پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 7 June , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹ - 16 شوال 1441
شناسه خبر : 31204
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵ | ارسال توسط :

مدیران استان همفکری کنند تا سهم گیلان از اشتغال کشور حتما محقق شود

راه سوم: رییس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح  امروز در دیدار نوروزی با اقشار مختلف مردم و مدیران دستگاههای اجرایی استان که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد، گفت: از حضور در میان حلقه ای که نمادی از مردم گیلان است خرسندم. محمدباقر نوبخت با بیان اینکه تلاش مدیران […]

مدیران استان همفکری کنند تا سهم گیلان از اشتغال کشور حتما محقق شود
راه سوم: رییس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح  امروز در دیدار نوروزی با اقشار مختلف مردم و مدیران دستگاههای اجرایی استان که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد، گفت: از حضور در میان حلقه ای که نمادی از مردم گیلان است خرسندم.

محمدباقر نوبخت با بیان اینکه تلاش مدیران برای پیشرفت کشور مطلوب است،افزود: همه ما مسؤلیت های محلی و منطقه ای و در بخش دیگر مسولیت های فرامحلی و ملی داریم.

نوبخت خاطر نشان کرد: توقعات به حقی از سوی مردم به صورت محسوس و نامحسوس از این جمع وجود دارد و انتظار مردم پیشرفت و توسعه و کاهش آلام و مشکلاتی است که در زندگی آنها وجود دارد و باید بتوانیم در این فرصت دید و بازید نوروز با همفکری ها، از مشکلات مردم کم کنیم و به این ترتیب گردهمایی مبارک تری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید در این گردهمایی ها گامهایی اساسی در جهت احقاق حق مردم برداریم،خاطر نشان کرد: با حمایت مردم گیلان وارد مجلس و برای تصمیم گیری ها در سطح ملی اعزام شدم در چهار دوره متوالی در خدمت مردم بودم و امروز نقش و سهمی در توسعه ملی برعهده گرفته ام.

وی با بیان اینکه امروز راهبری و رصد توسعه کشور را دولت برعهده این فرزند گیلان گذاشته است ، تصریح کرد: مشخصا در ابلاغ ریاست جمهوری به بنده تفیض شده است و در بخشی نوشته شده بود مسولیت برای سازمانی که آن سازمان وظیفه اش رصد توسعه کشور است و به عنوان یک گیلانی، این استان چنین سهمی را در کشور دارد.

رییس سازمان برنامه ریزی کشور تصریح کرد: در این انجام این مسولیت جمع حاضر امروز را سهیم می دانم و با پشتیبانی فکری شما این راهبری و رصد توسعه کشور را می توانم انجام دهم. سنگینی این مسولیت را احساس می کنم و شما هم باید این احساس را داشته باشید چون ما همه از یک خانواده و مجموعه هستیم.

نوبخت گفت: برای اینکه بتوانیم توسعه را دوره مسولیتمان پیگیری کنیم، نیاز به تدوین و تغییر برنامه داشتیم که خوشبختانه انجام شد و هم اکنون در حال اجرا است.

رشد اقتصاد،کاهش تورم و افزایش اشتغال سه هدف مهم برنامه ششم

نوبخت با بیان اینکه در این برنامه به موضوع حیاتی کشور توجه داشتیم،اهداف راهبردی ما رشد اقتصاد،کاهش تورم و افزایش اشتغال بوده است و این سه هدف در مجموعه اهداف کلان کشور وجود دارد.

نوبخت ادامه داد: در اردبیهشت سال گذشته مردم به ارزیابی نشستند و با وجود کاستی هایی که وجود داشت، بازهم ترجیح دادند که به همین جمع اعتماد کنند و این جمع می داند که اعتماد مردم به معنای رضایت کامل مردم از آنها نیست. اما در مجموع تشخیص دادند اگر این جمع یک بار دیگر مسولیت داشته باشد، می توانند انتظار رشد و پیشرفت داشته باشند.

وی با بیان اینکه برای اینکه بتوانیم این رشد و توسعه را در سال ۹۶ داشته باشیم،برنامه یکساله از ۵ساله را جدا کردیم و تحت عنوان بودجه سال ۹۶ آن را اجرا کردیم، گفت: در این برنامه اهداف رشد اقتصادی، کاهش تورم و افزایش اشتغال را دنبال می کردیم.

