راه سوم: سمیع‌الله حسینی مکارم که امروز در کنار محمد حقانی به عنوان گزینه سرپرستی شهرداری تهران معرفی و در نهایت به عنوان سرپرست معرفی شد، چهره چندان شناخته شده‌ای در مدیریت شهری نیست اما گفته می‌شود که مورد وثوق شهردار سابق تهران است.

 امروز اعضای شورای شهر با استعفای دوباره نجفی موافقت کردند و بلافاصله سمیع‌الله حسینی مکارم را به عنوان سرپرست شهردار تهران معرفی کردند. کسی که با رأی شورای شهری‌ها سرپرست شهرداری تهران شد، در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در حوزه اقتصاد نظری و اقتصاد برنامه‌ریزی تحصیل کرده ‌است.

او معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران و مدیرکلیِ بودجه و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش را در کارنامه خود دارد.

حسینی مکارم قبل از ورود به شهرداری، مدیر اداره آموزش‌وپرورش منطقه ۱۴ تهران، معاون اداری و مالی آموزش‌ و پرورش تهران، مدیرکل مدارس شبه‌قاره هند و مدیرکل بودجه و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش بوده است.

او در دوره دولت‌های نهم و دهم از آموزش‌ و پرورش جدا شد و به سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران و پست بانک رفت و از زمان شروع به کارِ دولت روحانی تاکنون معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده است. برخی ادعا می‌کنند که او را خود نجفی به عنوان سرپرست به شورای شهر معرفی کرده و مورد وثوق شهردار سابق تهران است.