راه سوم: فلاحتی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر اینکه رسانه‌های جمعی بهترین ابزار ارسال پیام اسلام هستند، متذکر شد: با امپراتوری رسانه‌ای دنیا رو به رو هستیم و شما اصحاب رسانه بدانید که رضای خدای در این است پیام رسان دین خدا باشید.

آیت‌الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه اهالی رسانه اهل معرفت، شناخت و بصیرت هستند، یادآور شد: آنکه می‌تواند در عرصه میدانی داده‌های انقلاب را به منصه ظهور برساند اهالی رسانه هستند و افتخار بزرگی است که در جمع شما هستم. همچنین سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم را تبریک و تسلیت عرض می کنم.

فلاحتی با بیان اینکه چنانکه رسانه هنر است، انقلاب اسلامی نیز هنر بود، گفت: انقلاب دو معادله حاکم بر زندگی مردم و جهان را عوض کرد. اولین معادله سیستم سیاسی جوامع بشری بود. برای اینکه سیاست یعنی حاکمیت قدرت و سلطه بر جامعه بشری و هنر انقلاب اسلامی این بود که این سیاست را تغییر و حاکم را به نام خادم معرفی کرد و در روزهای نخست انقلاب ابن معادله مانند بمب ترکید و به گوش جهانیان رسید و دولتهای سلطه گر تیر خلاصی خوردند. هرچه جلوتر رفتیم آنها درک کردند که اگر این تفکر ادامه پیدا کند آنچه آنها در پی آن هستند به زباله دان تاریخ خواهد رفت. جنگ تحمیلی، تحریم های سیاسی و اقتصادی از همین رو متوجه ایران شد.

وی ادامه داد: دومین معادله تغییر یافته معادله نظامی بود و هنر امام این بود که این معادله را نیز تغییر داد. در طول تاریخ ایران قبل و بعد از اسلام که تابع قدرتهای زر و زور بود و هرکسی قدرت و اسلحه داشت بر جامعه سلطه داشت و زندگی شاهان بیانگر این موضوع است. انقلاب ثابت کرد که مشت و خون در برابر همه قدرتهای جهان می‌تواند بایستد. اگر تاریخ ایران باستان را بخوانید قدرت اول منطقه ای ایران و دوم روم بود که قدرت روم تا دوران بعثت پیامبر ادامه داشت. در طول تاریخ چنین اتفاقی رخ نداده بود که تمام کشورهای تا دندان بن مسلح بر یک کشور بتازند. اما یک انسان فقیه واجد شرایط و عالم، ایران را به صورت قدرتمند در عرصه جهان عرضه کرد و هیچ رهبری در طول تاریخ بعد از پیامبر چنین کاری نکرد و این نیز هنر امام بود.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با اشاره به اینکه ایران از لحاظ فرهنگی اقتصادی و سیاسی سیبل حملات قدرتهای جهانی شده، اظهار کرد: آنها قطعا میدانند که حرکت آغازین امام به لایه‌های زیرین تمام بشریت نفوذ کرده و انقلابهای مردمی صورت گرفته در کشورها علی رغم اینکه برخی از آنها توسط استکبار مصادره شده است.

فلاحتی تصریح کرد: دشمن در دفاع مقدس ملت ما را شناخت و آن ایستادگی سایه جنگ گرم را از کشور دور کرد. اینکه کسی بگوید ما سایه جنگ را از بالای سر کشور برداشتیم ناشناخته عمل می‌کند. امروزه ما توان نابودی قدرت موشکی قدرتهای سلطه در سراسر دنیا را داریم.

امام جمعه رشت یادآور شد: در کنار معادله نظامی و سیاسی سومین مورد معادله اقتصادی است. اگر مسوولان جامعه هرجا منسجم عمل کردند ما موفق بوده ایم. همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند ما هیچ مشکل لاینحلی نداریم. اگر همگرایی بین گروه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی فراهم شود و نسخه ما در این سه حوزه تجمیع مراکز علمی حوزه و دانشگاه، نظر متخصصان، بخش خصوصی و دولتی باشد، ما خطر را تجربه نخواهیم کرد. البته عرصه فرهنگ مقوله درازی دارد و استان ما نیز باتوجه به اینکه دروازه تمدن اروپا بود، متاثر از شرایط آن دوران شد اما اگر در هر بخش اهل و متخصص فن وارد شوند قطعا مشکلات قابل حل است. مشکلات ما این است که کسی که بنا نیست میخواهد ساختمان بالا ببرد و کسی که نجار نیست چکش و اره به دست گرفته است.