پیش بینی بودجه ۳۲۰هزار میلیارد تومانی سال ۹۶ درست بود

نوبخت خاطر نشان کرد: بودجه، طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی اینگونه تعریف شده است،حاوی یک برنامه مالی یکساله دولت است و حاوی پیش بینی منابع و برآورد مصارف در راستای سیاست هایی است که ما را بتواند در تحقق اهدافمان راهنمایی کند. بودجه اول که برنامه یکساله ما بود، پیش بینی کرده بودیم که بتوانیم ۳۲۰ هزار میلیارد تومان از سه منبع مالیات ها، فروش نفت و فروش اوراق مالی کسب کنیم. با این پیش بینی می خواستیم هم به اقتصادمان رشد دهیم و هم تورم را کاهش دهیم و هم اشتغالمان را افزایش دهیم.

وی افزود: بر اساس گزارشی که خزانه در اول فروردین ماه منتشر کرد،دقیقا منابع ما ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بود و این صحت و دقت پیش بینی ما اتفاق افتاد. البته این عدد در قانون نیست و مجلس ۲۶هزار میلیارد تومان منابعی را که از نظر ما واهی بود و قابل استحصال نبود را به آن اضافه کرد.

پول اضافه شده را بین همه دستگاهها تقسیم کرد و بنابراین دستگاههای که اعلام می کنند صدرصد منابع را دریافت نکردند، یعنی صدر صد براساس ۳۴۶هزار تومان اعلام می کنند این در حالیست که ما اعلام کرده بودیم، پول ما ۳۲۰هزار میلیارد تومان است.

نوبخت ادامه داد: مثلا پیش بینی کرده بودند،دو هزار میلیارد تومان از برخی از دعاوی آمریکا پیروز می شویم و آن را دلار از آمریکایی ها دریافت می کنیم و به ریال تبدیل می کنیم و بین دستگاهها تقسیم می کنیم.

اضافه کردن منابع غیر واقعی به بودجه توقعات را بالا می برد

وی افزود: ضمن احترام به مجلس شورای اسلامی همان موقع هم اعلام کردم که اضافه کردن این منابع غیر واقعی به بودجه توقعات را بالا می برد و پیش بینی نادرستی در جامعه خواهیم داشت.در اولین جلسه دولت اعلام کردم که این بودجه ۳۴۰هزار میلیارد تومان نیست بلکه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه به دنبال پیش بینی درست میزان بودجه به دنبال رشد اقتصادی بودیم. در نه ماه گذشته ۴/۴ رشد را شاهد بودیم، بدون نفت ۴/۷ درصد رشد را شاهد بودیم.

۸۳۶هزار نفر در نه ماه سال گذشته وارد بازار کار شدند

نوبخت تصریح کرد: برای ۹ ماهه اول امسال نسبت به سال ۹۵ ،۸۳۶هزارنفر وارد بازار شدند و دولت موظف بود اشتغال جوانان را تامین کند،بعد از ۸۳۶هزار نفر جدید که نه ماهه اول وارد بازار کار شدند،۸۱۹هزار نفر جدید نیاز به شغل پیدا کردند.

او  تصریح کرد:کارمان درست است و برای تحقق اهداف پیش می رویم اما همچنان کم داریم و برای اشتغال باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: تورم در سال ۹۶ به عنوان اولین سال برنامه که باید تک رقمی می ماند،همچنان تک رقمی ماند.تورم اسفندماه ۹۶ نسبت به ماه گذشته اش افزایش پیدا کرد.تورم در ۱۲ماهه سال ۹۶،در کل ۳/۸بود.

ما موفق نشدیم ارزانی بیاوریم اما رشد ۴۰درصدی گرانی را تقلیل دادیم

وی با اشاره به اینکه این آمار نشان می دهد که کالاهای ما در بازار گران می شود،و ما موفق نشدیم ارزانی بیاوریم ،افزود: اما توانستیم رشد ۴۰درصدی گرانی را تقلیل دهیم و به ۷تا ۸درصد برسانیم.

او ادامه داد: همه اینها نشان می دهد سیاست هایی که انتخاب کرده ایم سیاستهای درست است و به سمت بهبود پیش می رویم.

نوبخت گفت: همت مان را برای دومین سال برنامه که سال ۹۷است ،تنظیم کردیم و رشد اقتصادی و اشتغال اهداف مهم ما در سالجاری هستند.

وی افزود:برنامه داریم رشد اقتصادی امسال را از ۴/۷ به حداقل ۶درصد برسانیم.

