مخالفت گشت!

در همین ارتباط شاهین علیزاده همصدا با نعمتی که پیشتر از بی برنامگی در مورد احداث پارک کاس احمدان سخن گفته بود، موکداً متذکر استفاده از کارشناس اهل فن و خبره به جای کارمند درجه سه شد و درخواست کرد مسئولین دوایر شهرداری جهت پاسخگویی به ابهامات حضور یابند! این نکات هر چقدر با سکوت نسبی علیدوست سخنگوی شورای شهر همراه بود از سوی احمدزاده رئیس شورا و جلیل سندی دیگر عضو شورا مورد تایید قرار گرفت. در این میان سندی بیشتر از خلف وعده های شهردار در باره برداشت شن و عدم توانایی شورا در محقق ساختن وعده های داده شده به شهروندان جهت ترمیم کوچه ها ناراضی می نمود و در این رابطه دوباره از امتناع و عدم همکاری فرماندار فومن با شورا انتقاد نمود و برپایی جلسات شورا را بدون ‌ خروجی مشخص زیر سوال برد!

البته معضل فقدان کار مطالعاتی و کارشناسی در جلسه قبل نیز دردسر آفرین و مورد انتقاد واقع شده بود آنجایی که بررسی و تصمیمات در باره بودجه ریزی سالانه شهرداری شتابزده، در لحظه و ضرب الاجلی صورت می گرفت.

در مجموع آنچه از احوالات مدیریت شهری بر می آید نشاندهنده آن است که متولیان امر فاقد نگاه راهبردی و برنامه توسعه شهری مدون و مطالعاتی بوده و دچار روزمرگی شده اند که شاهین علیزاده نیز همانند نعمتی بنوعی بر این موضوع صحه گذاشت و اعمالی چون آسفالت و رنگ آمیزی را از وظایف ذاتی شهرداری دانست و تصریح نمود که نیل به توسعه و رسیدن به آرمانشهر نیازمند برنامه ریزی اصولی و فراهم ساختن زیرساخت ها است.
در حاشیه این جلسه باید به انتقاد شدیداللحن شاهین علیزاده از اصحاب رسانه اشاره کرد؛ مسئله ای که وی از آن به رویکرد منفعت طلبانه و اطلاع رسانی ناقص و جهت دار اخبار مربوط به شورا و شهرداری از سوی “برخی” از متولیان رسانه یاد کرد!

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.