وی متذکر شد: فرهیختگان دو عرصه حوزه و دانشگاه به عنوان دو بال علمی توقع این است که در عرصه های گوناگون وارد شوند و برنامه‌هایی که می‌توانند کارآمدی داشته باشند را ارایه دهد.

پیام رسان دین خدا باشید / کسی به نام من سایت نزند

امام جمعه رشت با بیان اینکه در زمینه کارهای فرهنگی من حمایت، هدایت و همسویی خواهم داشت، افزود: هرکسی با سلیقه خودش باید کار کند و می‌خواهم که کسی به نام بنده سایت و کانال نزد. من خدمتگزار بازاریان، کارگران، پابرهنگان، کشاورزان و… هستم و رسانه ها را نیز رصد می‌کنم اما هرکسی کار خودش را بکند.

فلاحتی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر اینکه رسانه‌های جمعی بهترین ابزار ارسال پیام اسلام هستند، متذکر شد: با امپراتوری رسانه‌ای دنیا رو به رو هستیم و شما اصحاب رسانه بدانید که رضای خدای در این است پیام رسان دین خدا باشید.

وی ادامه داد: محور دوم این است که در ارسال پیام دقت کنید. دقت در حفظ شخصیت حقوقی و حقیقی افراد، عدم تعرض به افراد، دقت در پیام رسانی دیگر توصیه من است. مورد دیگر این است که درست بنویسیم و لجام گسیخته برخورد نشود. ویرایش و نگارش خبری منطبق با ادبیات فارسی باشد.

نماینده ولی فقیه در گیلان محور سوم فعالیت خبری را هدفمند بودن ارسال پیام دانست و یادآور شد: باید هدفدار زندگی کنیم و دوراندیش باشیم. جلوی پایت را ببین تا نیفتید اما دور را ببین تا جامعه را هلاک نکنی. هدف در ارسال پیام ترویج اسلام باشد. امروز دیگر نباید بحث شیعه و سنی مطرح شود و هرکسی به اختلافات در این زمینه دامن بزند خیانت کرده است زیرا امروز با جریان آدم کش صهیونیستی داعش مواجه هستیم.

فلاحتی با اشاره به خیانت‌های سعودی به اسلام گفت: امروز سعودی‌ها کمر همت را بسته آمد تا دین را نابود کنند. علمای درباری عربستان صراحتا گفتند که دیگر زنان عرب لازم نیست حجاب داشته باشند و حتی گفته اند که ایرانی ها را هم بگذارید در کنار بقیع دعا بخوانند و سختگیری نکنید. انها به درخواست آمریکایی‌ها به یکبار درحال برخی ارائه آزادی هستند تا اینبار از این طریق به اسلام ضربه بزنند.

امام جمعه رشت به اصحاب رسانه توصیه کرد هدف در انتقال پیام منافع مردم مسلمان، جوانان و محرومان باشد و گفت: شما اهالی رسانه ناظر هستید و عیوب را بیان می کنید.

فلاحتی در ادامه با بیان اینکه هدف اصلی رسانه‌های انقلاب باید رصد سریع رسانه های معاند باشد، متذکر شد: انتقال پیام امروز به کسری از ثانیه رسیده است. شما زمانی موفق خواهید بود که دشمن را زود رصد کنید وگرنه دشمن به ما ضربه وارد می کند و ما را به گوشه رینگ می‌برد.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با ذکر اینکه «توهین به اهالی رسانه را قبول ندارم» تاکید کرد: توصیه کرده ام که یا اینکه هنگام برخورد با خبرنگاران دهانتان را چسب بزنبد و یا اینکه اگر می‌خواهید پاسخ بدهید سعه صدر داشته باشید و محترمانه پاسخ بدهید و اگر هم نمی‌دانید سکوت کنید.