برنامه ریزی مدون برای ایجاد بیش از یک میلیون و ۳۳هزار شغل

محمدباقر نوبخت تصریح کرد: برنامه داریم اشتغالمان را که در سال گذشته ۸۱۹هزار نفر بود را به بیش از یک میلیون و ۳۳هزار نفر برسانیم. برای این کار ۱۲برنامه در ۹بخش طراحی کردیم.

وی افزود: ۷۳هزار و ۴۰۰میلیارد تومان پول از جاهای مختلف تدارک دیدیم تا سرمایه گذاری کنیم تا فرصت شغلی مدنظرمان محقق شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه برای ایجاد اشتغال در گیلان این استان نیز از این ۷۳هزار و ۴۰۰میلیارد تومان سهم دارد و باید حتما سهم استان همانند سایر استانها تخصیص یابد، گفت: نباید مثل آن آدم کوچک کارتون گالیور باشیم و بگوییم نمی توان این میزان اشتغال ایجاد کرد ،بلکه باید از کسانی که دانش اقتصاد ایجاد کار را دارند در استان بهره بگیریم چون شغل درست کارکردن کار مشکلی نیست.

او تاکید کرد: باید دقت کنیم با تزریق تسهیلات بی مورد افراد بیکار را بدهکار نکنیم.باید برنامه ریزی درست انجام شود و مشاغلی مناسب در عرصه های مختلف فراهم شود.

نوبخت گفت: گیلان در توسعه ملی مسولیت مهمی دارد، نباید کوتاهی دیده شود و حتما باید جمع فرهیختگان گیلانی همتی مضاعف داشته باشند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: اگر سال دیگر مشخصا نگوییم چند تفر از جوانان گیلان مشغول به کار شدند،حتما کوتاهی انجام شده است.

وی تاکید کرد:باید سایت شفاف مانند آکواریوم ایجاد کنید تا مردم بدانند شاغلین جدید کجا و چند نفر مشغول به کار می شوند و باید طراحی شود.

نوبخت گفت: از الان برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزارفرصت شغلی برنامه طراحی شود و ایجاد شغل منطق و راه دارد.

وی افزود:ایجاد کار با مشارکت مردم و کار آفرینان باید انجام شود و ما نیز نهایت حمایت را خواهیم داشت.

نوبخت تصریح کرد: عده ای از هر فرصتی برای تحقیر ملی استفاده می کنند و کارشان این است که تهمت بزنند. مراقب باشید روحیه تان را از دست ندهید.

سایت خبری دروغگوی خارج از کشور تحت تعقیب است

وی افزود:کسی حق ندارد دروغ بگوید،مثلا به من نسبت می دهند که در فلان استان کارخانه دارم. این درحالیست که بارها اعلام کردم به جز حقوق معلمی ام که هنوز از همان دانشگاه حقوق می گیرم ،حقوق دیگری نمی گیرم.هر حرفی جز این صدر صد قصدش فقط تخریب من است.

نوبخت گفت:یک سایت در داخل کشور این دورغ را منتشر کرده و سایت دیگری هم که در خارج از کشور این اخبار دروغ را انتشار داده است هم اکنون تحت تغقیب است تا طبق قانون تنبیه شود.

وی با تاکید بر ایکه مدیران استان همفکری کنند تا سهم گیلان از اشتغال کشور حتما محقق شود افزود: برای تحقق این امر باید بانک اطلاعاتی از ظرفیت های استان داشته باشیم تا با انگیزه بییشتر کار شود.

نوبخت گفت: ما موظفیم به عنوان دستگاه ناظر ارزیابی عملکرد مدیریت را داشته باشیم و به بنده هم منعکس شود تا با کابینه ای هماهنگ برای توسعه کشور داشته باشیم.

وی در مورد ساخت ساختمان های فرهنگی استان و دیگر زیرساخت ها تا قبل از پایان سال جاری بتوانیم به صورت محسوس ببینیم.

۱۲۱هزار جوان گیلانی برای داشتن شغل ثبت نام کرده اند

وی افزود: به من اعلام شده تاکنون ۱۲۱هزار جوان گیلانی برای داشتن شغل ثبت نام کرده اند و می تواند بیشتر یا کمتر باشد. برنامه ریزی شود تا این بیکاری در حد زیادی کاهش یابد.با حمایت از تولید ملی و سرمایه گذاری برای کشور پیش برویم.

نوبخت در پایان گفت:اگر سازمان یافته و منسجم برنامه ریزی و عمل نکنیم، قطعا کاری پیش نخواهیم برد و باید منسجم تر با داشتن برنامه، سالی مبارک بسازیم./گیل نگاه

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.