پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 1 April , 2020
امروز : چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹ - 8 شعبان 1441
شناسه خبر : 31650
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۷:۳۶ | ارسال توسط :

درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم / نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص ها معادل کنیم

راه سوم: رییس سازمان برنامه و بودجه گفت:« آنچه در بازار ارز اتفاق افتاد، قابل دفاع نیست،اما نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص ها معادل کنیم.»   محمدباقر نوبخت در نشست خبری نوبخت امروز با خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار ارز،خطاب به رسانه ها اظهار داشت: من از شما رسانه ها خواهش […]

درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم / نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص ها معادل کنیم
راه سوم: رییس سازمان برنامه و بودجه گفت:« آنچه در بازار ارز اتفاق افتاد، قابل دفاع نیست،اما نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص ها معادل کنیم.»
 
محمدباقر نوبخت در نشست خبری نوبخت امروز با خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار ارز،خطاب به رسانه ها اظهار داشت: من از شما رسانه ها خواهش می کنم به عنوان افراد مطلع، به مردم بگویید که درست است که بازار ارز بازار موثری است، اما به نابه‌سامانی کل اقتصاد ارتباط ندهیم.

وی افزود: البته به این معنا نیست که وضع اقتصاد خوب است و مردم در رفاه است، اما باید ببینیم که مسیر اقتصاد رو به بهبود است. آنچه در بازار ارز اتفاق افتاد، قابل دفاع نیست. اما نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص ها معادل کنیم. ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم و دشمنان دنبال این هستند که اقتصادمان را دچار مشکل کنند. ما که نباید با مارش آنها پا بکوبیم. ما باید واقعیت ها را بگوییم، اما مسایلی که گفته می شود، غیر از این است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تورم عنوان کرد: براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در اسفند ۹۶ ماهانه ۰٫۲ درصد، سالانه ۸٫۲ درصد و نقطه ای ۷٫۲ درصد بود.

او در خصوص عملکرد بودجه ۹۶ و ویژگی‌های بودجه نیز عنوان کرد: عملکرد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ دارای رشد ۱۰ درصدی است.

نوبخت بیان کرد: عملکرد اعتبارات تملک دارایی های مالی در سال ۹۶ بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان بود که تقریبا معادل به رقم ۲۰٫۹ هزار میلیارد تومان لایحه و ۲۱٫۵ هزار میلیارد تومان مصوب است.

وی با اشاره به رشد اقتصادی، یادآور شد: براساس گزارش مرکز آمار ایران، تولید ناخالص داخلی در ۹ ماهه سال ۹۶ در مقایسه با ۹ ماهه اول سال ۹۵ با نفت ۴٫۴ درصد و بدون نفت ۴٫۷ درصد رشد داشته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در خصوص اشتغال و بیکاری براساس گزارش مرکز آمار ایران، در ۹ ماهه اول سال ۹۶ حدود ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد، ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد و ۱۷ هزار نفر جزو جمعیت بیکاران بودند. بر این اساس، نرخ بیکاری با ۳ واحد درصد کاهش در این مدت از ۱۲٫۳ درصد به ۱۲٫۱ درصد تقلیل یافته است. در سال ۹۶ با توجه به این که سیاست های اقتصاد مقاومتی از جمله سیاست های حاکم بوده، به اشتغال و تولید مورد توجه بیشتر قرار گرفته است. بنابراین انتظار و مطالبه افکار عمومی از دولت این است که در راستای این دو هدف حرکت کرده باشد و چه کارنامه ای دارد و چقدر بودجه ۹۶ توانست ما را به این دو هدف نزدیک کند.

وی افزود: ما تلاش کردیم پیش‌بینی واقع‌بینانه‌ای از طریق کارشناسی دولت فراهم کنیم. یعنی با دوستانمان در امور مالیاتی و گمرکی بنشینیم و ببینیم آنها چقدر ظرفیت برای تامین منابع داشتند. یا نفت چه مقدار می تواند برای سال ۹۶ عمل کند. اگر تطبیق خوبی با لایحه عملکرد نداشته باشد، نشان می دهد که دولت پیش بینی خوبی نداشته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در بودجه سال ۹۶ دولت لایحه خود را براساس پیش بینی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برای منابع و مصارف تقدیم مجلس کرد. به همین جهت به همه دستگاه ها براساس این ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دادیم. اما مجلس بنا به دلایلی، تشخیص داد که ۲۶ هزار میلیارد تومان به این ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بیفزاید. ما در مجلس عنوان کردیم که امکان تامین ۳۲۰ هزار میلیارد تومان وجود دارد، اما ۲۶ هزار میلیارد تومان دیگر را نمی توانیم. ما تنها روی کاغذ امید ایجاد می کنیم.

نوبخت بیان کرد: خزانه گزارشی را به دولت در آغاز سال ارائه کرد. براساس این گزارش، آنچه که خزانه عمل کرد و منابع وارد خزانه شد، ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بود که خوشبختانه ۱۰۰ درصد آن براساس لایحه ای که به مجلس دادیم، تحقق پیدا کرد. اما نسبت به قانون بودجه، ۲۶ هزار میلیارد تومان تحقق پیدا نکرد.

وی یادآور شد: ما در سال ۹۵، ۲۸۳ هزار میلیارد تومان عملکرد بودجه مان بوده است. یعنی ۱۳ درصد رشد در منابع و مصارف داشتیم. اگر نرخ تورم ۸٫۲ براساس گزارش مرکز آمار محاسبه کنیم، می توانیم بگوییم به قیمت ثابت بودجه مان از نظر منابع و مصارف ۵ درصد رشد داشت.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت:« آنچه در بازار ارز اتفاق افتاد، قابل دفاع نیست، اما نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص ها معادل کنیم.»

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.